Προς το περιεχόμενο

πεταλιέρες, πεταλιέρες και πεταλιέρες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΕΦΕ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ;(ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΛΥΣΗ ΜΙΑΣ ΦΕΤΑΣ ΠΟΛΥ ΕΦΦΕ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΟΝ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ).

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΛΕΣ Ε;ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΤΑΛΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΟΥΝ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ.ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΙΑΘΕΤΩ 500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΠΕΤΑΛΙΑ.ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΑ DISTORTION ΟΓΚΩΔΕΣ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ WAH WAH,DELAY KAI CHORUS STANDARD.ΘΕΛΩ PHASER ΚΑΙ FLANGER.ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΕΦΥΓΑ ΣΕ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ.ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΚΑΤΙ PAN,VIBE KAI ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΕΦΦΕ ΓΕΝΙΚΑ.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΦΦΕ ΑΥΤΑ ΚΑΘΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΕΤΣΙ;Η ΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΤΑΛΙΩΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΛΥΣΗ ΕΝΟΣ RACK ΠΟΛΥΕΦΦΕ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΛΕΕΙ ΤΟ RACK ΦANTAZOMAI E;ANYWAY THANKS ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν συμφωνώ καθόλου ότι τα πολυεφφε/πεταλιέρες είναι για πέταμα ή ότι τα πεταλάκια είναι καλλίτερα. Βεβαια ισχύει παντού το θεμα της τιμής, που συνήθως μεταφράζεται σε "οτι πληρώσεις παίρνεις" και φυσικά οι ανάγκες του καθενός.

 

Η εμπειρία μου, απο διάφορα πολυεφφε που είχα/έχω, έχει δείξει ότι ...

 

1. Χρειάζεται να αφιερώσει κανείς χρόνο για να τα μάθει. Συνήθως οι ετοιμοι ήχοι είναι για να δείξουν τις δυνατότητες του μηχανήματος αλλα και να εντυπωσιάσουν τον υποψήφιο αγοραστή. Αλλα οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές.

 

2. Να έχει καλό ενισχυτή/ηχείο. Και νομίζω ότι οι εταιρείες το πάνε προς την κατεύθυνση ενός full-range ηχείου και όχι ενισχυτή κιθάρας.

 

3. Να έχει και μια κάπως ξεκάθαρη εικόνα του τι θέλει και να καταλαβαίνει ότι στον ήχο παίζει ρόλο ΚΑΙ η κιθάρα ΚΑΙ το ενισχυτής ΚΑΙ ο χώρος ΚΑΙ πάνω απο όλα ο ίδιος. Δεν γίνεσαι Steve Vai με το να κατεβάσεις απο το internet ενα patch που λέει "Make Me Vai".

 

Είναι αλήθεια ότι με τα πεταλάκια μπορεί να φτάσει κανείς πιο γρήγορα σε ένα καλό ήχο γιατί δεν έχει να μπαινοβγαίνει σε διάφορα μενου και αν χρειάζεται κανείς 3-4 καλούς ήχους είναι μια χαρά. Αλλα αν χρειάζεται πολλους ήχους τότε η κατάσταση γίνεται δύσκολη.

 

Εγω προσωπικά βρίσκω τα πεταλάκια αρκετά ακριβή λυση και δύσκολα στην μεταφορά και στην αποθήκευση πολλων διαφορετικών ήχων. Προτιμώ την ευκολία του να μεταφέρω την κιθάρα μου και ένα πολυεφφε, να έχω τους ήχους μου έτοιμους με το πάτημα ενός κουμπιού. Οσο για την ποιότητα δεν είχα προβλημα ουτε σε live ουτε σε εγγραφή (δεν έχω κάνει επαγγελματικές ηχογραφήσεις, δεν είμαι επαγγελματίας, αλλα και ο επαγγελματικός ήχος δεν εξαρτάται τόσο απο το πολυεφφε αλλα απο τους ανθρώπους πισω απο την κονσόλα)

 

Νομίζω ότι μηχανήματα οπως το Boss GT-6, Tonelab SE κλπ είναι πολύ-πολύ καλά για τα λεφτά τους. Φυσικά υπάρχουν και καλλίτερα αλλα τα μεταξωτα βρακιά ...

 

Μια γνώμη ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΜΟΥ

 

7401933.s.jpg?ch=1&rr=06:27:05

 

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΤΗ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙ (ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ PEDAL JUNKIE)

 

ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Μ Ι Α ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΡΩΜΙΚΑ (ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΦΦΕ) Η VOX TONELAB SE.

 

ME TO ΣΩΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ 90% ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΚΟΝΙΖΟΜΕΝΗΣ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΡΩΜΙΚΑ!

 

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΝ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΗ Η TOANLELAB ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΟΣΟ ΤΑ ΔΥΟ BOUTIQUE DISTORTION MOY (TO FULLTONE D-PRO ΚΑΙ ΤΟ STAMPS DRIVEOMATIC)

 

ΤΗ ΣΥΣΝΙΣΤΩ ALL THE WAY!

 

AN ΤΩΡΑ ΘΕΣ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΘΑ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΦΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ:

 

ΒΟSS OD3 η MARSHALL BLUESBREAKER 2 (OD)

DIGITECH MAIN SQUEZZE,MARSHALL ED1 (COMPRESSOR)

DANELECTRO TUNA MELT (TREMOLO)

DIGITECH HYPERPHASER

DIGITECH DIGIDELAY

DIGITECH CHORUS,BOSS CH1 (CHORUS)

BOSS TU1 TUNER.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΛΙΣΤΑ.ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ FLANGER KAI PHASER ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΕΦΕ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙΣ ΚΑΙ LIVE KAI ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ CD ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ;Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΠΟΛΥ ΕΦΦΕΔΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυεφε στο loop του ενιχυτη... Πληρωνεις υπερβολικα (Mpx1+mesa boogie=φυλακη για χρεη)... ηχος τελειος...μεγαλη πρακτικοτητα...οτι πρεπει για ξεκινημα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου