Προς το περιεχόμενο

Cubase 5 RAM usage


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες,

Χρησιμοποιω το cubase 5 εδω και κανα χρονο, και τον τελευταιο καιρο μολις εχω αρχισει να κανω τα βηματα μου σε πιο "σοβαρες" μιξεις. Το προβλημα που εχω ειναι το εξης: Σε ενα προτζεκτ στο cubase με αρκετα καναλια (τυμπανα vst, 6 κιθαρες dry με φορτωμενα pod farm απο πανω, 1 μπασσο και 3-4 φωνες) ολα dry και με φορτωμενα amp sims και eq/comp/rev/delay, το μηχανημα γονατιζει και κολλαει τοσο πολυ που δεν μπορεις να ακουσεις καθαρα τιποτα. Θα μου πειτε τωρα "προφανως και γονατιζει το μηχανημα με τοσα που τουχεις φορτωσει". Ελα μου ομως που παω στο Task Manager και η χρηση ram του cubase δεν ξεπερναει τα 1.2-1.5 GB. Δεδομενου πως τρεχω cubase 5 x32 σε Win7 x64 με 8GB ram, ακομα και το 32αρι προγραμμα δεν θα μπορουσε να "δει" μεχρι 3.2 gb ram? Τι μπορω να κανω για να κανω το cubase να χρησιμοποιησει περισσοτερη ram?

 

Τα specs ειναι:

Win7 Enterprise x64, 8 GB DDR2 ram, Intel E6850 3,0 Ghz Dual Core και τρεχω cubase 5 x32, συνηθως μονο του, δηλαδη με 4-5 αλλα processes των windows να τρεχουν μαζι που δεν μπορω να κλεισω (εχω δοκιμασει να μιξαρω και χωρις win explorer, δεν βοηθαει και παρα πολυ)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι και το Cubase έχει την λειτούργεια freeze track...

 

Στην ουσία με το που πατάς freeze το track κάνει playback με τα FX του χώρις μόνος να μπορείς να αλλάξεις τις παραμέτρους των FX.

 

Αν πατίσεις δεξί κλικ στο track θα το βρεις πιστεύω ή στα properties

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "γονατίζει και κολλάει τόσο πολύ που δεν μπορείς να ακούσεις καθαρά τίποτα" τι εννοείς;

Σου κάνει διακοπές, pops, crackles κλπ ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "γονατίζει και κολλάει τόσο πολύ που δεν μπορείς να ακούσεις καθαρά τίποτα" τι εννοείς;

Σου κάνει διακοπές, pops, crackles κλπ ή κάτι άλλο;

 

Ο μονος "accurate" τροπος να το περιγραψω ειναι "κλανει". Δηλαδη κατι σαν κλιπαρισμα αλλα οχι απο ενταση. Επισης μικρες διακοπες, βρωμικος ηχος και καμια φορα τοσο πολυ "κολλημα" που ακους και το κομματι σε πιο χαμηλο τεμπο

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μη γονατίζει από RAM αλλά από CPU. Άνοιξε το Task manager και δες, γιατί το meter του Cubase δε λέει μία.

 

Το CPU σου άλλωστε δεν είναι και πολύ δυνατό. Γενικά κάποια συστήματα αντέχουν μέχρι το 80+% χωρίς cracks και pops, σε πολλές περιπτώσεις όμως το υψηλό CPU usage κάνει τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος "accurate" τροπος να το περιγραψω ειναι "κλανει". Δηλαδη κατι σαν κλιπαρισμα αλλα οχι απο ενταση. Επισης μικρες διακοπες, βρωμικος ηχος και καμια φορα τοσο πολυ "κολλημα" που ακους και το κομματι σε πιο χαμηλο τεμπο

 

Dropouts λεγόντε οι κλάνιες....χαχαχα

 

Δοκίμασες το freeze?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μη γονατίζει από RAM αλλά από CPU. Άνοιξε το Task manager και δες, γιατί το meter του Cubase δε λέει μία.

 

Το CPU σου άλλωστε δεν είναι και πολύ δυνατό. Γενικά κάποια συστήματα αντέχουν μέχρι το 80+% χωρίς cracks και pops, σε πολλές περιπτώσεις όμως το υψηλό CPU usage κάνει τέτοια.

Ενταξ δυνατο δεν ειναι, αλλα δεν το λες και χαμηλο. Εφοσον το cubase (αποσο ξερω τουλαχιστον) δεν χρησιμοποιει πανω απο 2 πυρηνες (δηλ. ο 4πυρηνος απλα δεν θα ειχε νοημα), ο 6850 ειναι στα 3 GHz με 4mb cache.

Anway, δεν προσπαθω να υπερασπιστω την CPU, απλα να βρω μια λυση για το προβλημα μου. Δηλαδη αν οντως το προβλημα ειναι εκει, παμε σε αλλαγη CPU? Και αν ναι, εσεις τι προτεινετε?

 

Dropouts λεγόντε οι κλάνιες....χαχαχα

 

Δοκίμασες το freeze?

 

Θενξ ρε συ, επιτελους ξερω πως να το πω "επιστημονικα"  ;D

Το freeze δε με βοηθαει και τοσο, καθως 1) τα μεγαλυτερα dropouts τα προκαλει το drum sampler (Superior Drummer με Metalheads samples) που ως vst δεν βλεπω να εχει freeze, και 2)  αν θελω απλα να ακουσω το κομματι το κανω export. Το ολο θεμα ειναι να μπορω να ακουω το κομματι και να κανω τις αλλαγες που θελω σε inserts...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου