Προς το περιεχόμενο

Το yamaha silent αξιζει;


harry86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά τα ψηφιακά, δες αυτό. Δεν υπάρει αληθινή χορδή πουθενά σε αυτό που ακούς και βλέπεις:

Αυτο απο που το συμπεραινεις? Εγω βλεπω και ακουω ενα ακουστικο Yamaha πιανο στο βιντεο, γραφει πουθενα οτι αυτο το πιανο ειναι ψηφιακο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκπληκτικό έτσι;

 

Το λέει ο ίδιος εδώ: http://www.pianoworld.com/forum/ubbthreads.php/topics/2364639/Is_this_now_real_enough?.html#Post2364639

 

Το πιάνο είναι Yamaha Avantgrand N3 και χρησιμοποιεί Garritan CFX που τρέχει σε iMac.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ηλεκτρικό πιάνο είναι υποκατάστατο του ακουστικού σε όλα, και σε ήχο και σε αίσθηση κτλ. Σαφώς οι καλοί sampled ήχοι έχουν κάνει τεράστια άλματα, και εγώ στο σπίτι μου silent έχω με MIDI, κάρτα ήχου και βιβλιοθήκες, και ακούγεται σούπερ. Αλλά η αίσθηση του πλήκτρου της ουράς, που είναι βαριά, είναι όλη η διαφορά. Έχεις την κανονική αίσθηση, ως και λίγο σκληρότερη. Άρα, για μη φυσικό ήχο, που είναι το ιδανικό για να μάθει κανείς σοβαρό έλεγχο στον ήχο (αυτό εγώ προσωπικά δεν το συζητώ, αν δεν αρέσει σε κάποιους ας μην αρέσει, πραγματικά δεν είναι υπό συζήτηση αν μιλάμε σοβαρά, δηλαδή σε σοβαρό πιανιστικό επίπεδο, αλλιώς μιλάμε για να μιλάμε.), το silent είναι μακράν ότι καλύτερο.

 

Το ότι ο πιανίστας αυτός παίζει τόσο ωραία δεν οφείλεται στη μελέτη του σε ηλεκτρικά πιάνα, εκτός ίσως από το στάδιο εκμάθησης του να μάθει τις νότες, το οποίο είναι και το συντομότερο από όλα τα επόμενα στάδια (ήχος, phrasing, λεπτομέρεια στις δυναμικές, κτλ) σε αυτά τα έργα. Οφείλεται στη μελέτη του σε ακουστικά πιάνα, και μάλιστα, από ένα επίπεδο και πάνω, σε κάποιας καλής ποιότητας πιάνα. Έχοντας λοιπόν μελετήσει σε ακουστικά πιάνα καλής ποιότητας, μπορεί να παράγει καλό αποτέλεσμα στο κλιπάκι. Για να ξέρουμε τι λέμε.

 

Κατά τα άλλα, όπως έχω πει ήδη, και εγώ silent έχω. Και έχω και ηλεκτρικά, λόγω αναγκαιότητας σε ορισμένες περιπτώσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν ξεχωρίζουμε τι είναι καλό και τι δεν είναι.

 

Αν κάποιος είναι πιανίστας, έχει άποψη. Αν δεν είναι, μάλλον δεν έχει. Ή μάλλον έχει, όση άποψη θα έχει ένας που δεν είναι κιθαρίστας για τη διαφορά ενισχυτού με POD ή κάτι τέτοιο. Έκαστος στο είδος του.

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου