Προς το περιεχόμενο

κούρδισμα κιθάρας με Floyd rose special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ιδιο καλα τα Schaller με το αυθεντικο Floyd Rose Original.

 

Μονο, που απο την στιγμή που εχεις Floyd Rose επανω, πρεπει να εισαι σιγουρος οτι οι διαστάσεις ειναι ακριβως οι ιδιες με αυτο.  Πληρης συμβατοτητα στα Floyd μεταξυ τους. Για τα schaller δεν γνωριζω.

 

Οταν αλλαξα floyd στην δική μου LTD εβαλα καινουργιο FR special. Οπως ηταν μαμα, απλα αλλαξα τις βιδες στα studs και την εβαλα. Τοσο καλα εκατσε απο το εργοαστασιο που το intonation ηταν αλφαδι στα saddles.

 

Γενικά, πριν πας σε καινουργια saddles κτλ και εξοδα, δες οτι οντως εχουν προβλημα κτλ.

 

Εκει που ειδα οτι υπαρχει θεμα ειναι αν χρησιμοποιεις συγκεκριμενο gauze παχους χορδων ή ανεβεις, και μετα βαλεις πιο λεπτες χορδες. Αν εχουν χαρακωσει τα saddles, θα εχεις θεμα. Πχ 10αρες; τοτε καλο ειναι να μεινεις εκει. Αν ανεβεις, τοτε μετα παιζει θεμα ισως

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και OFR, και FR II (ένα floyd rose που κυκλοφορούσε 80'ς κάτι σαν το special σήμερα) και Ibanez Edge Zero ii-7 . Δεν μου αρεσει περισσότερο το ατσάλινο OFR απο τα άλλα 2.  Το σεταπ θελει λιγο χρονο να παρεις το κολάει, αλλα βλέπω το έχεις.

Μην προβείς σε βιαστικές αγορές πριν εξαντλήσεις τις πιθανότητες επισκευής (γενικά στο λέω).

Τα πάντα επισκευάζονται, και γινονται και καλύτερα απο ότι ήταν καινούργια.

Και οι σπείρες M3/M4 των floyd επισκευάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου