Προς το περιεχόμενο

EMG 85 vs 60 για θέση neck.


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αλλάξω τον 81 και να βάλω έναν από τους παραπάνω.

Το ζητούμενο είναι ένας πιο βαθύς και ζεστός ήχος από τον neck μαγνήτη(εκεί πάσχει ο 81),χωρίς όμως να μπουκώνει στο low end και να διατηρεί την ευκρίνεια του στα γρήγορα περάσματα(εκεί διαπρέπει) ή τουλάχιστον να ανταπεξέρχεται αξιοπρεπώς σε αυτόν τον τομέα αφού πιθανόν να μην μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Περισσότερα μεσαία επίσης ευπρόσδεκτα.

 

Ακούω γνώμες και συμβουλές. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον 60 σε θέση neck σε μια Dean, και είναι μακράν ο πιο "ψυχρός" μαγνήτης από κάθε άλλο μαγνήτη που έχω σε κιθάρα, στην ίδια θέση.

Όσο για τον 85, είναι εξαιρετικός για τα γούστα μου, αρκετά γλυκός-μπάσος, όχι όμως υπερβολικά ώστε να μπουκώνει.

Αν ήμουν στην θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου για τον 60...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον 60 στη neck θέση σε μια ESP LTD KH-203 και μπορώ να πω ότι μ' αρέσει πάρα πολύ.

 

Ψυχρό - για τα γούστα μου - δε θα τον έλεγα αλλά μάλλον ζεστό και γεμάτο, πολύ ωραίο για μελωδικά περάσματα σε σόλο. Είναι και ευκρινής επίσης.

 

Τώρα βέβαια ο ήχος είναι και θέμα γούστου κι επίσης δεν έχω ακούσει ποτέ τον 85 (αν και διαβάζω πολύ καλά λόγια) κι έτσι δεν μπορώ να κάνω κάποια σύγκριση μεταξύ τους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπερδεψω λιγο τα πραγματα, για μενα σε αυτο το debate ξεκαθαρα κερδιζει ο 60. Μολις αντικατεστησα τον 85 με τον 60, ηταν ακριβως οσα ηθελα να ειναι ο 85. Αρχικα τους μαγνητες τους ειχα σε μια Jackson με basswood και στην πορεια μπηκαν σε μια Jackson με alder - με λιγα λογια κανενα ξυλο δεν ηταν παραδοσιακα της κατηγοριας warm/boomy. Επισης, στα πλαισια αναζητησης του καλυτερου συνδυασμου, ειχα δοκιμασει και τον 81 στο νεκ με τον 85 κατω (πριν παρω τον 60 αυτα) και παλι ακομα και ο 81 μου αρεσε περισσοτερο απο τον 85 στο νεκ για σολο (με βρωμικο ηχο - στα καθαρα ηταν λιγο κλαφ'τα).

 

Προσωπικα καταλαβα οτι μου αρεσει πολυ το κομπο 60-81 και δεν μου αρεσει το 85-81. Ο 81 κατω ειναι must για μενα απο τους emg (ο 85 εχανε απο edge και σφιχτα μπασα παροτι ακουγοταν πιο 'γεματος'). Τα χαρακτηριστικα του 60 στα αφτια μου ειναι οτι ειναι πιο καθαρος σε σχεση με τον 85, πιο χαμηλο output, κρυσταλινος ειναι η καλυτερη λεξη χωρις ομως να ειναι ψυχρος. Τωρα βεβαια αν τον συνδυασεις με καποιον ενισχυτη που εχει 'ψυχρο' καθαρο, μπορει να σου φανει ετσι (πχ στον powerball μπορουσες να χαρακτηρισεις το συνδυασμο ετσι). Ο 85 απο την αλλη ηταν υπερβολικα μπουκωμενος και μπασος για νεκ σε συνδυασμο με τον 81 κατω (που ειναι edgy) - ηταν ακραια η μεταβαση.

 

Η καλυτερη λυση ισως ειναι να τους ακουσεις και τους δυο. Με το quick connect μπορεις να κανεις αμεσα την αλλαγη και αν τους παρεις μεταχειρισμενους, θα πουλησεις αυτον που δεν σου κανει στην ιδια τιμη που τον πηρες. Επισης, αν σου αρεσουν γενικα οι μονοι και το spank πας ξεκαθαρα για 60. Προς θεου δεν συγκρινω τον 60 με μονο αλλα ειχα εντυπωσιαστει απο το spank που μπορει να βγαλει αυτος ο μαγνητης - κατι που ο 85 δεν θα κανει πειστικα ποτε. Τελος για να σου δωσω τροφη για σκεψη, εισαι σιγουρος οτι θες να βαλεις πανω μαγνητη με υψηλοτερο output απο αυτο του bridge (ο 85 σε συγκριση με τον 81 δηλαδη)? Προσωπικα ποτε δεν καταλαβα γιατι ο 85-81 εγινε τοσο γνωστος συνδυασμος αλλα υστερα απο πολυ πειραματισμο με πολλους ενισχυτες και σε 2 κιθαρες καταλαβα οτι σιγουρα δεν ειναι για μενα.

 

Υ.Γ. Χωρις 2η κουβεντα, 18v

Υ.Γ.2 Τωρα που ξαναδιαβαζω το ποστ μου, υπεθεσα ισως εσφαλμενα οτι εχεις και 81 κατω. Αν εχεις 85 ή αλλο μαγνητη κατω μπορει τα συμπερασματα να ηταν διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικα του 60 στα αφτια μου ειναι οτι ειναι πιο καθαρος σε σχεση με τον 85, πιο χαμηλο output, κρυσταλινος ειναι η καλυτερη λεξη χωρις ομως να ειναι ψυχρος.

 

Θα έλεγες δηλαδή ότι πρόκειται περίπου για έναν 81 με χαμηλότερο οutput;

 

Ο 85 απο την αλλη ηταν υπερβολικα μπουκωμενος και μπασος για νεκ σε συνδυασμο με τον 81 κατω (που ειναι edgy) - ηταν ακραια η μεταβαση.

 

Αυτό ακριβώς είναι που θέλω να αποφύγω.

 

Επισης, αν σου αρεσουν γενικα οι μονοι και το spank πας ξεκαθαρα για 60. Προς θεου δεν συγκρινω τον 60 με μονο αλλα ειχα εντυπωσιαστει απο το spank που μπορει να βγαλει αυτος ο μαγνητης - κατι που ο 85 δεν θα κανει πειστικα ποτε.

 

Όχι,δεν είμαι φαν του twang.

Επίσης είναι κάτι που θέλω να αποφύγω και η ανησυχία μου με τον 60 είναι αυτή.

 

Τελος για να σου δωσω τροφη για σκεψη, εισαι σιγουρος οτι θες να βαλεις πανω μαγνητη με υψηλοτερο output απο αυτο του bridge (ο 85 σε συγκριση με τον 81 δηλαδη)?

 

Δεν νομίζω ότι ο 85 έχει μεγαλύτερη έξοδο από τον 81.

Αν έχεις κάποια έγκυρη πληροφόρηση επ' αυτού,please share.

 

 

Τωρα που ξαναδιαβαζω το ποστ μου, υπεθεσα ισως εσφαλμενα οτι εχεις και 81 κατω. Αν εχεις 85 ή αλλο μαγνητη κατω μπορει τα συμπερασματα να ηταν διαφορετικα.

 

Mια χαρά υπέθεσες.Ο 81 παίζει κάτω.

 

Ευχαριστώ για το feedback.

Δημήτρη,nickk επίσης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπερδεψω λιγο τα πραγματα, για μενα σε αυτο το debate ξεκαθαρα κερδιζει ο 60. Μολις αντικατεστησα τον 85 με τον 60, ηταν ακριβως οσα ηθελα να ειναι ο 85. Αρχικα τους μαγνητες τους ειχα σε μια Jackson με basswood και στην πορεια μπηκαν σε μια Jackson με alder - με λιγα λογια κανενα ξυλο δεν ηταν παραδοσιακα της κατηγοριας warm/boomy. Επισης, στα πλαισια αναζητησης του καλυτερου συνδυασμου, ειχα δοκιμασει και τον 81 στο νεκ με τον 85 κατω (πριν παρω τον 60 αυτα) και παλι ακομα και ο 81 μου αρεσε περισσοτερο απο τον 85 στο νεκ για σολο (με βρωμικο ηχο - στα καθαρα ηταν λιγο κλαφ'τα).

 

Προσωπικα καταλαβα οτι μου αρεσει πολυ το κομπο 60-81 και δεν μου αρεσει το 85-81. Ο 81 κατω ειναι must για μενα απο τους emg (ο 85 εχανε απο edge και σφιχτα μπασα παροτι ακουγοταν πιο 'γεματος'). Τα χαρακτηριστικα του 60 στα αφτια μου ειναι οτι ειναι πιο καθαρος σε σχεση με τον 85, πιο χαμηλο output, κρυσταλινος ειναι η καλυτερη λεξη χωρις ομως να ειναι ψυχρος. Τωρα βεβαια αν τον συνδυασεις με καποιον ενισχυτη που εχει 'ψυχρο' καθαρο, μπορει να σου φανει ετσι (πχ στον powerball μπορουσες να χαρακτηρισεις το συνδυασμο ετσι). Ο 85 απο την αλλη ηταν υπερβολικα μπουκωμενος και μπασος για νεκ σε συνδυασμο με τον 81 κατω (που ειναι edgy) - ηταν ακραια η μεταβαση.

 

Η καλυτερη λυση ισως ειναι να τους ακουσεις και τους δυο. Με το quick connect μπορεις να κανεις αμεσα την αλλαγη και αν τους παρεις μεταχειρισμενους, θα πουλησεις αυτον που δεν σου κανει στην ιδια τιμη που τον πηρες. Επισης, αν σου αρεσουν γενικα οι μονοι και το spank πας ξεκαθαρα για 60. Προς θεου δεν συγκρινω τον 60 με μονο αλλα ειχα εντυπωσιαστει απο το spank που μπορει να βγαλει αυτος ο μαγνητης - κατι που ο 85 δεν θα κανει πειστικα ποτε. Τελος για να σου δωσω τροφη για σκεψη, εισαι σιγουρος οτι θες να βαλεις πανω μαγνητη με υψηλοτερο output απο αυτο του bridge (ο 85 σε συγκριση με τον 81 δηλαδη)? Προσωπικα ποτε δεν καταλαβα γιατι ο 85-81 εγινε τοσο γνωστος συνδυασμος αλλα υστερα απο πολυ πειραματισμο με πολλους ενισχυτες και σε 2 κιθαρες καταλαβα οτι σιγουρα δεν ειναι για μενα.

 

Υ.Γ. Χωρις 2η κουβεντα, 18v

Υ.Γ.2 Τωρα που ξαναδιαβαζω το ποστ μου, υπεθεσα ισως εσφαλμενα οτι εχεις και 81 κατω. Αν εχεις 85 ή αλλο μαγνητη κατω μπορει τα συμπερασματα να ηταν διαφορετικα.

 

Ακριβώς. Λέξη προς λέξη... μην σε τρομάζει το spank, δεν είναι twang... :D :D :D είναι όσο πρέπει... να προσθέσω κάτι σε υπεράσπιση του 85, είναι εξαιρετικός σε bridge για να δώσει λίγο αγριάδα σε μία πιο smooth κιθάρα. Για neck, 60 ftw. Ακόμα και για bridge είναι καλός... paf style. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθέσω κάτι σε υπεράσπιση του 85, είναι εξαιρετικός σε bridge για να δώσει λίγο αγριάδα σε μία πιο smooth κιθάρα.

+1000

Εξαιρετικός για bridge.

Μήπως να τον μετέφερες πίσω και να άλλαζες τον 81;  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

Εξαιρετικός για bridge.

Μήπως να τον μετέφερες πίσω και να άλλαζες τον 81;  ;D  ;D  ;D

 

Το έχω σκεφτεί κι αυτό. :)

Από τη μία όμως είναι ένα ερωτηματικό το κατά πόσο θα ισορροπήσουν σε θέμα έντασης(85-81) και από την άλλη...alnico σε bridge και ceramic σε neck δεν ξέρω,δεν μου κάθεται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 85 απο την αλλη ηταν υπερβολικα μπουκωμενος και μπασος για νεκ σε συνδυασμο με τον 81 κατω (που ειναι edgy) - ηταν ακραια η μεταβαση.

 

Έχω 7χορδη με σετ 81 bridge και 85 neck κουρδισμένη σε Drop A, δεν μπουκώνει καθόλου. Επομένως, στην θέση σου Grey δεν θα αγχωνόμουν για αυτό καθόλου.

Καλή αγορά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως σε κάθε κιθάρα οι μαγνήτες συμπεριφέρονται διαφορετικά. Ομοίως, σε 7χορδή bolt on με τους 707 (85 δηλαδή) και basswood σώμα (για να το χοντρύνουμε λίγο...), μια χαρά. Σε 7χορδη neckthrough μαόνι, όχι. Σε strat μαόνι (!) ο 85. Σε tele μαόνι(!!!) ο 81. Σε παλιά LP o 81, σε chambered φτηνόLP o 85. Για bridge λέμε πάντα. Για neck συνήθως υπερισχύει ο 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου