Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster Classic Vibe (2019)


Fader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, έχω μία Squier Jazzmaster Classic Vibe του 2019 και σκέφτομαι να αλλάξω μαγνήτες.

Συγκεκριμένα με τους μαγνήτες που έχει τώρα, μου αρέσει αρκετά ο ήχος στην μεσαία θέση, στα καθαρά,

αλλά μέχρι εκεί 😞 

Σε high gain, με τον bridge μαγνήτη ακόμα και με το tone της κιθάρας χαμηλομένο (5) και το volume της λίγο κάτω επίσης (8), κάπως βελτιώνεται η κατάσταση, αλλά δεν με ικανοποιεί.

Επειδή βασικά παίζω alternative/grunge/punk φαντάζομαι ότι πρέπει να πάω σε humbucker ή ίσως και κάποιο άλλο πιο fat και noiseless jazzmaster-style μαγνήτη.

Μία "κλασική" επιλογή που είδα για humbucker είναι ένας dimarzio super distortion στη γέφυρα (πχ όπως στη Jaguar του Cobain), αλλά αν δεν βάλω κάποιον jazzmaster-style θα χρειαστεί να χαλάσω και το scratchplate... Τέλος πάντων, δεν είναι και κάτι τρομερό αυτό φαντάζομαι.

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάποια αντίστοιχη "επέμβαση" σε jazzmaster; Και αν ναι, σε τι μαγνήτη πήγε;

Ευχαριστώ! 🙂

IMG_3679.thumb.jpeg.3e75a91c510318f43cf01c4261b4bb62.jpeg

p.s. Όσον αφορά τον neck μαγνήτη, δεν είμαι σίγουρος ότι θα τον αλλάξω τώρα.

 

 

Επεξεργασμένο από Fader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λες οτι χαμηλωνεις tone και vol σημαινει οτι ο ηχος του bridge ξυνει.

Μπορεις να δοκιμασεις να ψηλωσεις την μπασα μερια του μαγνητη. Θα παρει λιγα χαμηλομεσαια και θα ξυνει λιγοτερο.

 

Επισης, εαν παιζεις με τον ht1 της φωτογραφιας, να ξερεις οτι ειναι πολυ δυστροπος λογω ελλειψης eq. Δοκιμασε ενα πεταλι (με) eq μπροστα.

 

Δοκιμασε να παιξεις και λιγο με το υψος των μαγνητων. Ισως ειναι χαμηλα και δεν εχουν δυναμη. Ανεβασε τους γυρω στα 2mm για δοκιμη.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, gkourmoul1 said:

Για να λες οτι χαμηλωνεις tone και vol σημαινει οτι ο ηχος του bridge ξυνει.

Μπορεις να δοκιμασεις να ψηλωσεις την μπασα μερια του μαγνητη. Θα παρει λιγα χαμηλομεσαια και θα ξυνει λιγοτερο.

 

Επισης, εαν παιζεις με τον ht1 της φωτογραφιας, να ξερεις οτι ειναι πολυ δυστροπος λογω ελλειψης eq. Δοκιμασε ενα πεταλι (με) eq μπροστα.

 

Δοκιμασε να παιξεις και λιγο με το υψος των μαγνητων. Ισως ειναι χαμηλα και δεν εχουν δυναμη. Ανεβασε τους γυρω στα 2mm για δοκιμη.

 

Σ'ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω.

 

Παίζω και με τον ενισχυτή σκέτο, αλλά και με distortion πετάλια μπροστά στο καθαρό κανάλι (DS-2, Pugilist...), αλλά ένα tone έχουν και αυτά... Πάντως παίζω στο ίδιο "rig" και με μια Fender Japan Custom Telecaster 62 Reissue w/Bigsby (πάλι με single coils, αλλά πολύ διαφορετικά βέβαια) και βγάζει ωραίο σφιχτό high gain ήχο χωρίς να ξύνει. Βέβαια σε αυτή δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα καθαρά της...

Επεξεργασμένο από Fader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υψος των μαγνητων και η αναλογια treble/bass side παιζει τεραστιο ρολο. Δεν μπορεις να πεις "δεν μου αρεσουν οι μαγνητες" εαν πρωτα δεν εχεις δοκιμασει τον ηχο σε διαφορα υψη. Εαν τους εχεις χαμηλα, γινονται πιο αδυναμοι και καθαροι.

 

Εαν ανεβαινεις στο υψος, ζωντανευουν και δυναμωνουν. Παιζοντας με την αναλογια bass/treble side, αλλαζεις το eq τους. Στις κιθαρες μου αφηνω περιπου 0,5-1mm χαμηλοτερα την μπασα πλευρα. Και το κανω με το αυτι. Εχω μια σταθερα, πχ το βρωμικο καναλι του ht1 gain στη μεση. Και ρυθμιζω την μπασα μερια εκει που ισορροπει το eq. Ουτε να ξυνει, αλλα ουτε να θαβονται και οι ψηλες συχνοτητες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, gkourmoul1 said:

Το υψος των μαγνητων και η αναλογια treble/bass side παιζει τεραστιο ρολο. Δεν μπορεις να πεις "δεν μου αρεσουν οι μαγνητες" εαν πρωτα δεν εχεις δοκιμασει τον ηχο σε διαφορα υψη. Εαν τους εχεις χαμηλα, γινονται πιο αδυναμοι και καθαροι.

 

Εαν ανεβαινεις στο υψος, ζωντανευουν και δυναμωνουν. Παιζοντας με την αναλογια bass/treble side, αλλαζεις το eq τους. Στις κιθαρες μου αφηνω περιπου 0,5-1mm χαμηλοτερα την μπασα πλευρα. Και το κανω με το αυτι. Εχω μια σταθερα, πχ το βρωμικο καναλι του ht1 gain στη μεση. Και ρυθμιζω την μπασα μερια εκει που ισορροπει το eq. Ουτε να ξυνει, αλλα ουτε να θαβονται και οι ψηλες συχνοτητες.

Σ'ευχαριστώ, θα πειραματιστώ με τα ύψη αύριο. Για την tele ήθελα να γράψω ότι μου αρέσει σε high gain, έβαλα καταλάθος ένα "δεν" (το διόρθωσα).

Επεξεργασμένο από Fader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Fader said:

Επειδή βασικά παίζω alternative/grunge/punk φαντάζομαι ότι πρέπει να πάω σε humbucker ή ίσως και κάποιο άλλο πιο fat και noiseless jazzmaster-style μαγνήτη.

όχι απαραίτητα. Οι Thurston Moore, Lee Ranaldo των Sonic Youth μια χαρά ήχο είχαν/έχουν με jazzmaster, και από  alternative/grunge/punk ήχο δεν ειχανε κανένα θέμα. Όταν είχα μια japan jazzmaster, είχα βάλει τους usa jazzmaster μαγνήτες της fender, 11άρες χορδές και ένα shim στο neck pocket, και δεν είχα θέμα. Παίρνεις και ένα rat και είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ledge said:

όχι απαραίτητα. Οι Thurston Moore, Lee Ranaldo των Sonic Youth μια χαρά ήχο είχαν/έχουν με jazzmaster, και από  alternative/grunge/punk ήχο δεν ειχανε κανένα θέμα. Όταν είχα μια japan jazzmaster, είχα βάλει τους usa jazzmaster μαγνήτες της fender, 11άρες χορδές και ένα shim στο neck pocket, και δεν είχα θέμα. Παίρνεις και ένα rat και είσαι μια χαρά.

11αρες έχω τώρα. Για κάποιο λόγο είχε έρθει με 9αρες, αν και το nut ειχε πολύ πλατιές σχισμές και οι 9αρες χόρευαν... Ναι, υπάρχει και η επιλογή να πάω σε πιο καλούς αλλά κλασικούς jazzmaster μαγνήτες, απλώς σκέφτομαι ότι ίσως ο ήχος δεν αλλάξει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο. Το ύψος των μαγνητών που σου ανέφεραν οι άλλοι συμφορουμίτες, τα πετάλια σου, τα settings. Τί χρησιμοποιείς και τί ήχο έχεις στο μυαλό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πετάλια και οι ρυθμίσεις τους παίζουν ακόμα μεγαλύτερο ρόλο. Δεν μπορείς να ρυθμίσεις μαγνήτες σε ήχο από πετάλια διοτι θα πρέπει να ξέρεις που είναι φλάτ τα πετάλια, ώστε να τα έχεις ως ήχο αναφοράς. 

Γι' αυτό καλό ειναι να ρυθμίσεις τους μαγνήτες στο βρώμικο κανάλι του ht1, με όλα στη μέση. Άπαξ και ρυθμίσεις εκεί, μετά τα πετάλια τα φέρνεις εκεί που θες. Εάν ρυθμίσεις βάσει πεταλιώς, δεν μπορείς να φέρεςι τον ενισχυτή εκει που θες...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Ledge said:

Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο. Το ύψος των μαγνητών που σου ανέφεραν οι άλλοι συμφορουμίτες, τα πετάλια σου, τα settings. Τί χρησιμοποιείς και τί ήχο έχεις στο μυαλό σου;

Επειδή ανέφερες ότι άλλαξες μαγνήτες και έβαλες usa jazzmaster (βλέπω ότι υπάρχουν πχ οι Fender Pure Vintage Jazzmaster και οι Fender V-Mod Jazzmaster), τι διαφορές είδες σε σχέση με τους stock της japan;

 

Τώρα παίζω με τον Blackstar HT1 της φωτογραφίας (αλλά και με software amp modellers). Όταν μένω στο καθαρό κανάλι του HT1, έχω βασικό distortion το Boss DS-2 Turbo Distortion για τα high-gain (+ το MXR sub machine για πιο "περίεργα" leads) και το Fender Pugilist Distortion για medium gain καταστάσεις. Ο ήχος που με ενδιαφέρει είναι περισσότερο της grunge σκηνής, δηλ κοντά σε Bush, Nirvana, Soundgarden...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου