Προς το περιεχόμενο

ενα εντυπωσιακό όργανο....


telewiz1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gangster είναι σαν να λες πως δεν θα έπερνες βόλτα μια Ferrari γιατί θα φοβόσουνα μην την γρατσουνίσεις !!!

 

¶λλο πράγμα η ferrari! Μη με κολάζεις νυχτιάτικα! :D

Είναι όμως, σα να αγοράζεις καινούριο αυτοκίνητο! Στην αρχή το λυπάσαι, το γυαλίζεις ξαι φοβάσαι μήπως και πάθεις τίποτα. Μετά τις πρώτες (αναπόφευκτες) γρατσουνιές, δε σε νοιάζει τίποτα! :wink:

 

Έτσι και την κιθάρα, μετά από λίγο καιρό δεν θα την λυπόμουν, αλλά αυτή είναι πρώτη εντύπωση...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν και αισθητικα δεν μου αρεσουν καθολου οι κιθαρες αυτου του τυπου (μου θυμιζουν λιγο την ντιβανοκασελα απο flame καρυδια :lol: που ειχε η γιαγια μου :lol: ) εχοντας παιξει με Huber πρεπει να παραδεχτω οτι ειναι ωραια οργανα & αρκετα ευελικτα,δεν θα αγοραζα ομως ποτε μια κιθαρα που δεν εχει κλασσικη vintage αισθητικη :wink:

Παντως η συγκεκριμενη μου φαινεται αισθητικα ανισοροππη μια και αυτο το Gibson style headstock δεν ταιριαζει καθολου με το tele body...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με όλους σας έστω και αν φανεί παράξενο σε μερικούς, γιατί τις ίδιες σκέψεις έκανα και εγω ως που έπιασα στα χέρια μου την πρώτη Ηuber, χωρίς να θέλω να πω μ΄αυτό οτι δεν υπάρχουν καλύτερες ή να παραθέσω καθαρά υποκειμενικές απόψεις μου που αφορούν στην σύγκριση που κάνω εγώ των Huber με άλλα όργανα.

 

Tο σίγουρο πάντως είναι πέρα απο όποια υποκειμενική σκοπιά και αν το βλέπει ο καθένας και πέρα απο τις όποιες προσωπικές ''προτιμήσεις'' , πως τέτοιου ''είδους'' κιθάρες σου προσφέρουν την δυνατότητα να ακούσεις μια ιδιαίτερη χροία ήχου χωρίς αυτό να αρέσει απαραίτητα στον καθένα, πραγματικά καλό playability, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και μια αισθητική που δεν σου την επιβάλει ο κατασκευαστής αλλά την επιλέγεις ο ίδιος μιας και είναι απο την αρχή μέχρι το τέλος custom σε μια τιμή που πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου οτι είναι τουλάχιστον τίμια.

 

Τώρα για το θέμα του ήχου της συγκεκριμένης επειδή θα εκφράσω υποκειμενικές απόψεις (παίζω και άθλια) θα προτιμήσω να μην κάνω σχόλια αλλά να κάνω ένα link στο demo που έφτιαξαν οι συντάκτες του Guitarist σε ένα πρόσφατο review της Redwood αλλά και να ζητήσω μια πιο λεπτομερή άποψη απο τον SUPERFUNK που έχει παίξει με Huber έστω και αν δεν ήταν Redwood υποθέτω.

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=My_Uploads

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα απο οτι θυμαμαι (την ειχα παιξει πριν απο κανα χρονο στο Βερολινο) μου θυμισε παρα πολυ τις PRS τοσο στον ηχο οσο και στο playability,ηταν δηλ. ενα ελαφρως "ψυχρο" αλλα τελεια κατασκευασμενο οργανο,απο "vibe" ομως ΜΗΔΕΝ.

 

Δεν με ενεπνευσε καθολου και βεβαια η εμφανιση του ηταν,κατ εμε,αποκρουστικη (ζαλιστικο flame maple πνιγμενο μεσα σε παρα πολυ και παχυ πολυεστερικο φινιρισμα που παραελαμπε :lol: για τα γουστα μου)

 

Ηχητικα ηταν εντελώς PRS δηλ. ευελικτο οργανο με αρκετο sustain (οχι ομως οσο μια παχυτερη Les Paul) & αρκετο "κοψιμο" (οχι ομως οπως μια καλη strat & tele).

 

Tο setup ηταν τελειο (αυτο μας ελειπε για 4000 εθρω να μην ηταν κι ολας!) & το μπρατσο της συγκεκριμενης μου αρεσε πολυ μια και ηταν παχυτατο :wink:

 

Γενικα ολα αυτα τα οργανα τυπου BAKER,PRS,TERRY MCINTURF,HUEBER κτλ κυμαινονται στα ιδια υψηλα κατασκευαστικα επιπεδα αλλα ο ηχος τους & η εμφανιση τους παραειναι μοντερνα & ψυχρα για τα γουστα μου,τι να σου πω προτιμω τις κορεατικες JOHNSON μου που τις πηρα 270 ευρω (&μπορει να μην το πιστευεις αλλα εχουν εξισου εξαιρετικη κατασκευη!!)wink:

 

Γενικα οι solid body με βαση τη συνταγη της Les Paul (μαονι-maple-κοντη σκαλα) μου ακουγονται πολυ κομπρεσσαρισμενες & μονοδιαστατες (δεν ειμαι δε και καθολου φιλος των humbuckers) & δεν ταιριαζουν στο παιξιμο μου,οποτε μπορει να μην ειμαι και ο καλυτερος κριτης,ισως τα πολλα χρονια που εχω...φαει με τις Fender & τον "αερατο" ηχο τους με εχουν στιγματισει ανεπανορθωτα.. :lol:

 

Βεβαια οσον αφορα την εμφανιση μιλας με καποιον που πιστευει οτι η ομορφοτερη κιθαρα του κοσμου πρεπει να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι

 

DSCN9762.JPG

 

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,το λινκ σου με οδηγει (εμενα τουλαχιστον) στα κομματια μου τα οποια μονο με Hueber δεν ειναι παιγμενα!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telewiz δεν το ήξερα ότι ο Στάθης πήρε Huber!

Ευκαιρία να τον "ψήσω" να μου πουλήσει την απίστευτη gold strat του, που μοιάζει σαν αυτή:

goldgold1.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ήχο θα πρέπει να βρεθούμε απο κοντά, με κιθάρες και να διαφωνούμε με τις ώρες :D αν και γνώμη μου είναι οτι δεν μπορείς να θεωρήσεις τον ήχο των PRS "ψυχρό"...

 

για το vibe θα συμφωνήσω πως ειδικά κάποια vintage όργανα (όχι όλα), όπως η Tele που μας έδειξες "κουβαλάνε τόνους"....

 

για την εμφάνιση όπως είπα είναι θέμα του καθενός τι ζητάει απο τον κατασκευαστή...

 

αλλά για να σε καλύψω και εσένα και εμένα σε σχέση με το σχόλιό σου που με βρίσκει σύμφωνο....

 

 

Βεβαια οσον αφορα την εμφανιση μιλας με καποιον που πιστευει οτι η ομορφοτερη κιθαρα του κοσμου πρεπει να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι

 

 

 

θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με τον Huber να μας παλαιώσει μια Telphin :D

 

001telephin.jpg

 

_mg_1320.jpg

 

_mg_1358.jpg :D

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telewiz δεν το ήξερα ότι ο Στάθης πήρε Huber!

Ευκαιρία να τον "ψήσω" να μου πουλήσει την απίστευτη gold strat του' date=' που μοιάζει σαν αυτή:

[img']http://www.stratcollector.com/scn/models/images/goldgold1.gif[/img]

 

 

ξεκίνα το ψηστήρι απο σήμερα elavd που είναι καρφωμένος στην Huber και μπορεί και καταλάθος :D να στην δώσει...

όντως καταπληκτικό όργανο η gold-gold strat και σπάνιο πλέον ειδικά στην "vintage" κατάσταση που το έχει ο Στάθης :wink:

παρεπιπτόντως αν και άσχετο με το θέμα μας ... καταπληκτικό (χωρίς υπερβολές) το live που δώσατε πρίν απο λίγες μέρες ... αν και δεν τα είπαμε γιατί δεν μπορούσα να κάτσω....ρίξε καμμια φωτό αν υπάρχει...

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε elavd η strat gold που έχω είναι αυτή

DSCN0257.jpg

 

DSCN0258.jpg

 

 

 

και οσο να με ψήσεις δεν δίνετε

όπως κατάλαβες ο στάθης είμαι αν και δεν γράφω ποτέ σε forum θα ΄θελα να γράψω ένα δυο πράγματα

παίζω 17 χρόνια επαγγελματικά κιθάρα και όλα με fender με εξαίρεση κάποιες studio δουλειές ήμουν και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά… ήθελα ένα όργανο φτιαγμένο για εμένα και ΜΟΝΟ.

παίζοντας με πολλές κιθάρες κατέληξα σε μια HUBER γιατί απλά είναι

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ! Τώρα τα περί ντιβανοκασέλας σαν χιούμορ θα τα εκλάβω.

τα περί Johnson και 270 ευρω μάλλον κουπιά θα εννοεί ο φίλος. Και ο Ηλίας ο Ζαικος με ντιβανοκασέλα παίζει αλλά σε μπλε χρώμα !

 

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΙΞΙΜΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου