Προς το περιεχόμενο

Stratocaster Single Coil Pickups for Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για Stratocaster pickup Set SSS , συγκεκριμένα για Blues παιξίματα.

 

Αυτή τη στιγμή, χρησιμοποιώ "Fender Custom 69",  οι οποίοι είναι staggered pole και ψοφάνε στις Β και Ε.

 

Οπότε προσανατολίζομαι σε flat pole pickups..

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μια μου στρατ εχω texas και στην αλλη 57/62. 

 

Δεν ξερω σε ποια κατηγορια ειναι, αλλα εαν θες σου λεω την αποψη μου για οποιον απο τους δυο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους staggered οι πόλοι δεν είναι στην ευθεία. Είναι σαν την εικόνα που ανέβασα. Αυτοί είναι οι μαγνήτες μου.

Η ρε και η σολ, έχουν τους πόλους πολύ κοντά, σε αντίθεση με την σι και μι καντίνι.

Οπότε όπως παίζεις στις ρε και σολ, αν κατέβεις σε σι και μι για να κάνεις (για παράδειγμα) μερικά σηκώματα στυλ Alber King, νιώθεις ότι έχεις χάσει δύναμη.

 

Εσύ με τους δικούς σου μαγνήτες το νιώθεις αυτό;

Screen Shot 2019-04-03 at 22.08.35.png

Επεξεργασμένο από geouoa

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συγκεκριμενα σηκωματα δεν μπορω να σου πω. Οι μεν τεξας εχουν gainy στρογγυλο ηχο, με εντονα χαμηλο μεσαια και μαλακα ψηλα. Παιζουν μπλουζ ιδανικα. Δεν ξυριζουν οι κατω χορδες.

 

Οι 57/62 ειναι πιο καθαροι, και εχουν σχετικα φλατ ηχο με λιγο παραπανω εμφαση στα ψηλομεσαια. Δεν εχουν τη ζεστασια των τεξας. Ξυριζουν κοντρα εαν δεν προσεξεις το treble. Δεν νομιζω να εχουν θεμα δυναμης σε e,b.

 

Αυτα μου ερχονται στο νου...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα πλαίσια μιας ανταλλαγής που τελικά δεν έγινε, έπαιξα τις προάλλες μια Fender USA Standard με Bare Knuckle "Irish Tour" set. Ούτε αυτό είναι flat pole, αλλά δεν ένιωσα καμία αδυναμία στα καντίνια. Η κιθάρα φορούσε 10άρες και από ήχο σκότωνε. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το συγκεκριμένο set.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, gkourmoul1 said:

Για συγκεκριμενα σηκωματα δεν μπορω να σου πω. Οι μεν τεξας εχουν gainy στρογγυλο ηχο, με εντονα χαμηλο μεσαια και μαλακα ψηλα. Παιζουν μπλουζ ιδανικα. Δεν ξυριζουν οι κατω χορδες.

 

Οι 57/62 ειναι πιο καθαροι, και εχουν σχετικα φλατ ηχο με λιγο παραπανω εμφαση στα ψηλομεσαια. Δεν εχουν τη ζεστασια των τεξας. Ξυριζουν κοντρα εαν δεν προσεξεις το treble. Δεν νομιζω να εχουν θεμα δυναμης σε e,b.

 

Αυτα μου ερχονται στο νου...

 

Οκ, ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια!

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, BillTrantos said:

Στα πλαίσια μιας ανταλλαγής που τελικά δεν έγινε, έπαιξα τις προάλλες μια Fender USA Standard με Bare Knuckle "Irish Tour" set. Ούτε αυτό είναι flat pole, αλλά δεν ένιωσα καμία αδυναμία στα καντίνια. Η κιθάρα φορούσε 10άρες και από ήχο σκότωνε. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το συγκεκριμένο set.

 

Οκ! Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Θα τους αναζητήσω να δω τι μπορώ να βρω.

 

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, geouoa είπε

Στους staggered οι πόλοι δεν είναι στην ευθεία. 

Screen Shot 2019-04-03 at 22.08.35.png

Το ξέρεις ότι μπορείς να ρυθμίσεις τους πόλους καθ' ύψος ώστε να ακολουθούν το radius της ταστιέρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου