Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Παντελή Παντελίδη


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ο Παντελης Παντελιδης ισως να εχασε τελικα τη ζωη του γιατι φορουσε ζωνη ασφαλειας, με αποτελεσμα να εγκλωβιστει στο αμαξι...."

Τελευταιες πληροφοριες απο την τροχαια.

Έβγαλε κάποια επίσημη ανακοίνωση η τροχαία? Αν όχι ας περιμένουμε και ας μην βασιζόμαστε σε "δημοσιογραφικές πληροφορίες".

 

Από κει και πέρα επειδή διαβάζω διάφορα άσχετα με το νήμα ποστς ας ανοίξει κάποιος ένα νέο θρεντ με τίτλο "Οι παθογένειες της ελληνικής κοινωνίας" αν και εκτιμώ ότι πολύ σύντομα θα κλειδωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Έβγαλε κάποια επίσημη ανακοίνωση η τροχαία? Αν όχι ας περιμένουμε και ας μην βασιζόμαστε σε "δημοσιογραφικές πληροφορίες".

 

 

Οι ταγοί της ενημέρωσης, από το πρωί αναφέρουν ότι δεν φορούσε ζώνη. Το ίδιο και για την μία κοπέλα που βρέθηκε εκτός οχήματος.

 

Πράγματι, πριν λίγο άκουσα (για πρώτη φορά) ότι φορούσε. Ας αναμένουμε λοιπόν,  τα επίσημα και ας αγνοήσουμε τους ταγούς.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλυπητήρια στην οικογενεια του Παντελη... καλο κουραγιο τους ευχομαι...

 

"Ο Παντελης Παντελιδης ισως να εχασε τελικα τη ζωη του γιατι φορουσε ζωνη ασφαλειας, με αποτελεσμα να εγκλωβιστει στο αμαξι...."

Τελευταιες πληροφοριες απο την τροχαια.

 

Αδελφε μου ποιο ακριβως το νοημα της παραπανω παραθεσης; Ρωταω ειλικρινα, καθως ελοχευει κινδυνος ετσι οπως παρατιθεται το ανωτερο, να βγει το δυνητικα τραγικο συμπερασμα οτι τελικα ισως ειναι καλυτερα να μη φοραμε ζωνη ασφαλειας. Κι εκει φιλε μου δεν παιζουμε. Πρεπει να ειμαστε σαφεις και απολυτοι. Χωρις ισως και αλλά... Ελπιζω να γινεται κατανοητο το νοημα της δημοσίευσής μου, καθως σε καμια περιπτωση δεν επιθυμω την αντιπαραθεση με οποιονδηποτε στο φορουμ.

 

Ευχαριστω,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το άρθρο το οποίο παραθέτω, η τροχαία έβγαλε επίσημο ανακοινωθέν κατά το οποίο ο Παντελίδης ΔΕΝ φορούσε ζώνη ασφαλείας και είχε αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα. Δυστυχώς, κατά μεγάλη πιθανότητα, αν φορούσε δεν θα ''έφευγε''. (υποσημείωση μόνο για το γεγονός, αν φορούσε ζώνη)

 

Φαινόταν ότι κάτι τέτοιο είχε συμβεί από την αρχή, ούτως ή άλλως.

 

http://www.pelop.gr/?page=article&DocID=263237&srv=53

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός να τον αναπαύσει. Δεν κάνει να πηγαίνουν οι νέοι έτσι τζάμπα.

 

Γιατί τζάμπα πήγε.

 

"Οι δύο μπροστινές ζώνες βρέθηκαν "πατημένες" όπως λέμε στη γλώσσα μας. Δηλαδή, τις είχαν δεμένες και περασμένες στο κάθισμα για να μην χτυπάνε..." αναφέρει "πηγή" της Αστυνομίας.

 

Η ζώνη σώζει ζωές.

 

Γιατί είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς;

Είναι τόσο δύσκολο / ενοχλητικό να βάλεις ζώνη;

Ούτε πυρωμένες είναι, ούτε καρφιά έχουν. Μια κίνηση ενός δευτερολέπτου χρειάζεται και την ξεχνάς.

Για να μην τσαλακωθείς;

Το πουκάμισο θα τσαλακωθεί περισσότερο όταν θα εξέχουν τα πλευρά σου και τα στομάχια σου από αυτό.

 

Το αυτοκίνητό μου δεν ξεκινάει αν δεν έχουν δέσει ΟΛΟΙ τις ζώνες τους. Γιατί αυτός που δεν θα φοράει τη ζώνη του θα σκοτώσει, με την ορμή του σε περίπτωση ατυχήματος, εμένα που φοράω.

Δεν θα ξεχάσω σε μία περίπτωση πανικόβλητου φρεναρίσματος (φρεναρίσματος έτσι; όχι ατυχήματος) πώς έσκασε ο από πίσω μου πάνω στην καρέκλα μου (οδηγούσα εγώ).

Πέραν του γεγονότος ότι είναι πιθανόν να σε σκοτώσει ο αερόσακος, αν δεν φοράς ζώνη.

ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΦΟΡΑΣ ΖΩΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε να δειτε τωρα...

 

Εμενα προσωπικα, δεν μου αρεσε σαν τραγουδιστής, δηλ. δεν θα πηγαινα να τον ακουσω. Τεσπα αυτο ως μουσικός.

 

Ομως, ασχετα με την ιδιοτητα του, ηταν ενα αναγνωρισιμο προσωπο και δημοφιλες και νεος, με αποτελεσμα η ειδηση του θανατου του να θεωρηθεί γεγονός.

 

Ποιο ειναι το πρόβλημα δηλαδη που ασχοληθηκε ο κόσμος μαζι του; δεν καταλαβα ακομα...

 

Δηλ, τα επικριτικα σχολια (και τα οποια διαβαζω παντου) οτι ταχα μου "δεν σας ειδα να στεναχωριεστε για αλλους που πεθαινουν κτλ" ειναι κατ εμε ακρως γελοια και απογοητευτικά...

 

Δηλ, οοοολοι "εμεις-αυτοι" που σχολιαζουν με τετοια χολη, ειμαι σχεδόν σιγουρος οτι μεχρι μερικα δευτερολεπτα πριν το τροχαιο, αποκλειεται να ηταν σε κανενα Κοινωνικο Παντοπωλειο να χαριζουν τροφιμα ή ειδη, και αποκλείεται να βρισκονταν σε γραφεια ή ιατρεία του Ερυθρου Σταυρου να προσφερουν...

 

(να το πω και μουσικά μιας και ειμαστε σε μουσικο φορουμ) οσο χειροτερα παιζει κανεις ερασιτεχνης κιθαρα, τόσο περισσοτερες κιθάρες εχει (σημ.: βλεπετε εμενα)

 

Αρα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι περισσοτεροι που "κοπτονται" αλτρουιστικά για τον γυρω κόσμο, εχουν προσφερει ηδη λιγοτερα απο αλλους

 

 

(σημ.: δεν αναφερομαι προσβλητικα προσωπικα σε κανενα, απλα ειναι η εντυπωση μου γενικοτερα απο σχολια σε διαφορα κοινωνικα δικτυα)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός να τον αναπαύσει. Δεν κάνει να πηγαίνουν οι νέοι έτσι τζάμπα.

 

Γιατί τζάμπα πήγε.

"Οι δύο μπροστινές ζώνες βρέθηκαν "πατημένες" όπως λέμε στη γλώσσα μας. Δηλαδή, τις είχαν δεμένες και περασμένες στο κάθισμα για να μην χτυπάνε..." αναφέρει "πηγή" της Αστυνομίας.

 

Η ζώνη σώζει ζωές.

 

Γιατί είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς;

Είναι τόσο δύσκολο / ενοχλητικό να βάλεις ζώνη;

Ούτε πυρωμένες είναι, ούτε καρφιά έχουν. Μια κίνηση ενός δευτερολέπτου χρειάζεται και την ξεχνάς.

Για να μην τσαλακωθείς;

Το πουκάμισο θα τσαλακωθεί περισσότερο όταν θα εξέχουν τα πλευρά σου και τα στομάχια σου από αυτό.

 

Το αυτοκίνητό μου δεν ξεκινάει αν δεν έχουν δέσει ΟΛΟΙ τις ζώνες τους. Γιατί αυτός που δεν θα φοράει τη ζώνη του θα σκοτώσει, με την ορμή του σε περίπτωση ατυχήματος, εμένα που φοράω.

Δεν θα ξεχάσω σε μία περίπτωση πανικόβλητου φρεναρίσματος (φρεναρίσματος έτσι; όχι ατυχήματος) πώς έσκασε ο από πίσω μου πάνω στην καρέκλα μου (οδηγούσα εγώ).

Πέραν του γεγονότος ότι είναι πιθανόν να σε σκοτώσει ο αερόσακος, αν δεν φοράς ζώνη.

ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΦΟΡΑΣ ΖΩΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ.

 

Ό,τι είπε ο Ray. +1000

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι δύο μπροστινές ζώνες βρέθηκαν "πατημένες" όπως λέμε στη γλώσσα μας. Δηλαδή, τις είχαν δεμένες και περασμένες στο κάθισμα για να μην χτυπάνε..." αναφέρει "πηγή" της Αστυνομίας.

 

Δε θα τη καταλάβω ποτέ αυτή τη μαλακία. Ποτέ.

Όσοι είστε τυχεροί και δεν έχετε δει πάνω σε δικό σας άνθρωπο το αποτέλεσμα αυτής της "έξυπνης" μεθόδου, να χαρείτε ρε παιδιά, πειστείτε χωρίς να το δοκιμάσετε. Ζώνη πάντοτε.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Το αυτοκίνητό μου δεν ξεκινάει αν δεν έχουν δέσει ΟΛΟΙ τις ζώνες τους. Γιατί αυτός που δεν θα φοράει τη ζώνη του θα σκοτώσει, με την ορμή του σε περίπτωση ατυχήματος, εμένα που φοράω.

 

ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΦΟΡΑΣ ΖΩΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ.

 

Το αυτό. Τραβάω χειρόφρενο και περιμένω μέχρι να δεθεί ο όποιος νομίζει ότι επειδή είναι πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα.  

 

Το 1987 είχα την ευτυχία να βρεθώ στο Μόναχο. Το πρώτο μου ταξίδι εκτός συνόρων- πιτσιρικάς, 17 ετών.

 

Και εκεί είδα πως είναι να βρίσκεσαι σε μια κανονική χώρα, με κανονικούς πολίτες. Άπαντες φορούσαν ζώνες. Άπαντες φορούσαν κράνη στις μηχανές. Και άκουσον- άκουσον, δεν κόρναραν κάθε μισό λεπτό!

 

Οι μηχανές ήταν κανονικές μηχανές και όχι γελοία καγκουρομηχανάκια με κομμένες ποδιές και κομμένες εξατμίσεις.

 

Το αποκορύφωμα ήταν η συγνώμη οδηγού, που πάτησε λίγο επάνω στην διάβαση πεζών, την ώρα που περνούσαμε. Έκανε όπισθεν και πήγε λίγο πιο πίσω.

 

Η θεώρηση μου για τη ζωή, το σύμπαν και τα πάντα- και ιδιαίτερα για την χώρα μας και τους ιθαγενείς- διαμορφώθηκε, μετά από αυτό το τόσο διδακτικό ταξίδι στη Βαυαρία.  

 

Και θα συμφωνήσω με τον Ray... τζάμπα και βερεσέ πήγε.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τσαμπα και βερεσέ... :-X  :'(

 

Ομως, η "κακια η στιγμη" μπορει να σου ερθει παντου και απο οπουδηποτε.

 

Θελετε να κανω ενα poll εδω μεσα για εμας και να ρωταει αν

 

 

"παντα φορατε ζωνη μεσα ή εξω απο την πολη;"

 

"εχετε οδηγησει ποτε νυσταγμενοι;"

 

"την τελευταια φορα που βγηκατε, ηπιατε; μετα οδηγησατε ή αφησατε το αυτοκινητο και πηρατε ταξι;"

 

 

Τοτε, ολοι μας θα δειτε σε τι επιπεδο κυμαινομαστε και εμεις...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου