Προς το περιεχόμενο

pedals vs dirty channel


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για γυμνασμένα αυτιά...

 

Παίζω με backing track. Παίζω ένα μέρος με crystal clean κανάλι και δύο od πετάλια, και ένα μέρος με βρώμικο κανάλι χωρίς πετάλια. Στο 2.25 είναι η αλλαγή.

 

Χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια εφέ και στις δύο περιπτώσεις, με μικρές διαφορές στις ρυθμίσεις.

 

Μπορείτε να διακρίνετε πιο μέρος του κομματιού είναι με πετάλια και πιο χωρίς?

 

pedalsVSdirtychannel.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε εχεις κοπιάρει φράσεις μου? 😉 (έχεις ξεφύγει όντως στα αυτοσχεδιαστικά γιατί αφήνεις την πεπατημένη κατα μέρος)

 

επιτέλους μια μπάντα άξιά σου!

Και βγάλε αυτό το μπουζούκι από το προφίλ σου... Δεν κάθεται με τίποτα.

Θα έλεγα μετά το 2.25 βγαίνουν τα πετάλια.

Όπως και νάναι είναι γμστερό.

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε το μπουζουκακι?? Θα σου κανω ηχογραφηση με αυτο κανα σολακι Μπεμπη μπας και αλλαξεις γνωμη (εαν εχει χορδες απανω...).

 

Δεν κοπιαρω φρασεις γενικοτερα. Ο,τι μου μενει υποσυνειδητα, απ' ο,τι ακουω, παιζω. Τα ιδια και ιδια μου ακουγονται στο αυτι μου, καθε φορα και με λιγες προσθηκες. Εχω σχεδον βαρεθει να με ακουω. Βεβαια, μου αρεσει ο ηχος μου, πλεον.

 

8 minutes ago, dimsonic said:

 (έχεις ξεφύγει όντως στα αυτοσχεδιαστικά γιατί αφήνεις την πεπατημένη κατα μέρος)

 

Ακολουθω τη συμβουλη σου "ασε τις κλιμακες και ακολουθα το αυτι σου" σε ολα τα σολο που εχω την ελευθερια να το κανω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Γιατι ρε το μπουζουκακι?? Θα σου κανω ηχογραφηση με αυτο κανα σολακι Μπεμπη μπας και αλλαξεις γνωμη (εαν εχει χορδες απανω...).

 

Δεν κοπιαρω φρασεις γενικοτερα. Ο,τι μου μενει υποσυνειδητα, απ' ο,τι ακουω, παιζω. Τα ιδια και ιδια μου ακουγονται στο αυτι μου, καθε φορα και με λιγες προσθηκες. Εχω σχεδον βαρεθει να με ακουω. Βεβαια, μου αρεσει ο ηχος μου, πλεον.

 

 

Ακολουθω τη συμβουλη σου "ασε τις κλιμακες και ακολουθα το αυτι σου" σε ολα τα σολο που εχω την ελευθερια να το κανω.

Για μένα είσαι πολύ καλός, τουλάχιστον από αυτό που άκουσα όταν σε "πρωτογνώρισα" έχεις απομακρυνθεί παρα πολύ.

Μου αρέσουν οι καρφωτές που ρίχνεις εδώ και εκεί. Δίνουν άλλη χροιά, ενώ γενικά σαν ήχο, πένα, πάτημα πας πολύ καλά.

ευγε.

Σε λίγο θα αναθεωρήσω και την πιθανότητα να παίξουμε μαζί γιατί θα με φας λάχανο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dimsonic said:

Σε λίγο θα αναθεωρήσω και την πιθανότητα να παίξουμε μαζί γιατί θα με φας λάχανο.

 

Θα παίξω μπουζουκάκι, να πιούμε και μια τσικουδιά να σου φύγει το άγχος. 

Μέχρι τότε, βέβαια, πιθανόν να το έχω ρίξει στην τζαζ 😁

 

edit:

Το λάχανο με λίγο λεμονάκι, είναι σούπερ μεζές (για την ρακή) να ξέρεις!

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μια περιπτωση παιζω με το βρωμικο καναλι του ht1. Στην αλλη περιπτωση παιζω στο καθαρο του καναλι με το tc dark matter και τo ehx crayon ως booster.

Παιζω με epi les paul, και γραφω με το line out του ενισχυτη.

 

Ο ηχος τους εχει κοντινα χαρακτηριστικα, και με τη χρηση eq και compressor, οι ηχοι ηρθαν ακομα πιο κοντα. Με διαφορετικα πεταλια θα ειχα ακομα μεγαλυτερες ομοιοτητες, αλλα δεν ξεκινησα με σκοπο αυτον. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Στην μια περιπτωση παιζω με το βρωμικο καναλι του ht1. Στην αλλη περιπτωση παιζω στο καθαρο του καναλι με το tc dark matter και τo ehx crayon ως booster.

Παιζω με epi les paul, και γραφω με το line out του ενισχυτη.

 

Ο ηχος τους εχει κοντινα χαρακτηριστικα, και με τη χρηση eq και compressor, οι ηχοι ηρθαν ακομα πιο κοντα. Με διαφορετικα πεταλια θα ειχα ακομα μεγαλυτερες ομοιοτητες, αλλα δεν ξεκινησα με σκοπο αυτον. 

Το θεμα δεν ειναι αν μπορει να μοιασει ο τονος τους, αλλα το αν μας αρεσει ο τονος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δυο τονοι μου αρεσουν τοσο, ωστε δεν εχω μπει ακομη στην διαδικασια να δοκιμασω ηχογραφηση με μικροφωνο και αλλους ενισχυτες. Σε ολες τις τελευταιες ηχογραφησεις που εκανα χρησιμποιησα το βρωμικο καναλι. Τα πεταλια τα δοκιμασα χθες πρωτη φορα και μου αρεσαν περισσοτερο. Απλα δεν περιμενα να μοιαζει τοσο ο ηχος.

 

Στην πορεια θα δοκιμασω κι αλλους ενισχυτες. Ο TM18, παντως, που δοκιμασα με line out, ηταν χαλια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ψηφιζω το Β. Μπορει και να μ αρεσε περισσοτερο λογο επειδης σε λυθηκαν τα χερια και πατουσαν καλυτερα. Και νομιζω οτι το Β εχει τα πεταλια και τη χαρη. Ο ηχος μου κανει λιγο outdated γενικα. Οι κιθαρισται φοβουμαστε τα πριμα

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου