Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για Roland


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, NorhymeNoReason είπε

Όταν αποφασίσεις πες μας παντως! Και εγω μαλλον θα παρω καποια στιγμή ελαφρυ οργανο για προβες, γιατί αυτη την στιγμή τρέχω με ενα KORG SP250 μονο και μονο επειδή έχει ηχεια. (Δεν εχουμε προβαδικα εδω που ειμαι...)

Λιγο βαρύ κλαβιέ δεν έχει το sp250 ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gi θα έπαιρνα από τα δύο και για να με συνοδεύει στα live γιατί έχει δυνατότητες sequencing που είναι χρήσιμες για κανα ψαγμένο intro και όχι μόνο και πιο εύχρηστο προγραμματισμό. Και για να γράφεις ακόμα οι δυνατότητες αυτόνομου workstation πάντα είναι χρήσιμες.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, loucas είπε

Λιγο βαρύ κλαβιέ δεν έχει το sp250 ? 

 

Όταν το είχα πάρει είχα πρόσβαση σε ένα yamaha u3, έμοιαζε λίγο το βάρος και είπα αυτό θα πάρω!

RH3 της KORG. Το όργανο ζυγίζει 20 κιλά περίπου. Τοτε μου φαινόταν βαρύ αλλά τώρα δεν μπορώ να το αλλάξω, μου φαίνεται τέλειο. Εξάλλου η Korg το κλαβιέ το διαφημίζει ως grand piano, και έχει δίκιο μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αφού έλαβα υπ'οψιν τις γνώμες/προτάσεις σας και είδα δεκάδες βιντεάκια τις τελευταίες μέρες, έχω να πώ οτι το δίλλημα μετατράπηκε σε "Juno Di ή Yamaha MX;" Ομολογώ οτι είχα αδικήσει την Yamaha, αλλά οι δυνατότητες του MXii με κερδίζουν σιγά-σιγά. Όσον αφορά την πολυφωνία (128), την έλλειψη sequencer και την πληθώρα των ήχων καί τα 2 ισοδυναμούν. To Juno Di ομως είναι παραγωγής 2009, ενώ το ΜΧ είναι του 2016. Απο τη μία τείνει να υπερισχύσει το "κάθε πέρσι και καλύτερα", αλλά απο την άλλη, οι βελτιώσεις που έχουν επέλθει στην τεχνολογία και τις ενσωματώνει το ΜΧ δεν είναι και λίγες. Τί λέτε λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αφού έλαβα υπ'οψιν τις γνώμες/προτάσεις σας και είδα δεκάδες βιντεάκια τις τελευταίες μέρες, έχω να πώ οτι το δίλλημα μετατράπηκε σε "Juno Di ή Yamaha MX;" Ομολογώ οτι είχα αδικήσει την Yamaha, αλλά οι δυνατότητες του MXii με κερδίζουν σιγά-σιγά. Όσον αφορά την πολυφωνία (128), την έλλειψη sequencer και την πληθώρα των ήχων καί τα 2 ισοδυναμούν. To Juno Di ομως είναι παραγωγής 2009, ενώ το ΜΧ είναι του 2016. Απο τη μία τείνει να υπερισχύσει το "κάθε πέρσι και καλύτερα", αλλά απο την άλλη, οι βελτιώσεις που έχουν επέλθει στην τεχνολογία και τις ενσωματώνει το ΜΧ δεν είναι και λίγες. Τί λέτε λοιπόν;

Να πάρεις το πιο καινούργιο τότε.

 Μια χαρά είναι το MX που διαλέγεις και κάνει και integration με το cubase  δίνοντάς σου έτσι πολύ καλές δυνατότητες εγγραφής και παραγωγικής επεξεργασίας.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα κλείνω το θέμα: Τελικά πήρα το Yamaha ΜΧ49 κι έχω πέσει με τα μούτρα στη μελέτη του manual. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την επιλογή αυτή και θέλω να ευχαριστήσω θερμά όλους όσους με συμβούλεψαν υπέρ της Yamaha, που ομολογώ οτι την είχα παρεξηγήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου