Προς το περιεχόμενο

Celestion Speaker σε Marhall της σειράς MG!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος πάντων! Ευχαριστώ παιδια για τις συμβουλές σας...θα δω τι θα κάνω. Έχω μία τελευτέα ερώτηση! Τι θα γίνει αν βάλω σε ενισχητή αντίστασης 4 ohm μεγάφωνα 8 ohm? Ρισκάρω το μηχάνημα μου έτσι?

 

Όχι, δε ρισκάρεις αν είναι solid state/τρανζίστορ όπως ο MG102. Αν είναι λαμπάτος, ρισκάρεις λίγο.

Το χειρότερο για όλους τους ενισχυτές, ss και tube, είναι να βάλεις μεγάφωνο/α χαμηλότερης αντίστασης απ όση αντέχουν (π.χ. αν ο ενισχυτής γράφει min 8Ohm και βάλεις 4 Ohm καμπίνα, ρισκάρεις να τον καψεις...)

Πάντως, να πω για την ιστορία: σε φίλο του κάηκε ο τελικός του mg και σε 3-4 mg50 κι mg100 που έχω δει, οι ανεμιστήρες είναι χαλασμένοι και μας βγάζουν γενικώς προβλήματα... Μήπως να μη χαλάσεις χρήματα και να το δώσεις για κάτι ποιοτικότερο?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σκέφτομαι να πάρω τον τέλικό που μου πρότεινες! Έχει καλή τιμή! Δεν ξέρω όμως θα δουλέψει καλά λες με τον triaxis?

 

Μια χαρά θα δουλέψει! Οι ενισχυτές αυτοί είναι ηχητικά "αχρωμάτιστοι" ώστε να αναπαράγεται όσο πιο πιστά το σήμα εισόδου τους στην έξοδο. Με λίγα λόγια, αν σου αρέσει ο ήχος του triaxis όπως τον ακούς σαν προενίσχυση, τότε δε θα αλλάξει κάτι με τον τελικό. 

Μόνο η καμπίνα που θα βάλεις μετά τον τελικό θα "χρωματίσει" τον ήχο και θα δώσει τη δική της χροιά στο αποτέλεσμα.

http://medias.audiofanzine.com/images/normal/the-t-amp-s-75-201128.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση αλλα μπόρεις να μου προτίνεις έναν πιο δυνατό τελικό? Όπως σου είπα τον θέλω για πρόβες και live. Στα live δεν θα αποτελεί και τόσο πρόβλημα γιατι μπορει να μπεί μικρόφωνο μπροστά απο την καμπίνα αλλα στις πρόβες δε χρησημοποιώ μικρόφωνα! Επίσης παρατήρησα οτι ειναι στην κατηγορία PA. Δεν θα ήταν καλύτερος ένα τελικός κιθάρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε καλύψει ενισχυτής 2*75 WRMS

 

Ακόμη κι αν λέγεσαι ManosMegathrash.

 

Ο τελικός δεν είναι κιθάρας αλλά δεν χρειάζεται να είναι. Το χαρακτήρα θα τον δώσει στον ήχο σου ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου ΠΡΙΝ τον τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε καλύψει ενισχυτής 2*75 WRMS

 

Ακόμη κι αν λέγεσαι ManosMegathrash.

 

Ο τελικός δεν είναι κιθάρας αλλά δεν χρειάζεται να είναι. Το χαρακτήρα θα τον δώσει στον ήχο σου ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου ΠΡΙΝ τον τελικό.

 

Πολύ σωστός!

 

Πράγματι, δε σε καλύπτουν 150Wrms??? ( rms=ενεργά, όχι φευτο-watt PMPO που γράφουν στα ηχειάκια των pc...)

O τελικός είναι πάντα PA ακουστικών συχνοτήτων, ακόμη κι αν παράγεται απ τη Marshall, Peavey, Rocktron κλπ. Σκοπός του είναι να ενισχύσει χωρίς να αλλάξει/παραμορφώσει το σήμα εισόδου. Δεν σου παρέχει το βασικό ήχο/tone, απλά ενισχύει.

Περισσότερο ρόλο στο rig σου θα παίζει ο προενισχυτής και η καμπίνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είδα οτι στον τελικό λεει 2x75/4ohm , 2x45w/8ohm. Μου φάνικε λιγο μικρο το 45. Επισης δεν εχει διαφορετικές εξωδους για τις διαφορετικές αντιστάσεις! Πως "θα ξέρει" ο τελικος αν εχω βάλει πάνω καμπίνα 4 ή 8 ohm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είδα οτι στον τελικό λεει 2x75/4ohm , 2x45w/8ohm. Μου φάνικε λιγο μικρο το 45. Επισης δεν εχει διαφορετικές εξωδους για τις διαφορετικές αντιστάσεις! Πως "θα ξέρει" ο τελικος αν εχω βάλει πάνω καμπίνα 4 ή 8 ohm?

 

Στα solid state μηχανήματα, η αντίσταση μεγαφώνου παίζει μεγάλο ρόλο στην ισχύ που θα λάβεις. O mg102 αποδίδει 100W στα 4Ω αντίστασης. Άρα 50W στα 8Ω αντίστασης μεγαφώνου.

Αυτό σημαίνει πως κάθε 12" μεγάφωνο του mg πρέπει να είναι 8Ω/50W. Αν βάλεις ένα μονοφωνικό καρφί σε κάθε μεγάφωνο, τότε τα 2X45W/8Ω του τελικού ενισχυτή επαρκούν πλήρως!

Μπορείς φυσικά και να χρησιμοποιήσεις τον ενσωματωμένο τελικό του mg102 αν συνδέσεις την έξοδο του triaxis στο fx return του mg102 και να γλυτώσεις αγορές τελικού. Το έχεις δοκιμάσει αυτό???

Αν και τότε δε σ' αρέσει το αποτέλεσμα, σημαίνει πως ο marshall ΔΕΝ σου κάνει ούτε ως καμπίνα και πρέπει να τον δώσεις/ανταλλάξεις για αγορά τελικού και 2Χ12" cab(φθηνά είναι πλέον). Μη χαλάσεις χρήματα σε ένα ενισχυτή αν δε σ αρέσει ηχητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ManosMegathrash, η γνώμη μου είναι, αφού έχεις ένα τόσο καλό μηχάνημα όσο το Triaxis ως βάση για τον ήχο σου, θα ήταν καλό να το πλαισιώσεις και να ολοκληρώσεις την αλυσίδα (προενίσχυση-πολυεφφέ-τελικός- καμπίνα) με μηχανήματα αντάξιά του, σιγά-σιγά αφού δεν έχεις τα χρήματα αυτή τη στιγμή.

 

Πρός το παρών, με δεδομένο ότι δε έχεις τη οικονομική δυνατότητα να το κάνεις αυτό,το πιο λογικό μου φαίνεται, να χρησιμοποιήσεις τον MG ως έχει, χωρίς καμμία μετατροπή και αν δε σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα, το αμέσως πιο λογικό μου φαίνεται να κάνεις αυτό που σκέφτηκες, δηλ. ν'αλλάξεις μεγάφωνα.

 

Τα μεγάφωνα δε πάνε χαμένα αν αποφασίσεις να πουλήσεις το MG,αφού μπορείς είτε να τα χρησιμοποιήσεις σε κάποια άλλη καμπίνα,είτε να τα πουλήσεις χωρίς να χάσεις πολλά χρήματα (ειδικά αν τα πάρεις μεταχειρισμένα)

 

Προσωπικά δε θα πήγαινα στη λύση ν'αγοράσω κάτι που ήδη έχω απ' τον MG δηλ ένα  φθηνό solid state τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα solid state μηχανήματα, η αντίσταση μεγαφώνου παίζει μεγάλο ρόλο στην ισχύ που θα λάβεις. O mg102 αποδίδει 100W στα 4Ω αντίστασης. Άρα 50W στα 8Ω αντίστασης μεγαφώνου.

Αυτό σημαίνει πως κάθε 12" μεγάφωνο του mg πρέπει να είναι 8Ω/50W. Αν βάλεις ένα μονοφωνικό καρφί σε κάθε μεγάφωνο, τότε τα 2X45W/8Ω του τελικού ενισχυτή επαρκούν πλήρως!

 

Μάλον δεν κατάλαβες την ερώτηση μου. Ο Τελικός που μου έδειξσες δεν έχει διαφορετικές εξώδους για καμπίνες 4 ή 8 ohm για παράδειγμα. Αυτο σημαίνει πως ότι καμίνα και να έχω ανεξαρτήτως αντίστασης θα την βάλω στην έξωδο του τελικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου