Προς το περιεχόμενο

καμπίνα 2x12


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, και στεκομαι εδω μιας και δεν εχω παιξει με καμπινα και οι ενισχυτές ειναι μαμα openback οποτε εχω ενα φοβο για αυτο μου αρεσει η vht http://www.thomann.de/gr/vht_special_speakercabav_sp_212vht.htm?sid=6096fdee693dd32a6cb5bf26b25176a6

 

Τι εχει κανεις  ??? ??? ???

 

εδω και 2 χρόνια χρησιμοποιώ για πρόβες και ηχογραφήσεις αυτη την vht καμπίνα. με το που την αγόρασα αλλαξα το ενα silverback ηχειο με ενα eminence red tonker (choco Duo  ;D. Είναι ευέλικτη με ότι ενισχυτή την εχω συνδέσει.  Να διευκρινίσω πως ειναι ανοιχτου τύπου και ελαφριά.  Δεν εχει τον τελειο ηχο αλλα ειναι τίμια για τα χρήματα που 'εδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει πιο υπερτιμημενο πραμα στα μουσικα ειδη απο τη 2χ12 καμπινα...

Εχω ακουσει πολλες 1χ12...

ΕΙΧΑ φτηνες 2χ12(harley benton),ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΕΣ 2x12(VHT FAT BOTTOM)...

Εχω δοκιμασει μετριου κοστους 2χ12(EVH 2x12,marshall 1936).

Το συμπερασμα...

ΚΑΜΙΑ τους δεν ειναι καλυτερη απο την 1960 marshall με τα WGS GREEN BERETS που εχω...500Ε κοστος...

Και μαντεψε...δεν ειναι πιο δυνατη...καμια σχεση...τα μεγαφωνα ειναι 97db...τα ν30 που γουσταρετε ολοι ειναι 100db...που σημαινει οτι στην ιδια ενταση του ενισχυτη η 2χ12 με τα ν30 θα ακουγεται δυνατοτερα!!!!!! θα εχει αυτον τον εκνευριστικο κατευθυντικο ηχο που θα στοχευει τα γονατα σου...

Και το καλυτερο ποιο ειναι?

Μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ 2χ12 ζυγιζει περιπου 30 κιλα...

Μαντεψε ποσο ζυγιζει η 1960...

37 ΚΙΛΑ !!!!

 

7 κιλα παραπανω...+ηχαρα+extra headroom+ροδακια που κουβαλιεται ΑΝΕΤΑΑΑΑΑΑΑ...τη σερνεις...να σας δω με τις orange στη πλατη...

 

 

 

 

Πολλά και ενδιαφέροντα αυτά που μας λές αλλά κάπου σε χάνω...δηλαδή αν κατάλαβα καλά τί προτείνεις? Να πάρω μία καμπίνα κόστους 500 ευρώ? Γιατί αν λες αυτό είναι ανέφιτκο. Το μαξιμουμ που θα έδινα για καμπίνα ειναι ακριβώς τα μισά λεφτά. Αν ήταν να δώσω παραπάνω θα έπαιρνα κατευθείαν κόμπο enlg http://www.thomann.de/gr/engl_e300_gigmaster_combo_112.htm

ή blackstar

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_club_40_venue_combo.htm

και δεν θα είχα αγοράσει ούτε τον v55 εξ αρχής.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις έχω δεί φίλε μου και συμφωνώ μαζί σου αλλά το θεωρώ υπερβολικό για εμάς τους ερασιτέχνες να παίζουμε για τη κ...α μας με 4επι 12. Δηλαδή και επαγγελματίας να είσαι τι να τη κάνεις όταν με ένα 30ρη κόμπο και ενα sm57 παίζεις παντού? Και τη 2 επι 12 που θέλω πολύ τη βλέπω, αλλά σκέφτομαι να το κάνω γιατί βλέπω οτι η καμπινα που έχω κάπου "κολλάει" τον ενισχυτή. Ίσως χρειάζομαι απλά μια καλύτερη 1επι 12. Ίδωμεν...

 

απαντω περισσοτερο σε αυτο...

Στη περιπτωση που δινεις μονο αυτα τα χρηματα και δε προτιθεσαι να πας σε κατι παραπανω ορμα για τη HB...

παντως με 350 μπορεις να βρεις 4χ12...

και κρατας τη μικρη για τα πολυ μικρα μαγαζακια...(ολοι εχουμε μια μικρη ,εστω δανεικη για τα μικρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή τα μπάσα και το punch προέρχονται από την καμπίνα και όχι από τα μεγάφωνα σου προτείνω.

 

1. Κλειστή 4x12

2. Ported 1x12

3. Oversized closed back 2x12

4. Μπορείς εναλλακτικά να δοκιμάσεις αν βρεις μια 2x12 closed back, να αφαιρέσεις εντελώς το ένα μεγάφωνο (detuned).

 

Τιp: Μια open back 2χ12 καμπίνα μπορεί να κερδίσει από λίγο έως πολύ σε όγκο και punch αν την βάλεις με την πλάτη κοντά σε κάποιον τοίχο. Το πόσο κοντά εξαρτάται από την καμπίνα και τα γούστα. Συνήθως αν πας πολύ κοντά θα ακούγεται boomy, με πολλά μπασομεσαία δηλαδή.

 

Επίσης διαφωνώ με το ότι το mdf είναι κακό ξύλο για καμπίνες. Θεωρώ μάλιστα ότι είναι ότι καλύτερο για τα πιο βαριά είδη. Απλά είναι και πολύ πιο βαρύ στο κουβάλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και 2 χρόνια χρησιμοποιώ για πρόβες και ηχογραφήσεις αυτη την vht καμπίνα. με το που την αγόρασα αλλαξα το ενα silverback ηχειο με ενα eminence red tonker (choco Duo  ;D. Είναι ευέλικτη με ότι ενισχυτή την εχω συνδέσει.  Να διευκρινίσω πως ειναι ανοιχτου τύπου και ελαφριά.  Δεν εχει τον τελειο ηχο αλλα ειναι τίμια για τα χρήματα που 'εδωσα.

 

Δεν σου αρέσανε τα στοκ που ειχε ???

 

πάντως για την ΗΒ εχω ακουσει τα καλυτερα, αν και νομιζω οφείλετε στα V30 που εχει πανω και οχι στην ποιότητα της καμπινας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου