Προς το περιεχόμενο

Επειδή τα ξύλα τελικά κάνουν τη διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

το tone δεν αλλάζει τη φυσική τάση ενός οργάνου να παράγει πιο δυνατά μπάσα ή μεσαία.

Πολύ σωστό...

 

Μια μικρή παρέμβαση.

 

Τα ξύλα παίζουν ρόλο; Ναι

Οι μαγνήτες παίζουν ρόλο; Ναι

Τα βερνίκια παίζουν ρόλο; Ναι

 

Και τα λοιπά και τα λοιπά...

 

Έχουμε λοιπόν, τρία όργανα -ας πούμε 7νδερ- του ιδίου μοντέλου. Ας πούμε τρεις American standard, που έχουν βγει την ίδια χρονιά και αμφότερες είναι από τα ίδια κσύλα- ας πούμε alder.

 

Η μια παίζει καλύτερα από τις άλλες δύο. Γιατί;  ;)

Γιατί τελικά τα ξύλα παίζουν τον ρόλο τους...

 

Το ένα κομμάτι maple μπορεί να κουδουνάει λίγο καλύτερα από το διπλανό του και το μπράτσο να ματσάρει καλύτερα με το σώμα κλπ.

 

 

...εκεί ακριβώς πιστεύω βρίσκεται η απάντηση.

 

Το κακό με όλα αυτά για τα κσύλα, είναι ότι ο περισσότερος κόσμος αγοράζει με τα μάτια και νομίζει πως τα όμορφα κσύλα με flames κλπ. ακούγονται και καλύτερα, ή ότι το μονοκόμματο σώμα, είναι και καλύτερο ηχητικά από αυτά που αποτελούνται από δύο ή τρία κομμάτια.

Κάτι που τελικώς δεν ισχύει, για κακή τύχη του αγοραστή και καλό για τους κατασκευαστές και τις εταιρείες, που το πλασάρουν σαν 'ειδικό-'μουσικό' και πανάκριβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tone δεν αλλάζει τη φυσική τάση ενός οργάνου να παράγει πιο δυνατά μπάσα ή μεσαία.

 

εγω παλι δεν θα παψω ποτε να πιστευω οτι το 90% του ηχου ειναι οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ

αλλωστε εχω και ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ εδω

 

εδω μια 335 με τους κανονικους της μαγνητες (ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ποστ στη σελ.)

κλασσικος ηχος 335 ,μεσαια,ελαχιστο twang ,μπολικο sustain ,κτλ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=185416.20

 

μια...σελιδα παρακατω με αλλους μαγνητες γινεται απλα....TELECASTER... ;D(ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ποστ στη σελ.) τρελλο twang,εξαφανιση των μεσαιων και μπολικα πριμα και μπασα,ελαχιστο sustain...(οπως μου αρεσει η κιθαρα δηλ.. ;D)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=185416.30  

 

αρα η κοινη λογικη λεει οτι αφου μια...strat ειτε ειναι φτιαγμενη απο....τιμιο ξυλο ραντισμενο με τον ιδρωτα μεξικανας παρθενας ,είτε απο κινεζικο καυσοξυλο

πανω κατω σαν STRAT θα ακουγεται αλλα αν τις αλλαξουμε μαγνητες θα ακουγεται σαν....οτιδηποτε αλλο....απο strat τα ξυλα ειναι απλα....λεπτομερεια...και οι μαγνητες το Α και το Ω....(εκτος κι αν εχουν αλλαξει....οι κανονες της φυσικης και οταν ενας παραγοντας επηρεαζει δραματικα ενα φαινομενο,στην προκειμενη περιπτωση ο ηχος μιας κιθαρας, δεν ειναι αυτοματα και αυτος που παιζει και τον μεγαλυτερο ρολο... ;D,αλλα την τελευταια φορα που κοιταξα οι νομοι της φυσικης ηταν ...στη θεση τους.. :))  

 

οποτε να το αφησουμε στο 10% (την επιρροη των...κσυλων ) να κλεισουμε κι ολας γιατι ειναι και Κυριακη? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Το κακό με όλα αυτά για τα κσύλα, είναι ότι ο περισσότερος κόσμος αγοράζει με τα μάτια και νομίζει πως τα όμορφα κσύλα με flames κλπ. ακούγονται και καλύτερα, ή ότι το μονοκόμματο σώμα, είναι και καλύτερο ηχητικά από αυτά που αποτελούνται από δύο ή τρία κομμάτια.

Κάτι που τελικώς δεν ισχύει, για κακή τύχη του αγοραστή και καλό για τους κατασκευαστές και τις εταιρείες, που το πλασάρουν σαν 'ειδικό-'μουσικό' και πανάκριβο...

 

+ εις την νιοστή  8)

 

Γιαυτό έχουμε παραδείγματα- δεν λέμε ονόματα, αλλά κάποιοι θα καταλάβουν- που εις εκ τον διαπρεπέστερων ηλεκτρικών κιθαριστών της χώρας μας, πήγε στον Στόλα για να πάρει κιθάρα και έπαιξε και άκουσε- τονίζω άκουσε- τα πάντα όλα από 7νδερ stratocaster, πριν καταλήξει στην μια που του έκανε κλικ, στα χέρια και στα αυτιά  ;D

 

ΥΓ: Και για αυτό έχω τονίζει κατ' επανάληψη σε όσους θέλουν να κάνουν αγορές από του «Θωμά» ή αλλού: Αν η διαφορά στη τιμή είναι μικρή σε σχέση με την εγχώρια αγορά, πάρτε το όργανο από εδώ για το ΑΚΟΥΣΕΤΕ και όχι να σας έρθει ότι πιάσει στο χέρι ο κυρ Χανς που φορτώνει τις παραγγελίες  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εγω παλι δεν θα παψω ποτε να πιστευω οτι το 90% του ηχου ειναι οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ

 

 

 

Βρε και οι μαγνήτες (ω άνδρα- αφέντη)  ;D παίζουν καταλυτικό ρόλο.

 

Για αυτό προσωπικά έδωσα παράδειγμα με τρία όμοια όργανα- ίδια ξύλα, μαγνήτες κλπ- ώστε να καταδείξω την διαφορά των... κσύλων  :D, αφού οι μαγνήτες και στις τρεις 7ενδερ ήταν της «μαμάς».

 

Όλα παίζουν ρόλο. Και ο παίκτης. Βάλε τρία άτομα να παίξουν με το ίδιο όργανο στο ίδιο σετάπ και θα ακούσεις τρεις... κιθάρες  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο παικτης,δυστυχως... ;D,ειναι το...90% απο μονος του.... ;D

 

Παντως μετα απο καμμια 100αρια κιθαρες και καμια 50αρα partscasters που εχω φτιασει το μονο που εκανε ΑΙΣΘΗΤΗ διαφορα στον ηχο οταν χρησιμοποιουσα τους ΙΔΙΟΥΣ μαγνητες ,τις ιδιες χορδες,το ιδιο hardware & set up ηταν,μοιραια,μονο το ΒΑΡΟΣ της κιθαρας,ολες οι tele που εχω φτιαξει με βαρος σωματος απο 3,3 εως 3,8 pounds (συνηθως τετοια σωματα ψαχνω) ,ανεξαρτητως ..ειδους  κσυλων,ειχαν σχεδον τον ιδιο ηχο (αυτες με τα παχυτερα μπρατσα ειχαν λιγο περισσοτερο σκασιμο και sustain)

 

Πριν απο καμμια δεκαρια χρονια ειχα φτιαξει για εναν φιλο δυο παναλαφρες ,εντελως αβαφτες,tele με τα παντα ιδια (set up,μπρατσα,ταστα,κλειδια,μαγνητες κτλ) μια απο παναλαφρο,και παρα πολυ σπανιο,alder & μια απο swamp ash,οταν της ζυγισα ειχαν ακριβως το ιδιο βαρος (6.8 pounds πραγματικα πιπουλα... ;D)...ηχητικα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ ιδιες ...φυσικα οταν ειδαμε οτι ηταν...ολοϊδιες αλλαξαμε μαγνητες στη μια και απλα εγινε....αλλη κιθαρα.

 

Παντως το καλο ειναι οτι με ολη αυτη την ιντερνετικη ...φιλολογια για τα....κσυλα ,πριν το Internet OYΔΕΙΣ ασχολουνταν με τα ξυλα,για να καταλαβετε στους καταλογους της Φεντερ τα... κσυλα περιγραφονταν απλα σαν....hardwood,η Fender προσεχει πλεον ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το ΒΑΡΟΣ των κιθαρων της και για αυτο και οι νεες Φεντερ ειναι και οι καλυτερες που εχω δει ποτε μου,ειδικα οι αμερικανικες και οι ακριβες μεξικανικες roadworn ειναι ΠΟΥΠΟΥΛΑ και τρομερες κιθαρες.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Πριν απο καμμια δεκαρια χρονια ειχα φτιαξει για εναν φιλο δυο παναλαφρες ,εντελως αβαφτες,tele με τα παντα ιδια (set up,μπρατσα,ταστα,κλειδια,μαγνητες κτλ) μια απο παναλαφρο,και παρα πολυ σπανιο,alder & μια απο swamp ash,οταν της ζυγισα ειχαν ακριβως το ιδιο βαρος (6.8 pounds πραγματικα πιπουλα... ;D)...ηχητικα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ ιδιες ...φυσικα οταν ειδαμε οτι ηταν...ολοϊδιες αλλαξαμε μαγνητες στη μια και απλα εγινε....αλλη κιθαρα.

 

Λογικά, με βάση τα ηχητικά χαρακτηριστικά του ενός και του άλλου ξύλου, θα έπρεπε να είχαν κάποιες διαφορές- οπότε αυτά που δημιούργησες ήταν όργανα του... σατανά  ;D

 

Σύμφωνα με αυτό το παράδειγμα... άβυσσος αι βουλαί των κσύλων  ;D

 

Το μόνο «λογικοφανές» που μου έρχεται είναι ότι αυτοί οι μαγνήτες ήταν τόσο... τούμπανο που «ισοπέδωναν» τον χαρακτήρα των κσύλων... αλλά πάλι τι να πω...  ::) ;D   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα άλλαξα μαγνήτες στην 335 μου (P90). Διαφορές αρκετές: η κιθάρα απέκτησε περισσότερο 'κουδούνισμα' στο χτύπημα με το δεξί, περισσότερα πρίμα και λιγότερα μεσαία. Γενικότερα, έγινε πιο 'ξεκάθαρος' ο ήχος. Παρόλα αυτά, ο χαρακτήρας της παρέμεινε Gibson, και 'ημικουφωτός' (κατά το semihollow). Για την αλλαγή δεν το μετάνιωσα (όχι ότι σας ένοιαζε ;D ), καθότι η κιθάρα ταιριάζει έτσι περισσότερο στην μουσική που παίζω, αλλά στο ζήτημα μαγνήτες versus κατασκευή (ξύλα, hardware, scale, neck κλπ κλπ) τείνω να πιστέψω ότι 'η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση'. Τώρα εαν είχα στα χέρια μου δέκα διαφορετικές gibson της ίδιας σειράς, θα παίζαν το ίδιο  καλά με τους ίδιους μαγνήτες? Δεν το γνωρίζω, ποτέ δεν το έχω κάνει :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, με βάση τα ηχητικά χαρακτηριστικά του ενός και του άλλου ξύλου,

 

ποια ηχητικα χαρακτηριστικα ρε αρχηγε αφου και ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ειχαν ακριβως τον ιδιο ηχο οι...σανιδες.. ;D...οι μαγνητες ηταν ,οπως παντα,low output Seymour Duncan Antiquities που το μονο που ΔΕΝ κανουν ειναι να ισοπεδωνουν τον ηχο.... ;D

 

παντως μια και μιλαμε για...κσυλα γιατι να μη μιλησουμε και για...ΣΙΔΕΡΑ...

 

ΙΜΗΟ μερικες απο τις καλυτερες tele αυτη τη στιγμη ειναι....σιδερενιες (και αυτες ειναι...πιπουλα..)..λες να ψαχνει ο κατασκευαστης τους....tone...IRONS...?  ;D

 

 

 

Πρόσφατα άλλαξα μαγνήτες στην 335 μου

 

Παρόλα αυτά, ο χαρακτήρας της παρέμεινε Gibson,

 

Βαλε της αυτους τους μαγνητες

 

http://www.guitarfetish.com/GFS-Surf-90-Alnico-II-Rockabilly-Pickups_c_259.html

 

και αν ακουγεται σαν....Gibson 335 σου δινω το λογο της τιμης μου οτι θα σου αγορασω μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ 335 ,μεχρι 2500 ευρω...(τοσο σιγουρος ειμαι οτι θα βρεθεις με μια....twang machine με.....σχημα....Gibson...)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ήταν τόσο εύκολο, μπορεί και να δεχόμουν το στοίχη :) (είναι μεγάλος πόνος το να αλλάζεις μαγνήτες σε 335). Για την ιστορία, έβαλα τους SD phat cats, και δεν έχω παράπονο από το twang της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, έβαλα τους SD phat cats, και δεν έχω παράπονο από το twang της.

 

το οποιο ΠΡΙΝ ,δηλ.με τους διπλους,ηταν απλα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ,ετσι δεν ειναι? ;)

 

Παντως,οπως ειπα και πριν εχω κανει τεστ και τα αποτελεσματα ειναι....ακουστα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου