Προς το περιεχόμενο

Χρησιμοτητα πεταλ προενισχυσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Μου δημιουργήθηκαν κάποιες  απορία βλέποντας αρκετούς κατασκευαστές ενισχυτών ή κατασκευαστές πετάλ να παράγουν και να προωθούν προενισχύσεις (λαμπάτες ή μη) σε μορφή πεταλ. . Ποιά η χρησιμότητα των συγκεκριμένων προενισχύσεων ? Έχουν θέση στο pedalboard κάποιου κιθαρίστα που παίζει με ένα καλό λαμπάτο ενισχυτή ? Έχει αξία ηπαρουσία του μόνο όταν δεν υπάρχει διαθεσιμος καποιος ποιοτικός ενισχυτής ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω χρησιμοποιησει τετοιο πεταλι, η λογικη λεει ενα τετοιο πεταλι ερχεται για να υποκαταστησει το preamp section ενος ολοκληρωμενου ενισχυτη ενισχυτη (λαμπατου ή μη), συνδεοντας το στο return του fx loop. Επισης, θα μπορουσε να συνδεθει με εναν τελικο ενισχυτη, ή απευθειας στην καρτα ηχου/κονσολα, μαζι με κανα cab simulator. Πιθανον να εχει κι αλλες χρησεις

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και να τα συνδέουν οχι στη λουπα του ενισχυτή , αλλά στην κανονική είσοδο ( χωρίς να παρακάμπτουν το preamp του ενισχυτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω δεν θα ειχε καλο αποτελεσμα. Σιγουρα μπορουν να πετυχουν καποιους καλους ηχους, εστω και ετσι. Εξαρταται απο τον ενισχυτη και απο το πως θα ρυθμισεις πεταλι και ενισχυτη...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια το αγαπημένο μου amt ss 20 λαμπατο preamp που έχει και can emulator.

 

Αυτό το κάνω για αρκετούς λόγους:

Με ένα καθαρό ενισχυτή είναι σαν να έχω ένα τρικαναλο ενισχυτή στα πόδια μου.

 

Μπορώ να ηχογραφήσω σπίτι άνετα ή/και να κάνω reamp.

 

Αρκετές φορές ανάλογα τον ενισχυτή δουλεύει τέλεια στο input συν ότι έχεις και το eq του ενισχυτή

 

Και ο κυριότερος λόγος: πολλές φορές παίζω λαηβ σε διάφορους χώρους μαγαζιά κλπ είτε με το δικό μου ενισχυτή είτε με άλλον, έχοντας το preamp στα πόδια μου, με τόσα ρυθμιστικά μπορώ σε 1-2 λεπτά να διορθώσω ή/και να φέρω τον ήχο μου εκεί που θέλω και από την εμπειρία μου ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ότι ενισχυτή και να έβαλα το pedalboards

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου