Προς το περιεχόμενο

γνώμες για synth ή sampler


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας. επειδή τόσα χρόνια πρήζω ένα συγκεκριμένο άτομο (korgy) σκέφτομαι από εδώ και πέρα να πρήζω και εσάς ;D

έχω τρία synths. τα δύο τα χρησιμοποιώ για να φτιάχνω δικούς μου ήχους και ύστερα να τους κάνω sequencing και το τρίτο αποκλειστικά μόνο φίλτρα.

 

θέλω ένα τέταρτο πλήκτρο για warm pads. αλλά επειδή δεν έχω πολλά χρήματα και επίσης το ένα μου synth είναι μανούλα σε αυτόν τον τομέα,σκέφτηκα να βρώ ένα μεταχειρισμένο sampler πλήκτρο 80's - 90's ώστε να σαμπλάρω,το synth.

 

εσείς που πολλά παραπάνω κατέχετε από εμένα τί μου προτείνετε?

 

δεκτός ο χαβαλές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τρία synths

Ποια?

 

θέλω ένα τέταρτο πλήκτρο για warm pads. αλλά επειδή δεν έχω πολλά χρήματα και επίσης το ένα μου synth είναι μανούλα σε αυτόν τον τομέα,σκέφτηκα να βρώ ένα μεταχειρισμένο sampler πλήκτρο 80's - 90's ώστε να σαμπλάρω,το synth.

Αφου το ένα σου synth ειναι "μανούλα σε αυτόν τον τομέα" (warm pads) γιατι θες να το σαμπλαρεις? Συνηθως σαμπλαρουμε πραγματα που δεν εχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη δεν ήμουν σαφής.

μου αρέσει να ηχογραφώ

σε ένα track.

μιά και έξω.

δεν χρησιμοποιώ υπολογιστή.

και δεν κάνω multitrack reconding.

για αυτόν τον λόγο το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αν Φεν παρεις ενα σύγχρονο sampler θα χρειαστείς αρκετό χρονο για να σαμπλαρεις καλά το synth σου η για μαθεις να προγραμματιζεις το sampler με νέους ήχους. Θα πρότεινα να κανεις κάποια αντικατάσταση κάποιου απο τα τρία με κάτι που να μπορεί να κανει και το έξτρα που θες (αν γινεται και αν υπάρχει τέτοιο άλλο synth). Σκέψου δηλαδή κάποιο synth με μεγάλη πολυφωνία, μεγαλο κλαβιέ και δυνατότητα split η ισως κάποιο workstation που να εχει και τους ηχους που θες αλλά και τα φιλτρα η και  το sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ειπες ποια synths εχεις. Και τι ποσο μπορεις να ξοδεψεις για ενα τεταρτο synth/sampler.

 

έχω ένα elektron monomachine

ένα nord wave και ένα novation ks

μην με βρίσεις πολύ.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αν Φεν παρεις ενα σύγχρονο sampler θα χρειαστείς αρκετό χρονο για να σαμπλαρεις καλά το synth σου η για μαθεις να προγραμματιζεις το sampler με νέους ήχους. Θα πρότεινα να κανεις κάποια αντικατάσταση κάποιου απο τα τρία με κάτι που να μπορεί να κανει και το έξτρα που θες (αν γινεται και αν υπάρχει τέτοιο άλλο synth). Σκέψου δηλαδή κάποιο synth με μεγάλη πολυφωνία, μεγαλο κλαβιέ και δυνατότητα split η ισως κάποιο workstation που να εχει και τους ηχους που θες αλλά και τα φιλτρα η και  το sequencer.

 

επειδή στο παρελθόν είχα ένα sampler emu ξέρω ότι μπορώ να το προγραματίσω

δεν θέλω με τίποτα να δώσω ένα από τα τρία. τα έχω βρεί άριστα μαζι΄τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ειπες ποια synths εχεις. Και τι ποσο μπορεις να ξοδεψεις για ενα τεταρτο synth/sampler.

 

δυστηχώς αυτόν τον καιρό δεν μπορώ να ξοδέψω πάνω απο 250 ευρώ και αυτά από μέσα ιουλίου. πάντως πραγματικά το χρειάζομαι γιατί ξοδεύοντας και τους τέσσερεις oscilators του wave στο step sequencer δεν μένει χώρος για το pad έτσι όπως έχω επιλέξει να δουλέψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 250 ευρω εχεις πολλες επιλογες απλα θα βοηθουσε και να πεις περιπου τι μουσικη σ'αρεσει/φτιαχνεις.

Βρες ενα akai s1100 που εχει και onboard ενα απο τα πιο ομορφα reverb που εχω ακουσει (βλεπε future sound of london) οπως και αλλα effects.Συνηθως ερχονται με αρκετη μνημη καποια και maxed out (16mb νομιζω).Εχουν καταπληκτικο ηχο και η μνημη τους επιτρεπει να χρησιμοποιηθουν για pads.

Το s1100 μπορει αν εισαι τυχερος να το βρεις απο 50-100 ευρω αν και ebay τα βλεπω και παιζουν και πολυ ψηλοτερα.

Αλλη λυση θα ηταν το πιο κοινο και μοντερνο s3000xl που πιανει λιγοτερο χωρο και ειναι εξισου καλο και πιο πιθανον να το βρεις στα λεφτα που ειπαμε.

Αρχισε να την ψαχνεις και με sample packs κλπ αν παρεις παλιο sampler.Υπαρχουν πολλα διαμαντια στο νετ αν ξερεις που να ψαχτεις.

 

Αν θες αποκλειστικα πληκτρο sampler θα μπορουσες να κοιταξεις να βρεις καποιο eps16+ το οποιο ομως συνηθως εχει 2mb και ισως σε δυσκολεψει στην αρχη.Για pads απαραιτητα δεν ξερω αλλα ειναι ικανο για πολλους ομορφους ηχους,σκονισμενα drums κλπ.

 

Με τα λεφτα που διαθετεις ως αμεση και δοκιμασμενη λυση θα μπορουσες να κοιταξεις να βρεις ενα jv1080.Μεταχειρισμενο παιζει απο 80-150 αναλογα το ποσα λεφτα θελει να βγαλει ο κατοχος/ή και τα extras που τυχον εχει πανω.

Σε παω σε racks και αυτο γιατι τα sampler πληκτρα εκτος απο εξαιρεσεις οπως το kurzweil k2500 κλπ ειναι λιγο περιορισμενα σαν μηχανηματα (ειδικα απο θεμα μνημης) εκτος αν πας σε κατι μοντερνο που εκει ας σε κατατοπισει καποιος αλλος.

 

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν κοιτας για sampler εν ετει 2015 ψαχνεις κατι που να δωσει και λιγο χαρακτηρα αλλιως χιλιες φορες λαπτοπ με unlimited memory και παραπανω δυνατοτητες.

 

Τι χρησιμοποιεις για sequencer?Ρωταω κυριως για να καταλαβω γιατι θες τριτο πληκτρο.

Θεωρω οτι το novation αν βρεις ενα σωστο sampler και ενα ωραιο multitimbral ρακακι θα μπει στην ακρη οποτε στη θεση σου ισως το δινα 100-150 ευρω οσο πιανει για να ανεβασω το budget στα 400.Στα 400 ευρω θα κοιταγα να εμπλουτισω το setup σου και με καποιο multi effect που να εχει λιγο χαρακτηρα ή καποιο αλλο outboard.

 

Αν το θες full bipolar/full hardware το ολο θεμα να ξερεις οτι χρειαζεσαι και εναν μικτη ικανο να σου κανει τα αναλογα routing κλπ οπως και patchbays,hardware fx,πεταλια,κομπρεσσορες,ενα σκασμο καλωδια κλπ.

 

Θα ελεγα αν δεν εισαι σιγουρος ακομα γιατι το που θες να το πας οσον αφορα το setup σου να τσιμπησεις ενα multitimbral ρακακι οπως το jv η ισως καποιο tg500 και να πειραματιστεις.Οταν δεν κανεις multitrack να εχεις multitimbrality ειναι ζωτικης σημασιας εκτος αν εχεις λεφτα για 10 συνθια και ο,τι αυτο περιλαμβανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ και τσεκαρα λιγο το monomachine μιας και δεν εχω εμπειρια με το συγκεκριμενο.

 

απο SoundOnSound:

 

Monomachine does also have a polyphonic mode. Once activated, the synth voice on the currently selected Track can be played with up to six notes of polyphony — the remaining Tracks are disabled. Recording polyphonically in Grid Mode is as simple as holding down a number of notes whilst holding the relevant Trigger button. Polyphonic mode is either all or nothing — you cannot divide up the six available notes over several tracks.

 

The MIDI Sequencer enables the Monomachine to control six MIDI channels of an external synthesizer in parallel with the internal synths. In this mode, the eight encoders serve to control the external synth's note length and velocity, plus pitch bend, patch change and four MIDI controllers of your choice. Simply set those controllers to correspond to important parameters on your synth (assuming it responds to MIDI CCs, of course) and away you go. Parameter Locks may be used too, as can Slide Tracks — sweet dreams are made of this kind of facility!

 

If you find you need to sequence more external tracks, the internal ones can be muted and their output directed to MIDI, thus allowing you to control 12 external tracks in all. Although I have described this function briefly, in use I found it very powerful indeed.

 

Οποτε αφου λογικα χρησιμοποιεις το monomachine σαν sequencer (μου λυθηκε και η απορια) πιστευω οτι ενα πληκτρο (wave) σου ειναι αρκετο.

Αναφερεις οτι καποιο συνθ το χρησιμοποιεις μονο για φιλτρα.

Υπαρχουν hardware αναλογικα φιλτρα που σκοτωνουν οπως το sherman filterbank αλλα ακομη και ενα monotron lowpassed απο τον μικτη σου (λογω θορυβου) θα εκανε αυτη τη δουλεια μεχρι να μαζεψεις λεφτα να παρεις κατι πιο advanced.

Θα ελεγα τσεκαρε old school sampler akai ή emu (e4xt ultra) και δωσε αλλα 100 για ενα ρακακι multitimbral και συνεχισε να μαζευεις για ενα ωραιο φιλτρο.Αν θες για φιλτρα το ξανασυζηταμε εχει πολυ ψωμι η κουβεντα.

Αν πια τα "χεις βρει" τοσο πολυ με το ks.Tσιμπα για αρχη ενα συνθακι οπως το jv και απλα παραμονευε ebay ή εδω μηπως καποιος δινει κανα akai σε σωστη τιμη.

Μεχρι τοτε μπορεις απλα να δουλεψεις με τα skills σου στο monomachine.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου