Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC και όχι μόνο


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους.

 

Πιο συγκεκριμένα, μέχρι τώρα είχα την εξης σύνθεση

 

Cpu : core 2 duo 6600

Ram : Kingston 2gb 667mhz

Motherboard : Intel d946gzis

Τροφοδοτικό : 400w

3 εσωτερικους δισκους x 500gb

 

Μετά το κάψιμο τροφοδοτικού,μητρικής και ram παω για αναβάθμιση.

Το ερώτημα είναι ποιές είναι οι καλύτερες επιλογές που μπορώ να κάνω με ενα budget γύρω στα 500 ευρώ.

 

Cpu : i5 η i7? Και ποιόν?

Ram : Σκέφτομαι 16gb στα 1600mhz

Τροφοδοτικό νομίζω με 550w θα ειμαι καλυμένος..?

Μητρική?Mια καλή Asus,αλλά ποιά?

1 ssd εσωτερικό δίσκο.

 

Όπως είπα το budget κοιμενεται στα 500 ευρω,μόνο για την αναβάθμιση του pc.Τον υπολογιστή τον θελώ καθαρά για χρήση daw.Ούτε ιντερνετ ουτε games.

 

Λειτουργικό σύστημα : Μέχρι τώρα είχα τα windows xp home editiion,σκέφτομαι να πάω σε windows 7 μετα την αναβάθμιση,ενδείκνυται κάποια εκδοση τους ως καλυτερη για χρήση daw?Είχα διαβάσει κάτι σχετικό αλλά δεν συγκράτησα λεπτομέρειες.

 

Κάρτα ήχου : Έχω μια m-audio fast track usb,μου χει δημιουργησει αρκετά προβλήματα μπορώ να πω,κλικαρισματα,πέφτει ο ήχος στο άκυρο,θορύβους κλπ και σκέφτομαι να εμπιστευτώ την ποιότητα της rme,οπότε λέω για  :

 

Rme babyface

η κάποια pci της ίδιας εταιρίας στα ίδια χρήματα πάντα.

 

Και το πιο δύσκολο κομμάτι τώρα

Γνωρίζω και έχω διαβάσει σχετικώς οτι τα ακουστικά δεν προτείνονται για μίξη,αλλά μιλάμε

και ανάλογα τις συνθήκες πάντα, οπότε

 

γύρω στα 300 ευρω που μπορώ να διαθέσω είναι καλύτερα να πάω σε 1 ζευγαρι φθηνά Monitors χωρις να υπαρχει και η δυνατότητα ακουστικης βελτίωσης στον χώρο?

η

Ένα πολύ καλό ζευγάρι headphones?

Για σύνθεση και μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τα υπόλοιπα θα σου μιλήσουν ειδικότεροι.

Για το τελευταίο, θα σου πω χωρίς καμία αμφιβολία monitors.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους.

 

Πιο συγκεκριμένα, μέχρι τώρα είχα την εξης σύνθεση

 

Cpu : core 2 duo 6600

Ram : Kingston 2gb 667mhz

Motherboard : Intel d946gzis

Τροφοδοτικό : 400w

3 εσωτερικους δισκους x 500gb

 

Μετά το κάψιμο τροφοδοτικού,μητρικής και ram παω για αναβάθμιση.

Το ερώτημα είναι ποιές είναι οι καλύτερες επιλογές που μπορώ να κάνω με ενα budget γύρω στα 500 ευρώ.

 

Cpu : i5 η i7? Και ποιόν?

Ram : Σκέφτομαι 16gb στα 1600mhz

Τροφοδοτικό νομίζω με 550w θα ειμαι καλυμένος..?

Μητρική?Mια καλή Asus,αλλά ποιά?

1 ssd εσωτερικό δίσκο.

 

 

Αν ο core 2 duo Που είχες έκανε την δουλειά που ήθελες όποιον και να πάρεις από ι5-ι7 θα την κάνει πολύ καλύτερα. Κοίτα απλώς να είναι πάνω από 2ghz ο επεξεργαστής.

16 γίγα ράμ είναι υπερβολή εκτός και άν χρησιμοποιείς τεράστιες βιβλιοθήκες samples σε soft samplers, πάνω από 8 γίγα δεν θα έβαζα εκτός και αν το χρησιμοποιούσα επαγγελματικά που και πάλι αναλόγως το τί κάνεις, δεν θα χρειαστούν 16 γίγα.

Με 550w τροφοδοτικό θα είσαι μιά χαρά.

Η μητρική θα κοιτάξεις να είναι συμβατή με τον επεξεργαστή κ.λ.π. και πάλι δεν χρειάζεται να σκάσεις ένα κάρο λεφτά αφού το θέλεις μόνο για μουσική το μηχάνημα.

SSD δεν έχω δουλέψει, δεν ξέρω.

 

Εάν μπορείς τα χρήματα που έχεις για μονιτορσ ή ακουστικά, μοίρασε τα και πάρε ένα ζευγάρι ακουστικά και ένα μόνιτορσ για μίξη, δώσε από τα 300 ευρώ π.χ. τα 60 σε ακουστικά και τα υπόλοιπα σε μόνιτορσ. Εγώ αυτό θα έκανα.

 

Στα windows 7 δεν νομίζω να υπάρχει κάποια έκδοση που να κάνει καλύτερη δουλειά σε daw Πάντως εάν βάλεις 64bit λογισμικό θα τρέχει καλύτερα με καλύτερες επιδόσεις το daw, τουλάχιστον το δικό μου τρέχει με 30% καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε έναν φθηνό Ι5 και 8 γίγα μνήμη, και με τα φράγκα που θα εξοικονομήσεις πάρε καλύτερα μόνιτορ και φτιάξε την ακουστική του χώρου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu: Πάρε τον Ι5 καθώς ο Ι7 ανεβάζει πολύ το budget. Με τον I5 θα μπορείς να δουλεύεις κομμάτια με 25-26 tracks που είναι αρκετά για οτιδήποτε.

 

Ram: 8gb είναι υπεραρκετά

 

Τροφοδοτικό: Ναι, είσαι καλυμένος με 550w

 

Μητρική: Δεν έχει σημασία ποια, απλά πάρε μια καλή asus, μη δωσεις λιγότερα από 120 ευρώ (περίπου) και θα είσαι εντάξει.

 

Σκληρός: SSD οπωσδήποτε για το λειτουργικό & ένας σκληρός εξτρά για αποθήκευση αρχείων

 

Λειτουργικό: Windows 7 home edition, οι υπόλοιπες εκδόσεις εκτός από εντυπωσιακά ονόματα (ultimate - proffesional) δε προσφέρουν κάτι ουσιαστικό.

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

 

Κάρτα ήχου: Μη την αλλάξεις, υποθέτω πως τα προβλήματα που είχες με την κάρτα οφείλονται στον αδύναμο υπολογίστη που είχες και στη χρήση που έκανες. (Τα κλικ μπορεί να είναι απ'το latency ή από υψηλές εντάσεις στα ηχογραφημένα tracks)

 

Monitors: Ναι, τα ακουστικά δε προτείνονται για μίξη αλλά αν είναι να δώσεις 300 ευρώ για τα χειρότερα μόνιτορς καλύτερα να δώσεις 160 ευρώ για τα καλύτερα ακουστικά. Θα έχεις πάλι αρκετά καλά αποτελέσματα.

Προτείνω τα Audio Technica ATH-M50 τα οποία είναι πολύ καλά ακουστικά και ξεπερνάνε άλλα που έχουν την διπλάσια τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν βάλεις 64bit λογισμικό θα τρέχει καλύτερα.....
Δεν εχει "εαν". Θα βαλει 64bit Windows αλλιως να ξεχασει τα 8GB RAM. Tα 32ρια Windows δεν βλεπουν πανω απο 4GB RAM. Mε τα Windows Home Premium θα ειναι μια χαρα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριοτερο και για να δεις τρομερη ταχυτητα στις εφαρμογες σου ειναι ο  SSD.

 

Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε,το λειτουργικο (windows 7 x64)το στεινεις σε αυτον και για αποθηκευση κρατας τον μηχανικο σκληρο δισκο σου.

 

Σιγουρα θα  πρεπει να βαλεις και 8g μνημη RAM στα 1600Mhz.

 

Στους επεξεργαστες i5,i7 κτλ της Intel,οσοι εχουν το γραμμα K στο τελος σημαινει οτι κλοκαρονται.Και ευκολα....

Ευκολα εναν i5 που τρεχει στα 3.3 τον ανεβαζεις στα 4.5 με μια καλη ψυκτρα...(θα δεις μεγαλη διαφορα).

 

Στην μητρικη,μη δωσεις πανω απο 100€.Δεν αξιζει...(μετα πας για gaming... ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο deltakapa έχει δίκιο, μια μητρική με 100 ευρώ την κάνει την δουλειά, ανακαλώ.

Απλά σκέφτηκα ότι σημαντικότερο κομμάτι απ'τη μήτρικη δεν υπάρχει - οπότε ας πληρώσουμε και κάτι παραπάνω απ'ότι πρέπει.

Επίσης πολλές φορές φτιάχνουμε pc για μια συγκεκριμένη δουλειά και με τον καιρό καταλήγουμε....να παίζουμε και κάνα παίχνιδι.

Εγώ έχω τον Ι5Κ, τον οποίο δεν έχω κάνει overclocking, καθώς μπορώ και δουλεύω στο daw με 26-27 κανάλια το καθένα φορτωμένο με 2-3 vsts, χωρίς latency και δε βρίσκω λόγο να δοκιμάσω για κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Οπότε ανακεφαλαιώνοντας :

 

Cpu : i5.τον 4670k η τον 3570k ας πούμε?

Ram : 8gb στα 1600mhz.Δεν χρειάζεται να ανέβω mhz δηλαδή?Δεν θα δω κάποια διαφορά?

Τροφοδοτικό στα 550w.

SSD δισκο για το λειτουργικό.

Μητρική Asus κοντά στα 100-120e,αλλα ποιά?Καμιά συγκεκριμένη πρόταση?

 

Στο θέμα της κάρτας ήχου θα επιμείνω στην αναβάθμιση με κάποια Rme,οπότε αν έχετε να προτείνεται και κάτι πάνω σ'αυτό..

 

Φθηνά Monitors χωρίς ακουστική χώρου η πολύ καλά Headphones? Απ'οτι είδα οι απόψεις διίστανται.

Οπότεςς?? ;D

 

Monitors μέχρι 300 ευρω καμιά πρόταση?

Headphones??

 

Προτείνω τα Audio Technica ATH-M50 τα οποία είναι πολύ καλά ακουστικά και ξεπερνάνε άλλα που έχουν την διπλάσια τιμή.

Απ'ότι βλέπω είναι κλειστού τύπου και απ όσο έχω διαβάσει για μίξη προτείνονται open η semi-open ακουστικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου