Προς το περιεχόμενο

Μαγαρισα την Strat μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, argytar είπε


Αν ακούγεται shrill και άδεια η θέση Β/Μ μάλλον (και πολύ συχνά) είναι εκτός φάσης οι μαγνήτες. Εύκολο φιξ, αλλάζεις τη θέση του hot (σήμα) με τη γείωση και είσαι έτοιμος. Με λίγα λόγια εκεί που είχες το κόκκινο καλώδιο βάζεις το πράσινο και τούμπαλιν.

Το γυμνό πάει στη γείωση. Το άσπρο και το μαύρο παραμένουν μαζί ενωμένα.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό έκανε ο τεχνικός μου. Υπόθεση 10 λεπτών.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, argytar είπε


Αν ακούγεται shrill και άδεια η θέση Β/Μ μάλλον (και πολύ συχνά) είναι εκτός φάσης οι μαγνήτες. Εύκολο φιξ, αλλάζεις τη θέση του hot (σήμα) με τη γείωση και είσαι έτοιμος. Με λίγα λόγια εκεί που είχες το κόκκινο καλώδιο βάζεις το πράσινο και τούμπαλιν.

Το γυμνό πάει στη γείωση. Το άσπρο και το μαύρο παραμένουν μαζί ενωμένα.

Πολύ καλό αυτό.θα το κάνω.το κόκκινο θα είναι μαζί με την γείωση όπως τώρα το πράσινο? 

  • Like 1

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το εκανα πρωι πρωι.ειναι πααααααρα πολυ καλος μαζι με τον μεσαιο ισως να φτανει και το 85-90% ενος μονου σε αυτο το κοματι.

 

οποτε ενα μειονεκτημα που του εβρισκα εφυγε.

 

τωρα ειδα ενα βιντεο το οποιο εξηγει τις διαφορες parallel & series.

 

χωρις να χασω την θεση b/m μπορω να τον κανω και parallel?λεει οτι χανει λιγο εξοδο και περνει λιγα πριμα πανω

  • Like 1

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μια γενική σημείωση, όταν έχεις HB μπορείς να κάνεις αυτο που λεει ο argytar, μπορεις να παίξεις με φαση και πολικότητα, αν όμως έχεις άσχετους μονούς, για να έχεις δυνατό (σε φάση) και αθόρυβο (HB) σήμα στις θέσεις 2 και 4 τότε θα πρέπει αναγκαστικά ο μεσαίος να είναι RWRP (αντιστροφα τυλιγμένος, και με αντίστροφη πολικότητα) σε σχέση με bridge / neck . Αν δεν είναι τότε είτε θα έχεις αθορυβο (HB) σήμα αλλά ασθενές (εκτος φάσης) είτε δυνατό (εντος φάσης) αλλά θορυβώδες (non-HB).

Ειδικά για chopper τον έχω στην θέση neck, αν και για εκει για μένα ο καλύτερος μαγνητης που είχα ηταν ο fast track 1. Τεσπα, τωρα έχω :

bridge : fast track 2

middle : fast track 1

neck : the chopper

 

με τις εξής μόντες :

add bridge toggle

push/pull series/parallel bridge (fast track 2) και neck (chopper).

Το αποτέλεμσα είναι κάποιοι άπειροι ήχοι, τους είχα μετρήσει/υπολογίσει, δεν θυμάμαι νούμερο, αλλα το σημαντικό είναι οτι η θέση 4 (neck/middle) + το add bridge, έχει και τους 3 μαγνητες παράλληλα, και η ήχος είναι απλά θεσπέσιος , μπορω σε αυτο το setting να έχω series/parallel ατομικά τους bridge/neck όλοι οι συνδιασμοι είναι καλοί.

Επίσης, παρα παρα πολυ ενδιαφέρον ΤΕΛΕ ήχος με bridge/neck δηλ θέση 5 + το add bridge, ιδιως σε series ατομικά bridge/neck .

 

Οπότε funky soul, φυσικά και μπορεις να κάνεις αυτό που λες, ένα push-pull θες, βάλτο στο neck tone, να μην σε εμποδίζει.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου