Προς το περιεχόμενο

Ibanez rgt320z vs rg3620z


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο.Η μια έχει dimarzio/ibz,wizard neck k είναι neck-thru kαι η άλλη έχει DiMarzio Air Norton,DiMarzio Tone Zone super wizard k είναι bolt-on.Tη διαφορά έχει το super wizard neck από το wizard neck?Kαμία βοήθεια?  ??? :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ σατανοκιοφτέ, αφού απ'όσο βλέπω κι από άλλα θέματα, κλίνεις προς Ibanez, γιατί δεν παίρνεις σβάρνα ΟΛΑ τα μαγαζιά, να δοκιμάσεις όσες μπορείς και σου κάθονται στο μάτι, να δείς πως σου κάθονται και στο χέρι και στο αυτί και να βγάλεις ένα συμπέρασμα? Γιατί και σ'αυτό το θέμα στα ίδια θα καταλήξουμε. To neck through έχει κυρίως να κάνει με το sustain, αλλά πλέον βγαίνουν bolt on κιθάρες με περισσό sustain, και στην τελική για το είδος παιξίματος που προορίζονται οι Ibanez (και λοιπές μεταλλοκιθάρες), δεν χρειάζεσαι και 5 λεπτά sustain. Κατά τ'άλλα σαφώς οι DiMarzio είναι καλύτεροι των εργοστασιακών ibanez, αλλα το θέμα είναι εσένα τι σου κάθεται καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα αλλά σαν κιοφτές που είμαι δεν δοκίμασα την 3620z.Πρέπει να ξαναπάω.Είναι και κούκλα γαμώτο.Αν ήταν neck-thru θα την είχα πάρει κιόλας.Άκουσα επίσης ότι στη νέα παραγογή το eddge-zero βγαίνει με καλήτερα μέταλλα.Τι να πω δε ξέρω είμαι μπερδεμένος  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μόνο. Γιατί κολλάς τόσο πολύ στο neck through? Προσωπικά δεν το βρίσκω τόσο τραγικά σημαντικό προτέρημα να σου πώ την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εκτός από το sustain έχω ακούσει από πάρα πολλούς και καλούς μουσικούς ότι το μπράτσο κουνιέται λίγο και ψιλοξεκουρδίζει.Αυτό το αντιμετόπιζε ο προηγούμενος δάσκαλος μου σε μια αμερικάνικη strat.Δε ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εκτός από το sustain έχω ακούσει από πάρα πολλούς και καλούς μουσικούς ότι το μπράτσο κουνιέται λίγο και ψιλοξεκουρδίζει.Αυτό το αντιμετόπιζε ο προηγούμενος δάσκαλος μου σε μια αμερικάνικη strat.Δε ξέρω...

 

Αυτός δεν είναι λόγος για να καταλήξεις σε neck through κιθάρα με το ζόρι, ΜΗΠΩΣ και κουνηθεί το μπράτσο. Είναι αλήθεια πως συνήθως σε κάποιες strat και κάποιες άλλες bolt on κιθάρες (σε strat απ'όσο γνωρίζω είναι πιο διαδεδομένο) θέλει ένα ελαφρύ shimming το μπράτσο στην χειρότερη, αλλα στις περισσότερες περιπτώσεις τα μπράτσα είναι μια χαρά, πόσο μάλλον σε ακριβότερες κιθάρες. Σε ibanez προσωπικά (όπως και σε jackson, schecter, esp/ltd, bc rich και ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ άλλες μάρκες) σπάνια να'χω δεί να κουνιέται μπράτσο. Οπότε με συγχωρείς, αλλά κάτι τέτοια για μένα είναι χαζές αιτίες για να δικαιολογήσεις ένα neck through όργανο. Κι αυτό γιατί περιορίζεσαι απίστευτα για κάτι που δεν είναι τόσο σημαντικό, σε πολύ λίγες επιλογές. Όπως και να'χει βέβαια είναι δική σου επιλογή, αλλά σου λέω, ξανασκέψου το λίγο το θέμα, δεν είναι τραγικά τα πράγματα στα bolt on όργανα. Ακόμα και κάτι αρχαίες kumika δεν αντιμετώπιζαν τέτοια προβλήματα, πόσο μάλλον κιθάρες κατασκευασμένες με τη σημερινή τεχνολογία!

 

Παρεμπιπτόντως, στα λέω φιλικά, ως συμβουλές, μην τρελαίνεσαι.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχάριστω πάρα πολύ για την βοήθεια σου.Θα προσπαθήσω να δω καθαρά.Θα κάνω άλλη μια βόλτα στα μαγαζιά.

 

Υ.Γ:Δεν έχουν πιράξει το tremolo τελικά.Είδα λάθος.Κάτι έχουν βάλει μέσα στο super wizard neck(dual titanium(graphite))κάτι τέτιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο προτερημα που βρισκω εγω στις neck through ειναι τα πολυ ανετα neck-joints συνηθως,

πραγμα που αν καποιος κινειται συχνα κοντα στα τελευταια ταστα θα εκτιμησει.Οχι οτι δεν υπαρχουν bolt-on

που ειναι ειδικα μελετημενες σε αυτο το κομματι, και ειδικα οταν μιλαμε για Ibanez.

Επισης, αυτο που παντα μου δημιουργει μια φοβια (ειμαι φοβιτσιαρης γενικοτερα  :-[ ) ειναι το τι θα γινει

σε περιπτωση που σπασει ο lucifer το ποδαρι του και εχεις κανενα ατυχηματακι με θυμα το μπρατσο.

Με μια bolt-on στο χειροτερο σεναριο απλα κουμπωνεις ενα καινουριο neck και καθαρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου