Προς το περιεχόμενο

G&L ASAT Classic Bluesboy Semihollow - Review/Πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εκτός αν ή μάνα του είχε φάει σοκολατάκια και της έκαναν εντύπωση

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ελα ντε... κι αυτά ελληνικά απο το Βέλγιο είναι.😛

Ασε που και οι Αβορογινιοι της Αυστραλίας απο την Ελλάδα έρχονται.

Ξέρεις πως λένε τη βάρκα;

Πιρόγα!😄

 

Υ.Γ. Αυτό μου το είπε σαν αποκάλυψη, παραγωγός ΕΛληνικής εκπομπής στο ραδιόφωνο.🥸

  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

Ελα ντε... κι αυτά ελληνικά απο το Βέλγιο είναι.😛

2 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Ελα ντε... κι αυτά ελληνικά απο το Βέλγιο είναι.😛

Ελληνας ήταν αυτός. Κεστεκίδης

 

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε
2 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Ασε που και οι Αβορογινιοι της Αυστραλίας απο την Ελλάδα έρχονται.

Ξέρεις πως λένε τη βάρκα;

Πιρόγα!😄

 

Υ.Γ. Αυτό μου το είπε σαν αποκάλυψη, παραγωγός ΕΛληνικής εκπομπής στο ραδιόφωνο.🥸

 

 

όπως κι η βάρκα άλλωστε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και μη ξεχνάμε το καμάρι της Ηπείρου (Herbert Von Karajan) από την οικογένεια των Καραγιανναίων...😄 

Και αυτό το άκουσα κάποτε και άλλα πολλά, που δείχνουν την παθογένεια της φυλής μας..🤔

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makam είπε

Και μη ξεχνάμε το καμάρι της Ηπείρου (Herbert Von Karajan) από την οικογένεια των Καραγιανναίων...😄 

Και αυτό το άκουσα κάποτε και άλλα πολλά, που δείχνουν την παθογένεια της φυλής μας..🤔

 

αφού είχε όντως ελληνική καταγωγή...(?)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

αφού είχε όντως ελληνική καταγωγή...(?)

Χαχαχα!! Το παίρνω πίσω! Τώρα διαβάζω στο wiki για τον προ-προ παππού του! Ενδιαφέρον...

Επεξεργασμένο από makam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επανέρχομαι στα του review, αφού εδώ και λίγες ημέρες έχω στα χέρια μου μια G&L ASAT CLASSIC Bluesboy! Νομίζω στα χρήματά της δεν έχει αντίπαλο, φτάνει να μην την συγκρίνει κάποιος με κλασσική tele που έχει μονό μαγνήτη στη neck θέση, γιατί ο neck humbucker δίνει άλλο ήχο! Πιό ζεστό, με πολλά μπάσα και μεγαλύτερη ένταση - πράγμα που για εμένα ήταν ζητούμενο. Ο συνδιασμός neck humbucker με τον κλασσικό tele-bridge δίνει σε όλες τις θέσεις πιο ζεστό και γεμάτο ήχο, αλλά είναι λίγο λιγότερο punchy. Επίσης ο humbucker οδηγεί λίγο καλύτερα τα drives με καλύτερο sustain! 

Το μπράτσο είναι με medium C profile, τα τάστα medium-jumbo με καλά στρογγυλεμένες άκρες και τα κλειδιά με 18:1 ratio!

Είχα παίξει πριν λίγες ημέρες με μια αντίστοιχη Αμερικάνα ASAT Bluesboy και προτίμησα αυτή την κιθάρα -εκτός των πολύ καλών reviews που είχα διαβάσει- βασικά για 2-3 λόγους έναντι κάποιας Fender.

Ο ένας είναι ότι δεν αντέχω τα narrow-tall τάστα που βάζει η Fender στα περισσότερα από τα τελευταία της μοντέλα. Επίσης δεν μου αρέσει στην όψη το Pau Ferro που βάζει σε όλα τα μοντέλα χαμηλο-μεσαίας τιμής καθώς και το ότι προτιμώ τελικά το κλασσικό glossy finish στο neck. 

Γενικά πρόκειται γιά ένα πολύ βολικό όργανο, με βάρος στα 3,2 Kg και αρκετά όμορφο! Τώρα όσον αφορά το σχήμα του headstock κι έμένα στην αρχή με ξένιζε, τώρα που παίζω και βλέπω την κιθάρα, το αντιμετωπίζω σαν κάτι λίγο διαφορετικό με μια αρτίστικη προσέγγιση από τη μεριά της G&L, που τελικά μου αρέσει! Μη ξεχνάμε πως αντικειμενικά το headstock της telecaster ήταν-είναι 'άσχημο' αλλά τελικά πολύ γοητευτικό και σε συνδιασμό με το φετίχ που έχουμε αναπτύξει όλα αυτά τα χρόνια, το κάνει classic! 

Η κιθάρα έφτασε με πολύ καλό set up, έτοιμη να παίξει. To neck πολύ καλά ρυθμισμένο για τις 10άρες που φορούσε, αλλά γι' αυτό μπορεί και να ευθύνεται το συγκεκριμένο μαγαζί που παραδίδει τα όργανα έτοιμα και μπράβο του! 

Κρίμα που δεν υπάρχει στην Ελλάδα κάποιο μαγαζί να φέρνει τις G&L, γιατί πρόκειται για πολύ αξιοπρεπή όργανα που ατυχώς δεν τα γνωρίζει ο κόσμος!!

2jyrhlqqhazzfxkkhbqvf.jpg

2llnicnnsbqlwetcpcdhz.jpg

2oss3chczvw6dhvyj8kd0.jpg

2bxksp4fddcdktpuxngea.jpg

2lbwzsdkwckumtlumsygu.jpg

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουκλάρα! Καλορίζικη! Κάποια στιγμη, που θα έχω χωνέψει το headstock, θα ξαναχτυπησω μια...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου