Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - "Return of the Unicorn"


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

COS_DR Music R&D Living Room Studios

σας παρουσιάζουν το νέο μουσικό βιντεοκλίπ

του cos_dr,

 

 

 

  Κάθε παρατήρηση, σχόλιο πάντα ευπρόσδεκτα.

 

  Επιθυμώ να μοιραστώ κάποιες σκέψεις για το τεχνικό μέρος της μουσικής.

 

  Όλα ξεκίνησαν με μια μελωδία που μουρμούραγα πριν λίγο καιρό καθώς λουζόμουν.

 

    Εδώ και ένα χρόνο συμβιώνω αρμονικά με το Roland V-Synth μου και ξεκίνησα την ανάπτυξη εισάγοντας στο όργανο κυματομορφές από άλλα vst μου με σκοπό να διαμορφώσω μέσα του τα patches των αντιστοίχων μερών και έτσι να δουλέψω το όλο θέμα της ηχοδιαμόρφωσης  μέσω του V και μετά απλά να γράψω στο DAW μου

 

    H αλήθεια είναι πως  έχω αρκετό software και η διαδικασία μπορεί κάποιος να πει πως είναι και λίγο περιττή αλλά από την άλλη το να δουλεύεις σε ένα hardware όργανο με ουσιαστικά software καταβολή στον προγραμματισμό νομίζω πως ικανοποιεί ιδιαίτερα άτομα της ηλικίας μου που έχουν και μια νοσταλγική διάθεση γιατί έχουν μάθει να δουλεύουν και με hardware synthesizers/samplers/workstations.

 

    Εντυπωσιακό βρίσκω και εμπράκτως το πώς διαμορφώνεται (με τον κατάλληλο χρήστη πάντα) το ίδιο το όργανο για τις ανάγκες του εκάστοτε project παραθέτοντας εργαλεία που μπορεί να είναι χρήσιμα για κάθε είδος μουσικής κατατάσσοντάς το έτσι και κατά τη γνώμη μου αλλά και κατά γενική ομολογία σε ένα πρωτοποριακό concept ιδιαίτερα για την εποχή που παρουσιάστηκε αν και επισκιάστηκε γρήγορα λόγω της ανάπτυξης της υπολογιστικής ισχύος και του software. (το έχω ξανααναφέρει αυτό αλλά το ξαναλέω και τι έγινε χαχαχαχαχχαχαχα)

 

    Τα «εργαλεία» που διαθέτει πάντως το κάνουν πραγματικά αξιοθαύμαστο και ανταγωνιστικό ακόμα και σήμερα, 15χρόνια μετά την κυκλοφορία του.

 

    Μια ιδιαίτερη μνεία θέλω να κάνω στο POLYPLEX που χρησιμοποίησα για πρώτη φορά για να φτιάξω τα ρυθμικά πριν τα εισάγω στο V-Synth. Το  είχα καιρό μιας και περιεχόταν στο Komplete 10 που κατέχω όντας νικητής παλαιάς κλήρωσης του noiz.gr αλλά δεν είχα προλάβει να το δοκιμάσω (τι να πρωτοπρολάβεις να δουλέψεις από εκεί μέσα, είναι τόσα πολλά που πρέπει να είσαι πραγματικά αργόσχολος για να τα ευχαριστηθείς όλα του komplete) . Η ποιότητα του στα drum kits και οι δυνατότητες επεξεργασίας του είναι απερίγραπτες. Ιδιαίτερα για ηλεκτρονική μουσική είναι απίστευτο και πολύ inspiring. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους ενδιαφέρονται, να το δοκιμάσουν.

 

    Τέλος θέλω να ευχαριστήσω τον συμφορουμίτη Costas Siachamis που ανταποκρίθηκε άμεσα και ουσιαστικά σε κάποια προβλήματα μίξης που είχα και του ζήτησα βοήθεια, μια γνώμη ρε αδελφέ και με βοήθησε πολύ.

 

    Πολλά είπα το ξέρω, δεν πειράζει.

   

   

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!!!

ΣΑΣ ΦΙΛΩ!!!

 

Απολαύστε τον MONOKΕΡΟ!!!

χαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή μου, μου άρεσε πολύ όλη η δημιουργία.

Εύγε φίλε μου.

Συνέχισε !

Όπως είπες και σε μένα...γράφε...γράφε..γράφε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αυτιά μου, ένα κολάζ από πολύ όμορφα μουσικά  "περάσματα"..... Εύγε Κώστα!     

  Edit: Περισσότερο μου ακούγεται σαν soundtrack σε ένα βίντεο με πολλές διαφορετικές μεταξύ τους εικόνες (όπως το βίντεο που το έντυσες) , παρά σαν ένα  κομμάτι "αυτόνομο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία μουσική, Κώστα! Μου άρεσε πολύ ο soundscape-χαρακτήρας της σύνθεσής σου και με το βίντεο, ο συνδυασμός είναι πανέμορφος!

 

Ακούγοντάς το, με ψήνεις πολύ με το V-Synth!  ;D

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο,πολυ ωραιο.

 

Οτι πρεπει ειναι η εισαγωγη για beach bar στην Μυκονο,τωρα αν κανουν καμμια αποβαση οι Τουρκοι στον Πανορμο τους βαζεις το ρεφραιν και υποχωρουν πανικοβλητοι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μονόκερως θα εμφανιστεί  μόνο σε όποιον έχει αγνή ψυχή και όποιος πάει να του κάνει κακό θα καταστραφεί, γιατί είναι πανίσχυρος, άτρωτος και αν κάνει το λάθο,ς θα ψηθεί από μια πολύχρωμη ακτινοβολία που μοιάζει με ουράνιο τόξο αλλά είναι άκρως τοξική. Την εκπέμπει όλο το σώμα του αλλά με το κέρατο την κατευθύνει.

 

  Όποιος εκτεθεί σε αυτή τρελαίνεται επιτόπου και σε 2 ώρες πεθαίνει.

 

Ευχαριστώ παιδιά.

 

Τώρα που το ακούω μου θυμίζει τις παλιες εποχές που άκουγα πολύ τέτοια μουσική, rave, break beat κλπ, είχα μια έφεση ως λάτρης του συνθεσαϊζερ και του προγραμματισμού του.

 

 

Ακούγοντάς το, με ψήνεις πολύ με το V-Synth!  ;D

 

Ναι Γιώργο μου.

Όπως ανέφερα και πιο πάνω,  παρόλη την εξέλιξη, το V παραμένει ένα πολύ ενδιαφέρον και ευχάριστο εργαλείο άμα του δείξεις αγάπη.  ;D ;D

 

Ωραιο,πολυ ωραιο.

 

Οτι πρεπει ειναι η εισαγωγη για beach bar στην Μυκονο,τωρα αν κανουν καμμια αποβαση οι Τουρκοι στον Πανορμο τους βαζεις το ρεφραιν και υποχωρουν πανικοβλητοι... ;D

 

Αφεντικό ευχαριστώ και δώσε μου την εντολή και θα τους σφάξω. ΌΛΟΥΣ!!  ;D ;D ;D ;D ;D

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εγραψα και ωραιους στιχΟΙ αν θες να το καμεις ΧΙΤ:

 

 

Με τον Πανο τον Καμμενο

και ενανε Μονοκερο

Τουρκαλαδες θα σας φαμε

με ηλιο και παλιοκαιρο

 

Οπως φαγαμε τη Μερκελ

και σκιστηκαν τα μνημονια

με Μονοκερο θα ζουμε

μερακλιδικα και αιωνια

 

Η Ελλας ειναι μεγαλη

δεν φοβαται διευθυντηρια

και ας εχουνε ολοι τωρα

στα  δοντακια διαβατηρια

 

Με ηγετη  τον ΑλεκΣη

και ΜΟΝΟΚΕΡΟ δεξια του

να'στε σιγουροι πατριωτες

ο Ερντογκαν κανει κακα του

 

Μεσ'την Πολη θε να μπουμε

πανω στην Αγιά Σοφιά

κοκορετσια θα ψηθουνε

και επτα παχια αρνια

 

Και οι εταίροι ΕυρωπΕη

που πολυ μας εμισούν

με Μονοκερο ηγέτη

αει να παν να.....μαμηθουν

 

Απο την ΕΟΚ θα βγουμε

με τον ΠΟΥΤΙΝ αγκαλια

ζεϊμπεκιες θα χορευτουνε

πάνω στην Αγια Σοφιά

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εγραψα και ωραιους στιχΟΙ αν θες να το καμεις ΧΙΤ:

 

 

Με τον Πανο τον Καμμενο

και ενανε Μονοκερο

Τουρκαλαδες θα σας φαμε

με ηλιο και παλιοκαιρο

 

Οπως φαγαμε τη Μερκελ

και σκιστηκαν τα μνημονια

με Μονοκερο θα ζουμε

μερακλιδικα και αιωνια

 

Η Ελλας ειναι μεγαλη

δεν φοβαται διευθυντηρια

και ας εχουνε ολοι τωρα

στα  δοντακια διαβατηρια

 

Με ηγετη  τον ΑλεκΣη

και ΜΟΝΟΚΕΡΟ δεξια του

να'στε σιγουροι πατριωτες

ο Ερντογκαν κανει κακα του

 

Μεσ'την Πολη θε να μπουμε

πανω στην Αγιά Σοφιά

κοκορετσια θα ψηθουνε

και επτα παχια αρνια

 

Και οι εταίροι ΕυρωπΕη

που πολυ μας εμισούν

με Μονοκερο ηγέτη

αει να παν να.....μαμηθουν

 

Απο την ΕΟΚ θα βγουμε

με τον ΠΟΥΤΙΝ αγκαλια

ζεϊμπεκιες θα χορευτουνε

πάνω στην Αγια Σοφιά

 

;D

 

χαχαχαχαχα

Έτσι όπως τα κάμαμε, φοβούμαι πως........... Ούτε ο ΜΟΝΟΚΕΡΩΣ δεν θα μπορέσει να μας σώσει.

Θα μας βοηθήσει όμως η Μαμά Μέρκελ, μας αγαπάει. Δεν μας αφήνει. Ζηλεύει που μας χαϊδεύει και ο Αμερικάνος τώρα. Έχει λυσσάξει lol/  Θα καλέσει τον Αλέξη πάλι σύντομα και θα του πει. Εγώ είμαι εδώ. Η ΜΑΜΑ της Ευρώπης. Οι μανάδες είναι πολλές φορές σκληρές, αλλά στο τέλος σπάνε γιατί αγαπάνε τα παιδιά τους. χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου