Προς το περιεχόμενο

ηχος πληκτρων black keys


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

προσφατα ο τραγουδιστης μας που ειναι και πολυ καλος πιανιστας αγορασε ενα midi controler, αλλα εκτος απο το κλασσικο πιανο δεν εχει ασχοληθει καθολου με synth κλπ...

του εβαλα λοιπον στον υπολογιστη το cubase και προσπαθουμε να βρουμε καποιο vst plugin που να ταιριαζει με τον ηχο των black keys γιατι παιζουμε αρκετα κομματακια τους με την μπαντουλα μας.

προσφατα ανακαλυψα με λιγο ψαξιμο το farfisa που ειναι παρεμφερές αλλα και αυτο δεν ειναι πολυ κοντα στον ηχο αυτο.

ξερει κανεις αν μπορω να τροποποιησω καποιον ηχο απο αυτο το plugin, η αν υπαρχει καποιο αλλο πιο κοντα σε αυτον τον ηχο?

 

αν λεω κατι λαθος γενικα συγχωρήστε με και διορθωστε με! εγω κιθαριστας ειμαι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

προσφατα ο τραγουδιστης μας που ειναι και πολυ καλος πιανιστας αγορασε ενα midi controler, αλλα εκτος απο το κλασσικο πιανο δεν εχει ασχοληθει καθολου με synth κλπ...

του εβαλα λοιπον στον υπολογιστη το cubase και προσπαθουμε να βρουμε καποιο vst plugin που να ταιριαζει με τον ηχο των black keys γιατι παιζουμε αρκετα κομματακια τους με την μπαντουλα μας.

προσφατα ανακαλυψα με λιγο ψαξιμο το farfisa που ειναι παρεμφερές αλλα και αυτο δεν ειναι πολυ κοντα στον ηχο αυτο.

ξερει κανεις αν μπορω να τροποποιησω καποιον ηχο απο αυτο το plugin, η αν υπαρχει καποιο αλλο πιο κοντα σε αυτον τον ηχο?

 

αν λεω κατι λαθος γενικα συγχωρήστε με και διορθωστε με! εγω κιθαριστας ειμαι....

 

 

hammond ηχο με αυξημενο το  leslie eφφε νομιζω.

 

http://blog.wavosaur.com/7-free-vsts-for-hammond-b3-emulation/

 

αυτα πρεπει να ειναι free.

δες τα και κατεβασε τα για να χρησιμοποιήσεις ως vst  με το cubase.

Καποιο απο αυτα με λιγο πειραματισμο νομιζω θα σου κανει.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που εχει αυτο το lesslie εφφε, ειναι το πρωτο αλλα δεν μου το αναγνωριζει-ανοιγει....

 

τα αλλα τα κατεβασα αλλα εχει τοσους πολλους ηχους που εχασα την μπάλα!!!!

 

δηλαδη αυτο το εφφε ειναι που κανει την διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που εχει αυτο το lesslie εφφε, ειναι το πρωτο αλλα δεν μου το αναγνωριζει-ανοιγει....

 

τα αλλα τα κατεβασα αλλα εχει τοσους πολλους ηχους που εχασα την μπάλα!!!!

 

δηλαδη αυτο το εφφε ειναι που κανει την διαφορα?

 

ναι ετσι νομιζω γι αυτο που θες.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες αυτον τον ηχο

 

 

τοτε θες FARFISA (στο δισκο παιζει μια FAST 5) μεσα απο λαμπατο Fender ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω πάντως, οι λειψοί και κακομοιριασμένοι ΒΚ, στα live τους έχουν ένα Hammond B3, ένα Wurlitzer 200, και ένα Farfisa Fast 5.

Υποθέτω ότι και στο studio (που τους αρέσει να ηχογραφούν στυλ live - ναι Νίκο, λένε ότι ούτε "κλικ" δεν χρησιμοποιούν κι ας "τρέχουν" τα κομμάτια) τα ίδια χρησιμοποιούν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως βαλε ενα κομματι αναφορας, γιατι αμα θες π.χ. το lead στο συγκεκριμενο κομματι που ποσταρε ο superfunk αγνοησε την απαντηση μου.

 

Αναφερομουν σε "πλατες" που παιζουν τα πληκτρα σε καποια κομματια τους που εχω υπόψη.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ολα χρειαζεσαι ολα αυτα που περιγραφτηκαν.

 

Αλλα και με αυτα στο λινκ που σου εδωσα και λιγο πειραματισμο και προσθετοντας και  εφφε απο αυτα που p.x. διαθετει το cubase (κανα amp simulator και κανα distortion) πιστευω πως μπορεις να κανεις δουλεια για τα κομματια που θες. Να φτιάξεις και lead και πλατες.

 

Μαζι με το farfisa που βρηκες.

 

πρεπει να κανεις καποιες ρυθμισεις, οπως π.χ. στο παραδειγμα που σου εδωσε ο superfunk.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου