Προς το περιεχόμενο

Αγορά Τυμπάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες μετά από αρκετά χρόνια απουσίας (το τελευταίο μου ποστ είναι το καρφιτσωμένο "Σύγκριση Ταμπούρων" από το 2016 :P )!
Δημιούργησα αυτό το ποστ γιατί επιτέλους διαθέτω και το χρόνο και τα χρήματα για να μπορέσω να ξανά πιάσω τα τύμπανα και να ασχοληθώ και με παίξιμο αλλά και με ηχογράφηση.

Το πρώτο μου και μοναδικά σετ είναι ένα Pearl Forum με poplar ξύλα(yikes) το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο μιας και παίζω αρκετά χρόνια και άρχισε από ένα σημείο και μετά να με κουράζει/ενοχλεί αφάνταστα ο ήχος του, ο οποίος δεν ανταποκρινόταν στο παίξιμο μου και σε αυτό που ήθελα να ακούσω εγώ.

Τα upgrades που είχα κάνει μέσα στα χρόνια είναι προφανώς καλύτερα πιάτα (Zildjian Avedis New Beat 14" Hihats, Zildjian Avedis 20" Medium Ride, Zildjian K 18" Ride, Stagg 16" China), καλύτερο πετάλι (Pearl Eliminator διπέταλο) και ένα ταμπούρο (Ludwig Acrolite 14" X 5" το οποίο έχετε δει και στα βίντεο).

Θεωρώ για το στυλ μου το οποίο κυμαίνεται μεταξύ funk, jazz και λίγο rock είμαι οκ από main πιάτα αλλά φυσικά μου λείπει ένα crash 16άρι.

Η αγορά που θέλω να κάνω λοιπόν είναι ένα καλό σετ <1000€, ένα καλό πιάτο 16αρι crash <250€ και δέρματα για το σετ. Μετά από αρκετό ψάξιμο και από προσωπική εμπειρία έχω καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένα που πιστεύω ότι θα μου κάνουν και τα έχω βάλει σε φθίνουσα σειρά με κριτήρια το VFM και το προσωπικό γούστο, οπότε όσο πιο ψηλά στο λίστα τόσο πιο πιθανό να το πάρω. Να σημειώσω ότι έχω παίξει και έχω ακούσει ο ίδιος τα δύο πρώτα.

Η λίστα μου έχει ως εξής:

  1. Yamaha Stage Custom Studio - 6ply Birch
  2. Gretsch Catalina Maple - 6ply Maple
  3. Tama Superstar Classic - Toms+Snare: 4ply Maple + 2 outer ply Elm, 5mm - &nbsp;Bass Drums: 6ply Maple + 2 outer ply Elm, 7mm


Για crash 16άρι στο budget μου έχω βρει το κλασσικό Zildjian A Custom 16" και για δέρματα θα επιλέξω Remo Emperor Coated ή Clear αν και κλείνω προς τα coated και για κάσσα Evans EMAD2.

Αυτό που θα ήθελα ιδανικά είναι η άποψη σας τόσο αν έχετε δοκιμάσει κάτι από τα παραπάνω όσο και από βίντεο, φίλους, κοινότητα κτλ. Θα ήθελα να μου πείτε γιατί προτείνετε το Χ σετ ή το Χ πιάτο σε περίπτωση που θέλετε να προτείνετε κάποιο άλλο που σας αρέσει έναντι του A Custom, και να εστιάσουμε στα σημεία : ήχος, hardware, VFM, ευκολία στην ηχογράφηση.

Αναφέρω και την ευκολία στην ηχογράφηση γιατί μετά από λίγους μήνες θα αγοράσω και κάποια μικρόφωνα για να ξεκινήσω να ηχογραφώ σε home studio που θα φτιαχτεί.

Είμαι όλος αυτιά, σας περιμένω να μου πείτε την προσωπική σας άποψη και να κάνουμε διάλογο.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τη συμβολή σας!

😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Yamaha αν σου αρέσει ο πιο αμεσος και controlled ήχος του birch ,τα Gretsch αν σου αρέσει ο πιο ανοιχτός και resonant ήχος του maple και τα δύο είναι αξιοπρεπεστατα kits για τα χρήματα σου...με τα Yamaha ως συνήθως  τρελό value for money....αγοράζεις  ...πολύ τύμπανο για τα  λίγα ευρώ σου ...

Crash  ότι σου αρέσει εκεί δεν τίθεται θέμα να σου προτείνουμε κάτι, προσωπικά τα μικρά crash  δεν μου άρεσαν ποτε , για recording χρησιμοποιούσα πάντα ένα 19αρι και ένα 20αρι με thin/dark  χαρακτήρα. Το 16αρι Α πάντως είναι κλασσικό .

Το ίδιο και τα δέρματα αλλα αν πας για birch σίγουρα double ply οποτε τα emperor ειναι μια χαρά ή, γιατί όχι, και black dots στα τομ...

Στην κασα από τότε που δοκίμασα black dot powerstroke δεν θέλω τίποτα άλλο, είναι υπέροχο μια και δίνει και focus και punch και θηριώδη χαμηλά. 

Δεύτερη επιλογή μου θα ήταν το Evans heavyweight και τρίτη το Aquarian super kick 2. 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Tα Yamaha αν σου αρέσει ο πιο αμεσος και controlled ήχος του birch ,τα Gretsch αν σου αρέσει ο πιο ανοιχτός και resonant ήχος του maple και τα δύο είναι αξιοπρεπεστατα kits για τα χρήματα σου...με τα Yamaha ως συνήθως  τρελό value for money....αγοράζεις  ...πολύ τύμπανο για τα  λίγα ευρώ σου ...

Crash  ότι σου αρέσει εκεί δεν τίθεται θέμα να σου προτείνουμε κάτι, προσωπικά τα μικρά crash  δεν μου άρεσαν ποτε , για recording χρησιμοποιούσα πάντα ένα 19αρι και ένα 20αρι με thin/dark  χαρακτήρα. Το 16αρι Α πάντως είναι κλασσικό .

Το ίδιο και τα δέρματα αλλα αν πας για birch σίγουρα double ply οποτε τα emperor ειναι μια χαρά ή, γιατί όχι, και black dots στα τομ...

Στην κασα από τότε που δοκίμασα black dot powerstroke δεν θέλω τίποτα άλλο, είναι υπέροχο μια και δίνει και focus και punch και θηριώδη χαμηλά. 

Δεύτερη επιλογή μου θα ήταν το Evans heavyweight και τρίτη το Aquarian super kick 2. 

 

 

To the point όπως πάντα!
Σ'ευχαριστώ για την ανάλυση σου!
Το Yamaha είναι η αλήθεια πως έχει το καλύτερο harware που μπορείς να πάρεις ακόμα και σε κατηγορίες 1000+. Το YESS της Yamaha καθώς και τα lugs είναι όλα απίστευτα και στιβαρά σε σχέση με της Yamaha που κάπως φαίνονται φθηνά...
Μου φάνηκε ενδιαφέρον αυτό που είπες για τα crash. Μιας και ηχογραφείς χρόνια τώρα, έχεις καταλήξει σε κάποιον τύπο/μάρκα και μέγεθος (ανέφερες thin/dark άρα είσαι κοντά σε K Custom?) πιάτων που θεωρείς ότι γράφουν καλά για funk?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, thedrpapa είπε

Μου φάνηκε ενδιαφέρον αυτό που είπες για τα crash. Μιας και ηχογραφείς χρόνια τώρα, έχεις καταλήξει σε κάποιον τύπο/μάρκα και μέγεθος (ανέφερες thin/dark άρα είσαι κοντά σε K Custom?) πιάτων που θεωρείς ότι γράφουν καλά για funk?

 

Εγώ έχω κάτι αρχαία Bosporus που ειχα πάρει από την Istanbul πολύ κοντά σε Zildjian Avedis,Zildjian K,Meinl Sand Crash,Sabian Artist,Paiste Elements (αν και τα Paiste είναι πιο bright)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κι εγώ στη φάση που ψάχνω ντραμς για αγορά και μιας και βρήκα αυτό το thread θα ήθελα να μοιραστώ και να ακούσω τις γνώμες σας. Λογικά δε θα τα αγοράσω τώρα αλλά σε λίγους μήνες και το budget μου είναι επίσης γύρω στα 1000. Τα στιλ που παίζω hard - alternative - funk - classic rock, progressive - heavy - nu metal.

Το θέμα μου είναι πως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από παίξιμο ντραμς από κοντά για σύγκριση, περισσότερο σε βίντεο.
Σε σχέση με τα 3 σετ που αναφέρθηκαν παραπάνω, για birch πιστεύω πως τα sonor AQ1 μου ακούγονται καλύτερα από της Yamaha. Ωστόσο προτιμώ να πάρω maple ή maple/birch. 

Για maple δε μου πολυαρέσει ο ήχος των Gretsch Catalina ή των PDP Concept Maple, αλλά μου ακούγονται καλύτερα τα Tama Superstar Classic, Mapex Armory (Maple+Birch, έχουν ωραίο ήχο αλλά έχει γρήγορο fade) και Sonor AQ2 (Τα οποία μου φαίνεται έχουν και πιο ωραίο punch)

Απ' την άλλη σκέφτομαι και για μεταχειρισμένα Gabriel. Πολλοί λένε ότι είναι ανώτερα από τα παραπάνω αλλά δε μπορώ να το δω αυτό στα βίντεο. Ίσως από κοντά. Τα Trio Custom ίσως μου ακούγονται πιο κοντά στο στιλ μου.
Για μεταχειρισμένα είχα βρει μια φορά πιο παλιά και κάτι DS Rebel που είναι Ιταλικά γύρω στα 1000+ που επίσης δεν ξέρω πόσο καλά είναι συγκριτικά με τα Gabriel.

Επεξεργασμένο από thodoris5321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου