Προς το περιεχόμενο

5 χορδο μπασο και κουρδισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μ αρεσουν τα Fender!

Για να ολοκληρωσουμε...ολα τα κουρδισματα ειναι θεμιτα φτανει να καλυπτουν τις εκαστοτε αναγκες οταν παιζεις την Α η Β μουσικη...

Παντως μην απορεις με τις Touch guitar...ειναι πολυ πιθανων να τις εχεις ακουσει καπου και απλα να μην το ξερεις..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλο το θεμα...Γιατι B E A D G και οχι E A D G C...Οπως και να το κανουμε τα 2 μιση μπασα ημιτονια στο 5αρι δεν ειναι και πολυ χρησιμα(ποσο μαλλον μουντα και πλαδαρα)

 

 

έχω 4 5χορδα μπάσα κουρδισμένα  Β Ε Α D G. κανένα δεν έχει μουντές τις πρώτες νότες στη Β και κυρίως κανένα δεν έχει πλαδαρή Β.

 

είχα ένα ibanez sr 505 κουρδισμένο  Ε Α D G C. παίζεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως με το "κανονικό" κουρδισμα. απλώς το χρησιμοποιούσα για άλλα πράγματα. βολεύει πολύ όταν δεν ξέρεις να παίζεις κιθάρα.

 

ps: μακάρι να ήμουν κολλημένος μεταλάς, θα είχε ησυχάσει το μυαλό μου

ps2 : μακάρι να ημουν υπάλληλος σε μουσικό κατάστημα. Δεν θα ήμουν άνεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εξετάζοντας καλυτερα το πρωτο σου ποστ, θα επρεπε να ειχαμε σταθεί περισσότερο στην παρακατω παρατήρηση:

 

Οπως και να το κανουμε τα 2 μιση μπασα ημιτονια στο 5αρι δεν ειναι και πολυ χρησιμα

 

Τα λιγα ημιτόνια που προσφέρει η μπασα Σι ειναι ιδιαιτερα χρήσιμα οταν παίζεις με γνώμονα τον τροπο που γκρουβάρει το μπασο. Μπορει να θεωρείς οτι αυτα τα ημιτονια ειναι πλαδαρα και δεν ακουγονται απο το ανθρωπινο αυτι, αλλα τότε θα έπρεπε να θεωρήσουμε και άχρηστες τις muted νοτες π.χ. Όλη αυτη η παχουλη χορδούλα, προσφέρεται για λιγο παραπανισιο όγκο σε σχέση με το 4χορδο.

Κατα την ταπεινη μου αποψη, μιλαμε για διαφορετική προσεγγιση στο παιξιμο και όχι στο ποιο κουρδισμα ειναι καλύτερο. Εγω θα ρωτησω γιατι οχι DADGC που ειναι κατι ενδιαμεσο :Ρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λιγα ημιτόνια που προσφέρει η μπασα Σι ειναι ιδιαιτερα χρήσιμα οταν παίζεις με γνώμονα τον τροπο που γκρουβάρει το μπασο. Μπορει να θεωρείς οτι αυτα τα ημιτονια ειναι πλαδαρα και δεν ακουγονται απο το ανθρωπινο αυτι, αλλα τότε θα έπρεπε να θεωρήσουμε και άχρηστες τις muted νοτες

Δεν νομιζω οτι εχει καποια σχεση το κουρδισμα με το γκρουβαρισμα..το γκρουβαρισμα ειναι το δεσιμο των τυμπανων και του μπασου και αλλαζει απο μουσικη σε μουσικη...Στη ροκ ειναι τα Straight 8ths  στην Funk ενα quantised 16ων στην τζαζ και στην μπλουζ ενα swing...Σε καποιες μουσικες μαλιστα κατι αλλο περα απ αυτα κλωτσαει και σε πεταει εξω απ το στυλ..

τωρα οι Ghost notes ειναι εκφραστικα μεσα και στολιδια τα οποια μπορει να ενταξει ο καθε μουσικος στο στυλ του...το μονο που μπορουμε να πουμε για τις συγκεκριμενες ειναι οτι συνηθως πρεπει να ακουγονται ποιο χαμηλα σε ενταση απ τις κανονικες χωρις να λεει κατι αυτο για την συχνοτικη τους θεση...

Εν τελει το κουρδισμα που θα παιξεις ειναι αναλογο με το τι θα παιξεις...(η απλα παιζεις ενα 4 χορδο η 6 χορδο και καθαριζεις)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, δε νομιζω οτι η συζητηση γινεται για να δωθει οριστικη απαντηση στο σωστο κουρδισμα. Ειναι θεμα επιλογής. Και πιστευω οτι στα πλαίσια του επαγγελματισμου δεν τιθεται δίλημμα. Θα επιλέξεις ότι εξυπηρετεί τη δουλειά σου. Εαν εισαι σε δυο διαφορετικές μπάντες ίσως χρειαστεις και δυο οργανα με διαφορετικό κουρδισμα και παει λεγοντας.

Και για να λεμε και τα στραβά, η εξτρα μπασα B, φαινομενικα δημιουργήθηκε για να έχεις αυτην την Ρε πριν την Μι που τοσο χρειάζεται το σύγχρονο ροκ. Οι 'Β' εως '#C' μάλλον ηταν αναγκαίο κακό για να διατηρηθει η αρμονια στην ταστιερα. Μπορεις ομως να τις χρησιμοποιήσεις έξυπνα για να εχεις ενα βαρύ μπασο γκρουβάκι. Και όπως και να το κάνεις η μπάσα 'B' ειναι ...μπάσα!

 

Στο ολο θεμα θα ηταν ενδιαφέρον να συμπεριλαβουμε τελικά και το θέμα εμπόριο (χορδες, κατασκευη οργανου). Αν π.χ. καποιος πει οτι η βιομηχανια στηρίζεται στο BEADG θα παραξενευόμουν διοτι ολα τα όργανα μου φαίνονται ίδια. Έλα ομως που κάποιοι αναφέρουν δυσκολίες στο σετάρισμα και στην χρήση επειδή το nut δεν ειναι απολυτως συμβατο με μια εξτρα ψιλή χορδη! (παίζουν και κατι θεματακια με truss rod αλλα ισως ειναι υπερβολες).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ολο θεμα θα ηταν ενδιαφέρον να συμπεριλαβουμε τελικά και το θέμα εμπόριο (χορδες, κατασκευη οργανου). Αν π.χ. καποιος πει οτι η βιομηχανια στηρίζεται στο BEADG θα παραξενευόμουν διοτι ολα τα όργανα μου φαίνονται ίδια.

Αν σκεφτεις οτι η μουσικη βιομηχανια καλως η κακως στηριζεται στη ροκ μουσικη και η ροκ μουσικη χρειαζεται μπασο πλουσιο σε αρμονικους κατι που προσφερει η κοντρα Σι Ειναι φυσικο επομενο τα 5ρια να βγαινουν ολα σε B E A D G...Αυτο το κουρδισμα ομως δεν βολευει ολα τα στυλ...Μπορω να σου πω οτι αυτο το κουρδισμα βολευει μονο την Ροκ!

Υπαρχουν μελετες που λενε οτι με Ηχεια πλουσια σε μπασα(15ρια 18ρια) η κοντρα Σι ειναι στα ορια του να ακουστει!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου