Προς το περιεχόμενο

Ένα (και μόνο) τραγούδι - σημείο αναφοράς σας για το ροκ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ bloody_sunday :

 

Φανταστείτε ένα ενδεχόμενο που θα χρειαζόταν να βάζατε ένα και μόνο τραγούδι για να δώσετε σε κάποιον άσχετο να καταλάβει τι εστί ροκ. Θα μπορούσε να ήταν ένα κομμάτι που θα συμπεριλαμβανόταν σε κάποιο μακρινό δορυφόρο που θα στέλνατε στα βάθη του άγνωστου σύμπαντος ως ένα μεταφορικό μήνυμα σε ένα μπουκάλι στον διαστημικό ωκεανό. Θα μπορούσε να ήταν ένα κομμάτι που θα βάζατε πχ. σε έναν ηλικιωμένο συγγενή σας που αν κι έχει προφανώς ακούσει τον όρο, δεν θα έλεγε πως είναι σχετικός με αυτόν. Ή θα μπορούσε απλά να συνοψίσει την άποψή σας για το ποιο θεωρείτε ως αντιπροσωπευτικότερο δείγμα.

 

Θα ήθελα να σκεφτείτε ένα (και μόνο ένα) κομμάτι και να μας το παραθέσετε. Εγώ έχω στο μυαλό μου μερικά αλλά θα κατασταλάξω σε κάποια προσεχή στιγμή. Καλό θα ήταν επίσης αν αποφεύγονταν διάφορα αστειάκια αλλά και μερικά extremes όπως πχ. black metal, industrial, grindcore κλπ κλπ. ως μη αντιπροσωπευτικά ενός κλασσικού μέσου όρου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την (όποια) ανταπόκριση!

 

Εξαιρετικά δύσκολη ερώτηση!...

 

Από τα χιλιάδες τραγούδια της Rock μουσικής να επιλεγεί μόνο ένα τραγούδι ως ένα μεταφορικό μήνυμα σε κάποιον άγνωστο πολιτισμό μέσα στον διαστημικό ωκεανό…

Οι απαντήσεις που έχουν ως τώρα δοθεί από τους συνδαιτυμόνες μας είναι εξαιρετικότατες και η κάθε μια ανταγωνίζεται ισάξια την άλλην ως προς την αντιπροσωπευτικότητα ενός κλασσικού μέσου όρου!...

 

Αν όμως Rock δεν σημαίνει –μόνο- την επαναστατικοποίηση μόνο του σώματος και της ύλης, αλλά πολύ κυριότερα σημαίνει την επαναστατικοποίηση της σκέψης και του πνεύματος, τότε πιστεύω ότι το κάτωθι τραγούδι αντιπροσωπεύει την έννοια Rock στο ακέραιο και με πλήρη σεβασμό ως προς την γνώμη και τις επιλογές των ημετέρων συνδαιτυμόνων μας, σαν Voyager… προσωπικά θα το επέλεγα να αποτελέσει το δικό μου μεταφορικό μήνυμα - σημείο αναφοράς μου σε κάποιον άγνωστο πολιτισμό μέσα στον διαστημικό ωκεανό για το τι είναι Rock!…

 

Οπότε, ο δικός μου Voyager θα έπαιζε αυτό και σε ευχαριστώ που -με το ερώτημα σου- με ώθησες να το υπενθυμισθώ!...

                     

Pink Floyd - Echoes / Live at Pompeii ( full )

Lyrics:

Overhead the albatross hangs motionless upon the air

And deep beneath the rolling waves

In labyrinths of coral caves

The echo of a distant tide

Comes willowing across the sand

And everything is green and submarine.

 

And no-one called us to the land

And no-one knows the wheres or whys

But something stirs and something tries

And starts to climb towards the light

 

Strangers passing in the street

By chance two separate glances meet

And I am you and what I see is me

And do I take you by the hand

And lead you through the land

And help me understand the best I can

 

And no-one calls us to move on

And no-one forces down our eyes

And no-one speaks and no-one tries

And no-one flies around the sun

 

Cloudless everyday you fall upon my waking eyes

inviting and inciting me to rise

And through the window in the wall

Come streaming in on sunlight wings

A million bright ambassadors of morning

 

And no-one sings me lullabies

And no-one makes me close my eyes

And so I throw the windows wide

And call to you across the sky

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... θα διάλεγα το thunderstruck απο AC/DC. Έχει απόλα... χορωδιακά "Ααααα" στην αρχή, κιθαριές, groove, ροκ στοίχους και ξεσπάσματα, ιδρώτα... αν και δεν είμαι καθόλου φαν των AC/DC νομίζω οτί ειναι στην μέση απο πολλές απόψεις...

 

Διαφωνώ σχετικά με το να λέμε μπαλλαντοειδή τραγούδια χαρακτηριστικά δείγματα της ροκ... Ακόμα και σε λαϊκο-ποπ καλλιτέχνες μπορείς να βρεις ροκ-μπαλλάντες στο ρεπερτόριο τους... είναι λίγο σαν να ζητάς χαρακτηριστικό κομμάτι των Metallica και να λες το Nothing Else Matters...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο που μου ηρθε ειναι αυτο.

Cream - Sunshine of your Love

και μετα στην ιδια θεση ακριβως και αυτο.

 

Σορρυ που εβαλα 2 αλλα μου φαινοταν αδικο να βγαλω καποιο.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου