Προς το περιεχόμενο

Ποιο από τα δυο jazz bass


lgbesios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταξύ των δύο, προτιμώ το δεύτερο.

 

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερη λεπτομέρεια, δε μου άρεσε από μόνο του το #1 και οριακά αποδεκτό το #2.

 

Θα προτιμούσα πάντως να γινόταν σύγκριση με καινούριες, ίδιες χορδές και παρόμοιο σετάρισμα. Με διαφορετικού τύπου χορδές, πάνω από 2 ετών και διαφορετικά σεταρίσματα μου φαίνεται σα να τα "ρίχνουμε¨κατά κάποιο τρόπο τα όργανα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σαφέστατα    Ναι !!! μιλάμε όμως  για τα όργανα όπως είναι τώρα  και εξήγησα πως είναι σεταρισμένα.

 

 

Βέβαια  δεν μιλάμε  για ken  smith, pedula, active bartolini  etc

 

Fender κσυλα  είναι!  με vintage προσανατολισμό οπότε μη περιμένεις και πολλά  ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δεύτερο είναι κλάσεις ανώτερο και για μίξη και για παρέα, ποτό γλέντι μέχρι πρωίας, χειμώνα-καλοκαίρι.  :P

θα το δώσω στον  audio,  μόνο αυτός φτιάχνει την νίλα  για MEGA BASS TESTS

Ακριβώς ! Επειδή το άλλο είναι για πέταμα, θα περάσω ΣΚ να το πάρω (ή φέρτο στα διόδια αν θες) να το πάω για ανακύκλωση και θα σου αφήσω κανα δυο πεταλάκια για να μη λες ότι έμεινες με άδεια χέρια. Είμαι ψυχούλα ρε τι να κάνω....

 

Επειδή είσαι φίλος στο λέω κι αν θες άκουσε με..... Φόρα μάσκα όταν πας δουλειά γιατί η σκόνη είναι τοξική και προφανώς έχει παρενέργειες ....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο έχει πιο παραδοσιακό ήχο, πιο αναμενόμενο.

Ο neck μαγνήτης στο δεύτερο  είναι για τα γούστα μου πιο ωραίος.

Ο συνδυασμός neck και bridge ακούγεται όπως θα έπρεπε.

Για τους bridge εγώ θα έκλεινα το tone λίγο περισσότερο. πότε δεν μου άρεσε το ανοιχτό tone στη γέφυρα.

Οι fralin δεν μου άρεσαν. Βέβαια με φρέσκες χορδές και setup θα ακούγαμε άλλα πράγματα. Το δεύτερο μπάσο λες ότι έχει ψιλό setup και όμως κάπου ταστάρει. Έχεις φαγωμένα τάστα;

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές παρενέργειες.... ;D ;D ;D

Θα τα πούμε μετά τώρα ξεπλενω την σκόνη σιδηρονικελιου  8)

Κράτα λίγο να φτιάξουμε καμιά γέφυρα....  ;D

 

Πέρα από τα χασομέρια σου που καλά κάθεσαι και κάνεις, δε νομίζω να σου μπαίνουν τίποτα ιδέες για τράμπα AVRi με Hgwy..... έτσι;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ ουδενί,  ξέρεις και ξέρω οτι το avri και καλύτερο ειναι και καλύτερα ακούγεται και θα το αιτιολογησω.... αύριο όμως...για να το σκεφτώ λίγο ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν και καταρχήν, τα μπάσα  είναι στην κατοχή μου αυτήν την στιγμή, το avri είναι δικό μου και το hw1 ήταν δικό μου και το πούλησα σε ένας κάλο μου φίλο ο οποίος υπηρετεί την μαμά πατρίδα και μιας και το έθνος φροντίζει για τον οπλισμό του έμεινε σε εμένα.

Όλες τις μετατροπές και τα set up  τα έχω κα κάνει εγώ.

 

 

Η γνώμη μου : κάλο το hw1 ελαφρύ, ισορροπημένο  ηχητικά  και καθαρό στις συχνότητες, woody(για μένα δεν είναι κάλο αυτό για jazz bass) αλλά και καλά κομπρεσαρισμενο .

Το σεταρα  δίνοντας λίγο έμφαση στον neck  για να είναι πιο all around.

 

Το avri  όμως ... είναι jazz vintage jazz  , sparkle μεσαία αλλά και λιιγο θολά μπάσα για να απλώνει ζεστά,  ο neck  λίγο πιο πίσω  για να κόβει καλύτερα  στην θέση  both και να θερίζει όταν βγαίνει μπροστά ο bridge.

Κάποιος  είπε  για synt like….. εγώ το  λέω growllllll   να το ακούσεις  σε  SVT  να

σου φύγουν τα σαγόνια, πιο βρόμικο πιο παλιομοδίτικο.

 

Και όλα αυτά περί ορέξεως  ;)      

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα Hgwy (άμα σου κάτσει καλό) αλλά από την άλλη σπάνια να σου κάτσει κακό 62 AVRi (και το δικό σου μαμεί που λέει κι ο Σούπερφάκης)

 

Το 62 (πέρα από το look και το μπρατσάκι to gamato και το vintage το ταστάκι αλλά και το σωστό το κύκλωμα) συνήθως την έχει τη νότα. Τώρα καλή / κακή, ο καθείς και τα γούστα του αλλά με αυτή μεγαλώσαμε μερικοί, αυτή ψάχνουμε και αυτή πάει και φωλιάζει πονηρά και όμορφα στη μίξη κάνοντας καλή παρέα με τη ντραμς χωρίς να χάνει την προσωπικότητά της. Μιλάμε πάντα για το μπλουζορόκοφανκσόουλ.

Αυτά βέβαια δεν τα καταλαβαίνεις με παίξιμο σαν κι αυτό που έγραψες (νύχτα με την οικογένεια να κοιμάται; ), ούτε με καρφί στις κάρτες.

 

Οι μαγνήτες πο χεις, μια χαρά και οι δυο και στα vintage τα λημέρια αλυχτάνε...

Όποιους και να χα, χαρούμενος θα μαν.

Εγώ πάντως, μιας και τους βρήκα ευκαιρία έβαλα τους noiseless τους Aguilar.

 

Για το κομπρεσάρισμα στο Hgwy δοκίμασε να αλλάξει γέφυρα (απλή fender κι αν βρει τη σπιράλ ακόμα καλύτερα) παίξε με μέτρι action και (αν θες πιστεύεις και κάνεις) χαλάρωσε λίγο το string tree.

 

Όσο για τις χορδές φίλε στο λέω και κάντο, σώθηκα.

Βγάλτες, τύλιξέ της και βάλτες σε τάπερ με φωτιστικό οινόπνευμα για καμιά 12αριά ώρες και, βγάλτες, σκούπισέ τες γερά και voila.

Πολύ καλύτερο από το βράσιμο που σου αλλάζει και τη χορδή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά με αυτή μεγαλώσαμε μερικοί, αυτή ψάχνουμε και αυτή πάει και φωλιάζει πονηρά και όμορφα στη μίξη κάνοντας καλή παρέα με τη ντραμς χωρίς να χάνει την προσωπικότητά της. Μιλάμε πάντα για το μπλουζορόκοφανκσόουλ.

 

Αυτά τα λόγια !!!! :D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου