Προς το περιεχόμενο

Γιατί ωρέ μαγαζάτορα ξηγιέσαι έτσι;;;


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αγαπητέ φίλε, πως είσαι σίγουρος ότι ο ιδιοκτήτης θα σας δώσει όντως το 25% και όχι το...5? Θα βάλετε ειδικό θερμιδομετρητή να δείτε πόσο αλκόολ-ποτό καταναλώθηκε?

 

Μάλλον όχι, οπότε θα πρέπει να βασιστείτε στον λόγο του, ότι σας λέει την αλήθεια. Το πιο λογικό είναι, όπως συμβαίνει σε περιπτώσεις live 17χρονων, να σας πει μετά το live ''κοιτάξτε παιδιά, το μαγαζί όντως γέμισε, αλλά δεν πήγαμε και πολύ καλά εισπρακτικά, γιατί η πλειοψηφία του κοινού ήταν πιτσιρικάδες και πήραν μόνο μια κοκα κόλα οι μισοί και οι άλλοι μισοί δεν έδωσαν καν παραγγελία κ.τ.λ.'' και μετά για να σας φανεί αληθοφανής θα σας πει ''να μόνο οι γονείς του τάδε και του τάδε πήραν από 2 ποτά αλλά αυτά είναι τα έσοδά μου'' κ.τ.λ. κ.τ.λ. Παλιά μου τέχνη κόσκινο... Επίσης το 25% είναι επί των νόμιμων αποδείξεων που έκοψε? Γιατί μπορεί τα μισά ποτά να μην τα χτύπησε. Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί τελικά να την πατήσετε και γι'αυτό την αντιπροτείνω προσωπικά.

 

Επίσης αυτό με την είσοδο φαίνεται ασύμφορο, καθώς στην καλύτερη όπως λες θα μαζέψετε 70 άτομα δηλαδή θα πληρωθείτε συνολικά 140 ευρώ όλοι μαζί, δηλαδή ψίχουλα αν μοιραστούν σε όλη τη μπάντα. Ετσι κι αλλώς με την ύπαρξη εισόδου σε live διαφωνώ κάθετα και θα με απέτρεπε από το να πάω σε αυτό, όπως και θα με απέτρεπε από το να καταναλώσω μέσα στο μαγαζί, για λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.

 

Εγώ εμμένω στην άποψή μου να ζητάει ο μουσικός fix αμοιβή η οποία να προσαρμόζεται λιγάκι σε παράγοντες όπως αν ο χώρος μπορεί να φιλοξενίσει πολλά άτομα, αν υπάρχει προοπτική μόνιμης συνεργασίας με το μαγαζί για κάποιο χρονικό διάστημα ή  αντίθετα αν πρόκειται για live-αρπαχτή, ακόμα και αν η έδρα του συγκροτήματος (εξοπλισμός, όργανα κ.τ.λ.) βρίσκεται κοντά ή μακρυά από την περιοχή του μαγαζιού κ.τ.λ.

Δεν έχεις άδικο έτσι όπως το βλέπεις,αλλά με την προϋπηρεσία που έχουμε δε μπορούμε να ζητήσουμε ένα standard ποσό.Κι εγώ είμαι κατά της εισόδου,ειδικά αν πρόκειται τα 3/4 του μαγαζιού να είναι δικοί μας άνθρωποι.Ελπίζω τουλάχιστον να μην μας κατακλέψει,σίγουρα κάτι παραπάνω θα κρατήσει για εκείνον,αλλά τι να πω,μακάρι να μην είναι μεγάλη η απόκλιση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οταν λες τοσο αβιαστα, να ριξουν το κασε τους οσο παει (βλ. παιξτε και τζαπα, που ουτε ο λογος δεν το λεει). Ειναι μαλιστα το ισχυρο σου επιχειρημα. Ε δε συμπεραινω οτι κοπτεσαι.

 

Δεν ειπα εγω να ριξεις το κασε σου οσο παει εστω και τζαμπα. Αν διαβασες κατι τετοιο κανε μου μια παραθεση ολη την προταση μου και επι αυτης να σου απαντησω οτι θες.

Ειπα οτι τα κασε εχουν πεσει, και ο καθε ενας απο σας (μας) να ορισει ενα κασε για μια συγκεκριμενη δουλεια και αυτο να ζητησει, και οχι να μπει στη διαδικασια των ποσοστων απο λαιμαργια και τελικα να μην περνει και το κασε που δικαιουται σαν μουσικος εκ των πραγματων, η να φευγει απο το μαγαζι νοιωθοντας αδικημενος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα απο το πρώτο ποστ κατάλαβα για ποιο μαγαζί πρόκειται...μιλάμε για ίχνος επαγγελματισμού. Σκέψου ότι τα αναψυκτικά και οι μπύρες αγοράζονται και πωλούνται στο μαγαζί όντας ληγμένα...(κυριολεκτω)

Έχει μια κονσόλα με 2 μόνιτορ αλλά χωρίς ηχοληπτη( ένα soundcheck με άδειο μαγαζί κανει και περνει δρόμο. Μετά βοήθεια σου)

Τις ίδιες παπαντζες έκανε και στο nylon στο γκάζι μέχρι που πήγε απατο και το έκλεισε.....

Πραγματικά θα έπρεπε να υπάρχει μαύρη λίστα για τέτοια μαγαζιά. Έστω μια λίστα βαθμολογισηςγια τα live μαγαζιά που παίζουμε. Τις παροχές τους και τον επαγγελματισμό τους

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα εγω να ριξεις το κασε σου οσο παει εστω και τζαμπα. Αν διαβασες κατι τετοιο κανε μου μια παραθεση ολη την προταση μου και επι αυτης να σου απαντησω οτι θες.

Ειπα οτι τα κασε εχουν πεσει, και ο καθε ενας απο σας (μας) να ορισει ενα κασε για μια συγκεκριμενη δουλεια και αυτο να ζητησει, και οχι να μπει στη διαδικασια των ποσοστων απο λαιμαργια και τελικα να μην περνει και το κασε που δικαιουται σαν μουσικος εκ των πραγματων, η να φευγει απο το μαγαζι νοιωθοντας αδικημενος.

Ναι ειναι εποχες. Ας πεσουν τα κασε, πατε και τζαμπα (που λεει ο λογος) αλλα οι καλες συμφωνιες κανουν και τους καλους φιλους.

  Αλλο το ας πεσουν που λες αρχικα, και αλλο το εχουν πέσει που μας λες μετα. Είναι αλλος χρονος. Το ενα ΘΑ γινει (μελλοντας) και το αλλο ΕΧΕΙ γινει (αοριστος). Γραμματικη δημοτικου. Δεν θέλω να σε προσβάλω, ουτε με ενδιαφερουν οι γνωσεις σου επι της γραμματικης, αλλα μη μας βγαλεις και τρελους.

  Επισης λες

πατε και τζαμπα (που λεει ο λογος) αλλα οι καλες συμφωνιες κανουν και τους καλους φιλους.

Με λιγα λογια συμφωνια να 'ναι και ο,τι να 'ναι.

  Κανεις μουσικος δεν νομιζω να θελει να παζαρευει το μεροκαματο του. Πολυ απλα γιατι, το αφεντικο, εχει το πεπονι εχει και το μαχαιρι, μπορει πολυ ευκολα να σε ριξει. Αυτα με τα ποσοστα κτλ ειναι αναγκαιοι συμβιβασμοι και οχι επιλογες.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω μια λίστα βαθμολογισηςγια τα live μαγαζιά που παίζουμε. Τις παροχές τους και τον επαγγελματισμό τους

δεν είναι καθόλου κακή ιδέα αυτή!

μια λίστα εμπειριών για το κάθε μαγαζί με βαθμολογία...

ίσως αποφευχθούν οι κακοτοπιές έτσι...

 

αν και, όπως είπε κι ο Ριχάρδος, καλά μαγαζιά με καλούς μαγαζάτορες υπάρχουν...αρκεί να ψάξεις να τους βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kkmspm  όπως τα λες... Ήρθε το παλικάρι, έστησε 2 μόνιτορ, κάναμε ένα σάουνττσεκ με το μαγαζί άδειο και μετά έφυγε... και μετά ό,τι κάνει ο καθένας μόνος του...

 

Κι εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να δημιουργηθεί μια αξιολόγηση, να ξέρουμε τουλάχιστον ποια μαγαζιά θα πρέπει να αποφεύγονται

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας θέλει μυνηση μιας και όπως προείπα μπύρες αναψυκτικά και χυμοί είναι όλα ληγμένα.... >:(

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Κανεις μουσικος δεν νομιζω να θελει να παζαρευει το μεροκαματο του. Πολυ απλα γιατι, το αφεντικο, εχει το πεπονι εχει και το μαχαιρι, μπορει πολυ ευκολα να σε ριξει. Αυτα με τα ποσοστα κτλ ειναι αναγκαιοι συμβιβασμοι και οχι επιλογες.

 

Αυτο ακριβως σου λεω, ορισε ποιο ειναι αυτο το μεροκαματο που σου αξιζει (αν εισαι επαγγελματιας μουσικος και σου αξιζει) και ευθεως ζητησετο, και αν στο αρνηθει να μην πας.

 

Εγω προσπαθησα να γραψω ποιο ειναι το σωστο πρεπον και αυτονοητο να γινεται, το οποιο εδω στην επαρχια, ειναι κανονας για ολα τα συγκροτηματα και τους μουσικους, και ξερεις γιατι??

Γιατι εδω ο κυκλος ειναι κλειστος και οι συνηθεις υποπτοι, και το "εγω θα φερω κοσμο ενω ο αλλος δεν θα φερει" δεν ισχυει, γιατι ολοι τον ιδιο κοσμο θα φερουν.

Επιπλεον φιλος οταν παιζεις με ποσοστα και οχι εργολαβικα (κατ αποκοπη δηλαδη) που απλα κοβεις ενα δελτιο παροχης υπηρεσιων και σχολας, ειναι το μαγαζι υποχρεωμενο να σε ασφαλισει (εστω και για μια μερα).

Αλλα αυτα ειναι δυστυχως φιλος ψιλα γραμματα για σας.

Οπως και για τα μαγαζια το να πανε στην ΑΕΠΙ και να σκασουν 400 ευρω για ενα live (τοσο παει στα live η μερα για καταστηματα με αδειες ανω των 100 καθισματων) ειναι παλι ψιλα γραμματα, και γι αυτο παμε σαν λαος και σαν κρατος φιλος κατα διαολου.

 

Καλο ομως θα ειναι, μεσα σε αυτη τη ζουγκλα που εμεις οι ιδιοι εχουμε δημιουργησει στο χωρο της διασκεδασης στην Ελλαδα να μην βγαινουμε στα φορα και διεκδικουμε υποτιθεμενα δικαιωματα, και να μην παραπονουμαστε γιατι μας ριξανε.

Η ζουγκλα θελει νασαι θηριο για να επιβιωσεις.  ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου