Προς το περιεχόμενο

Αγορα δυο ενισχυτων Vintage & Hi Gain (μηπως ειναι η λυση?)


wargasm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!

Εδω και καιρο ψαχνω να βρω λυση στο θεμα μου...

Θελω τα 2 ακρα σχεδον στον ηχο...

Θελω παρα πολυ καθαρα και αρκετα βρωμικα στον ηχο μου.

Ψαχνω για ενισχυτες που να τα εχουν και τα 2 και απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να δωσω πανω απο 1000€ κτλ...

 

Σκευτικα λοιπον μηπως θα ηταν καλυτερα να παρω 2 ενισχυτες???

οπως εναν bugera v22 η εναν bogner alchemist (γνωριζω για την διαφορα στη τιμη) για την καθαρη δουλεια και εναν ισως παλι bugera 333 η κατι αναλογο ισως και πιο ακριβο για τη βρωμοδουλεια.

 

με τη μπαντα παιζουμε μεταλ οποτε στον hi gain θα χρειαστω βατ.

Τον vintage πιο πολυ για σπιτι τον θελω που μου βγαινει η αλλη πλευρα η πιο ηρεμη... :)

 

Πως το βρισκετε σαν λυση? εχετε καποια αλλη λυση να προτεινετε? Καποιες αλλες επιλογες???

 

Thanks προκαταβολικα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα θα πηγαινα σε κατι τετοιο --> http://www.thomann.de/gr/laney_irt60h_ironheart.htm

 

 

Aν και δε νομιζω πως θα μεινεις παραπονεμενος απο τα καθαρα του bugera 333 εκτος αν τον εχεις ακουσει και δε σε τρελαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ενδιαφερουσα η πραταση σου και δεν την γνωριζα... Οχι δεν τον εχω ακουσει...Αλλα κατι μου λεει πως ο laney θα μου αρεσει περισσοτερο...λογικα μονο νακας για ακροαση ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λογικα μονο Nακας και δεν ξερω αν τον εχει φερει ακομα μιας και ειναι αρκετα νεος ενισχυτης. Κανε ενα τηλεφωνακι να ρωτησεις αν τον εχουν φερει και αν ναι παμε μαζι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το βρισκετε σαν λυση?

 

Δεν θα διαφωνήσω...ειδικά αφού μιλάμε π.χ. για τον v22 που είναι αρκετά φθηνός - αν ήταν να δώσεις 1000 για τον ενα και 1000 για τον άλλον τότε όχι, καλύτερα να πάρεις έναν μόνο....(εναλλακτικά, αν έχεις σκοπό να κάνεις χρήση μόνο για δωμάτιο, μπορείς να πάρεις τον VHT 6).

 

Kαι εγώ έχω τον v22, και ήδη θέλω από τώρα έναν high gain  ;D

Προς το παρόν ''εξυπηρετούμαι'' με πεταλάκια και πεταλιέρες, αλλά και από το drive του ενισχυτή. Όμως θα ήθελα και εναν high-gain...ο οποίος όμως να είναι >50watt, είτε κεφαλή με καμπίνα είτε κόμπο με δύο 12άρια π.χ. Δεν θα έπαιρνα έναν high-gain σε διαστάσεις ίδιες με του v22, αν είναι να έχεις και τους 2 ενισχυτές  ;)

 

Τα πλεονεκτήματα προφανή, καθώς εκτός από τα αντικειμενικά είναι και τα λειτουργικά: Πρέπει π.χ. να παίξεις σε ένα live που δεν ''πολυ-σκάς'' (είτε γιατί η μπάντα σου θα συμμετέχει για λίγη ώρα, είτε γιατί παίζεις κάπου για φιλανθρωπικό σκοπό, κ.τ.λ. κ.τ.λ.) ε, δεν κουβαλάς τον τεράστιο ενισχυτή ή να σέρνεις καμπίνες, βάζεις πετάλι-πεταλιέρα στον v22 και γειά σας (είναι 20 κιλά βέβαια... ;D). Επίσης, έχεις τον έναν στο στούντιο και τον άλλο στο σπίτι οπότε η μεσούλα σου μένει ευχαριστημένη.  :D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μια άλλη οπτική είναι ότι μια κατάλληλη καμπίνα, με τα κατάλληλα μεγάφωνα, πάνω σε έναν καθαρό ενισχυτή και ένα πετάλι μπροστά από αυτόν, μπορούν να παράξουν high gain ήχο. Αν λοιπόν σου κάνει ένας τέτοιος βρώμικος ήχος, μήπως ένας vintage προσανατολισμού combo, με μια κλειστή 2χ12 στο στούντιο, θα σου έκανε;

ή ίσως μια κεφαλή, με ανοιχτή 1χ10 ή 1χ12 για τα καθαρά στο σπίτι και μια κλειστή 2άρα για το στούντιο;

  Για 1000 ευρώ μπάτζετ βέβαια, υπάρχουν λύσεις και ειδικά αν κινηθείς στην used αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην μη μπερδευεις το vintage με το καθαρο,αλλο το ενα αλλο το αλλο,υπαρχουν  vintage ενισχυτες που δεν εχουν και σπουδαια καθαρα & μη vintage ενισχυτες που εχουν φανταστικα καθαρα.

 

Και γιατι δεν παιρνεις εναν πολυκαναλο μοντερνο ενισχυτη που να εχει και τα ΔΥΟ,υπαρχουν δεκαδες τετοιοι ενισχυτες και γλυτωνεις και το κουβαλημα.

Ειναι αλλωστε η std λυση εδω και 2 τουλαχιστον δεκαετιες

 

Στις αγγελιες δε θα βρεις ΤΡΕΛΛΕΣ ευκαιριες

 

 

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=40360

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=46075

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω στο μουσικοραμα ειχε οταν πηγα να παρω τον V22 ανοιχτο τον 333xl και 6260...Σκεψου και πραξε...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου