Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακα/αναλογικα πιανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!

 

Ψαχνω να μαθω, αν υπαρχει ειδος πιανου που θα μπορουσε να χαρακτηρηστει τοσο ως αναλογικο οσο και ως ψηφιακο... Τι χαρακτηρηστικα του αποδιδω και για αυτο αναρωτιεμαι αν υπαρχει...

 

Να εχει τις "κλασικες χορδες" που διαθετει καθε πιανο, αλλα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να μπορω να συνδεω για παραδειγμα ακουστικα και να ΜΗΝ ακουει ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...

 

Εχω δει στο site της Yamaha αλλα οχι απο κοντα, καποια πιανα τα οποια περιγραφονται ως υβριδικα. Ως συνδυασμος δηλαδη ψηφιακου και αναλογικου αλλα ΔΕΝ μου φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΟ αν διαθετουν οπως ειπα χορδες και εχουν ως αρχη λειτουργιας αυτην του κλασικου πιανου (με χορδες. Το αναφερω τοσες φορες για να ειμαι σιγουρος οτι το περιγραφω σωστα, οπως επισης οτι το καταλαβαινεται σωστα).

 

Αν λοιπον υπαρχει κατι τετοιο, θα σας παρακαλουσα για καποιο λινκ!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα σκέψου το λίγο... ο ήχος στα έγχορδα παράγεται από τον παλμό μιας χορδής, και τη μεταφορά του σε μια κοιλότητα που συντονίζεται (ηχείο)... θα ήταν δυνατόν ένα οποιοδήποτε όργανο να έχει χορδές και να παράγει ήχο χωρίς αυτές να κρούονται;

 

Η διάκριση ψηφιακού / αναλογικού είναι αυτή που γίνεται και σε όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά όργανα. Στην πρώτη περίπτωση ο ήχος υφίσταται μια επεξεργασία αφού κατακερματιστεί σε 0 και 1, και στο αναλογικό όχι. Αρκετές φορές, ο ψηφιακός ήχος προσομοιώνει πολύ καλά τον αναλογικό (αλλά σε υψηλές κατηγορίες τιμής).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, οχι!

 

Να κρουονται οι χορδες, να παραγεται ο ηχος εξαιτειας αυτης της κρουσης αλλα ο ηχος να μην βγαινει στο περιβαλλοντα χωρο μεσω καποιου ηχειου οπως ειπα/περιεγραψα και ανεφερες..αλλα:

 

Να εχω τη δυνατοτητα οποτε βαζω ακουστικα να γινεται Mute... και να ακουω πλεον μεσω τον ακουστικων μου...

 

Λοιπον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν δεν υπάρχει ηχείο δεν θα παράγεται ήχος σε καμία περίπτωση, είτε έχεις ακουστικά είτε όχι!! Δεν θα υπάρχει καν παραγωγή ήχου στα ακουστικά όργανα!!! (Πρόσεξε, άλλο ακουστικά όργανα κι άλλο ηλεκτρονικά = αναλογικά ή ψηφιακά).

 

(τα silent πιάνα είναι υβριδικά, ακουστικά μαζί με mute με σένσορες και midi out - άρα ηλεκτρονικά...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε bloody_sunday...

 

Να εχει ηχειο! Να εχει και τις χορδες του, να χτυπαω τα πληκτρα, αυτα με τη σειρα τους να χτυπαν τις χορδες και το δωματιο να γεμιζει ηχους...

 

Βαζω μετα ακουστικα, χτυπαω πληκτρα, τα πληκτρα με τη σειρα τους δε ξερω που θα χτυπαν, αλλα ηχος στο δωματιο δεν... παπαλα... ΜΟΝΟ στα ακουστικα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτά που σου'πε ο Nickel. Δεν έχω ιδέα για τις τιμές τους αλλά θα δαγκώνουν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτά που σου'πε ο Nickel. Δεν έχω ιδέα για τις τιμές τους αλλά θα δαγκώνουν.

 

...με μασελα δεινοσαυρου  και μαλιστα T REX , θα ελεγα

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου