Προς το περιεχόμενο

Η Νο1 Tele μου και ο OOF ήχος της μεσαίας θέσης


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Η βασική Τέλε μου, μια παρτκαστερ που απεδείχθη μοναδικό όργανο, έχει μια πολύ σπάνια αρετή. Στη μεσαία θέση, όταν οι μαγνήτες λειτουργούν εκτός φάσης, ο παραγόμενος ήχος είναι από τους καλύτερους που έχω ακούσει η δοκιμάσει ποτέ, ακόμα και από επιλογές τύπου Les Paul που διαθέτουν volume & tone pots ανεξάρτητα για κάθε μαγνήτη, κάτι που προσδίδει μια ανεπανάληπτη και ατέλειωτη παλέτα στην επιλογή των ήχων. Στην Τέλε, μπορεί να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα, όμως ο ένας και βασικός ήχος είναι αληθινά μαγευτικός. Και μάλιστα χωρίς να παρουσιάζει την πτώση στην ένταση που παρατηρείται συνήθως, να κρατάει όγκο και παρουσία αντίστοιχη των υπολοίπων θέσεων στον διακόπτη αλλαγής. Το αποδίδω στη μοναδική χημεία μεταξύ των δύο μαγνητών, και βασικά στην ύπαρξη του νεκ, ο οποίος είναι ένας Teisco goldfoil δεκαετίας ’60. Τον θεωρώ κορυφαία επιλογή γι αυτή τη θέση σε Τελε κιθάρες, εφόσον βέβαια κάποιος συμβιβαστεί με το να χάσει την εθιστική θολούρα της αυθεντικής πρότασης. Στη θέση μπριτζ, έχω δοκιμάσει 2-3 διαφορετικούς μαγνήτες, πάντα όμως αισθητικής και προδιαγραφών broadcaster era, flatpole A3 @ 8-10K. Ο Τέισκο είναι γύρω στα 5Κ με κεραμικούς μαγνήτες αλλά και διαφορετικό σύρμα τυλίγματος, 44awg σε αντίθεση με κείνους της γέφυρας που χρησιμοποιούν συνήθως 43 η 42awg. Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει συνδυασμούς μαγνητών αμέτρητους, με χαμπάκερς, Ρ-90ς, άλλους μονοπήνιους τύπου CC, DeArmond, Strat, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Τα αποτελέσματα ήσαν από καλούτσικα μέχρι απογοητευτικά. Ποτέ δεν βρήκα μαγνήτη που να ταιριάξει με τέτοιον τρόπο με τους μπροντκαστερς σαν τον Τέισκο. Ο οποίος και από μόνος του είναι καταπληκτικός σε ήχο και ευαισθησία, φοβιστικά δυνατός, ταυτόχρονα δαίμονας και άγγελος, ανάλογα με το πλησίασμα, τις δυναμικές και το επίπεδο παραμόρφωσης. Εκεί όπου εμφανίζει και το μοναδικό αδύνατο σημείο του καθότι – ως ακέρωτος – συνήθως μικροφωνίζει σε υψηλές εντάσεις. Αποδίδω ένα μεγάλο μέρος της ιδιαιτερότητας και μαγείας της ενδιάμεσης oof θέσης στην ομική απόσταση των μαγνητών (περίπου διπλάσια ο μπριτζ), όχι όμως μόνο σε τούτο. Έχω δοκιμάσει μαγνήτες με αντίστοιχες ομικές προδιαγραφές αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν ίδιο. Μέχρι σήμερα, δεν έχω βρεί κανέναν (μουσικό, τεχνικό, ηλεκτρολόγο) που να μου έχει εξηγήσει επαρκώς το γιατί συμβαίνει αυτό, φαντάζομαι έχω συμβιβαστεί με την μοναδικότητα και το μυστήριο της υπόθεσης. Και ο μπριτζ πάντως επηρεάζει την μεσαία θέση, τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα με έναν OC Duff Plankster που για πολλά χρόνια ήταν στη Νο1. Τελευταία δοκιμάζω έναν Florance TE 50 Α5 περιπου 8Κ, ελαφρώς διαφορετικός σε προδιαγραφές, όχι τόσο εντυπωσιακός στην αγκαλιά του με τον Τέισκο αλλά από μόνος του ιδιαίτερα δαγκωτός και τραγουδιστός, κάτι που δένει πολύ καλά με τον χαρακτήρα του γιαπωνέζου. Χαιρετώ σας.

νο1.jpg

  • Like 6

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΛΙΨ

Χαχχχαχ..εχω πολλά στον σωλήνα που παίζω με αυτήν...να ένα χαρακτηριστικό..

 

  • Like 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ez said:

Χαχχχαχ..εχω πολλά στον σωλήνα που παίζω με αυτήν...να ένα χαρακτηριστικό..

 

 

 

θα προτιμούσαμε εκτός σωλήνος, καθαρό.

Στο σπίτι

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
32 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

θα προτιμούσαμε εκτός σωλήνος, καθαρό.

Στο σπίτι

 

ΟΚ, θα ηχογραφησω κατι συντομο και θα επανελθω

  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ez είπε

Στη μεσαία θέση, όταν οι μαγνήτες λειτουργούν εκτός φάσης, ο παραγόμενος ήχος είναι από τους

 

Έχεις βάλει διακόπτη που σου επιτρέπει να βγάζεις τους μαγνήτες out of phase ή τους έχεις επίτηδες καλωδιωμενους έτσι;

Γιατί η κανονική μεσαία θέση στην τελε ,όπως και οι θέσεις 2&4 στην strat είναι in phase.

 

 

 

Επίσης η ωμική αντίσταση ΔΕΝ είναι ένδειξη υψηλής εξόδου 🙂

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickupology/output_sonic_evaluation.htm

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Έχεις βάλει διακόπτη που σου επιτρέπει να βγάζεις τους μαγνήτες out of phase ή τους έχεις επίτηδες καλωδιωμενους έτσι;

Γιατί η κανονική μεσαία θέση στην τελε ,όπως και οι θέσεις 2&4 στην strat είναι in phase.

 

Εχω το ποτ του τονου πουσπουλ και για τις 2 περιπτωσεις

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τσεκαρει αν η μεσαία θέση είναι σε ΣΕΙΡΑ? Γιατί και αυτό παίζει να έχει γίνει αν δεν πέφτει ΚΑΘΟΛΟΥ η ένταση όταν είσαι στη μέση, σίγουρα αν παίζει πιο ΔΥΝΑΤΑ τότε είναι σε σειρά.

 

Ιν ενι κεισ που λένε και στο χωριό μου 🙂 oi goldfoil τα σπάνε.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τώρα αυτό δε το λες καθαρά @dimsonic, τέτοια ώρα τέτοια λογια...χωρις κανενα εφε απο το κινητό μου και με χορδές όπως αρέσουν στον SF, περίπου οκταμήνου...😇...μέχρι το 0.40" ένα σετάκι, μετά ακόμα ένα μέχρι το τέλος.

Πρώτα ο μπριτζ, μετα ο νεκ και μετα και οι 2 oof, σε καθε σετ.

19 Δεκ, 19.00.mp3

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάσκαλε για πες... βλέπω τα σελλακια στη γέφυρα και έχεις κάνει το ΑΚΡΙΒΏΣ ΑΝΤΊΘΕΤΟ από το συνηθισμένο...brass στη μι,λα,ρε,σολ και steel στην σι και μι.

 

Τη μας κρειβΗς; 🙂

6 λεπτά πριν, ez είπε

Τώρα αυτό δε το λες καθαρά, τέτοια ώρα τέτοια λογια...χωρις κανενα εφε απο το κινητό μου και με χορδές όπως αρέσουν στον SF, περίπου οκταμήνου...😇...μέχρι το 0.40" ένα σετάκι, μετά ακόμα ένα μέχρι το τέλος.

Πρώτα ο μπριτζ, μετα ο νεκ και μετα και οι 2 oof, σε καθε σετ.

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


19 Δεκ, 19.00.mp3 477 kB · 7 downloads

 

 

Doctor είσαι σίγουρος ότι δεν είναι σε σειρά στη μέση;Έτσι ακούγεται η δικιά μου όταν την έχω ,με push pull, oof/series στη μέση.

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου