Προς το περιεχόμενο

Blue bossa...(clip)


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε χαρά και ευχαρίστηση να σου πώ τα δικά μου best γιατί το τοπ 10 γενικών δεν το γνωριζω και ουτως η άλλος κάτι τέτοιο είναι υποκειμενικό στη συγκεκριμένη μουσική.

 

Θα σου γράψω και δύσκολα στο άκουσμα και εύκολα.

 

Cool Cuts From The Tropics(Βlue bossa)-συλλογή είναι αυτό

Antonio Carlos Jobim-Wave

The very best of Latin Jazz-Various Artists (και αυτό συλλογή)

Best Of - Jazz Bossa Nova-επίσης συλλογή

Coleman Hawkins--The Stanley Dance Sessions

Diana Krall - Christmas Songs

Django Reinhardt(Tα πάντα)

George Benson(Eπίσης ότι βρείς καλό είναι.Κοίτα τα πιο παλιά περισσότερο)

Jeff Lorber - The Definitive Collection(Αυτό είναι και λίγο πιο funk-fusion αλλά τον τυπο τον πάω με 1000)

Jim Hall Trio - Jazz Guitar

Joe Pass - For Django

Kenny Burrell-Guitar Forms

Kenny Burrell-The Artist Selects

Wes Montgomery-California Dreaming

 

 

Και άααλα πολλά ρε συ holy απλά αυτά τα έχω λιώσει.

Επίσης κοίτα αυτό το πρόσφατο θεματάκι http://www.noiz.gr/index.php?topic=154139.0

Εκεί θα βρείς κιάλλες πληροφορίες και για άλλους μουσικούς όπως και την υπέρτατη φωτο με τους μουσικούς της τζάζ για έναν αρχάριο ακροατή-μουσικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω πολυ παιδια αν και δεν πιστευω οτι θα κατσω να ασχοληθω εντατικα με jazz standards ,οπως οταν ημουν νεωτερος

μπραβο και απο μενα,καλο groove και ηχος .

το επομενο βημα νομιζω ειναι να χρησιμοποιησεις και καποια αλλα modes (πχ.alter ,harmonic)για να εχεις πιο ενδιαφερον αποτελεσμα ,επισης προσοχη στα chromatics στο τελος του αυτοσχεδιασμου σου.)

Γενικα ομως ειναι ομορφο! :)

καλα το τελος του αυτοσχεδιασμου ειναι απλα για... ;D ;D ;D!!                                                                                        @Holystone η λιστα του trigga περιεχει κυριως classic stuff , αν θελεις ομως να ακουσεις και πραγματα εξω απο τις κλασσικες φορμες της jazz εχω δυο αγαπημενους  μουσικους να προτεινω...Keith Jarrett , Pat Metheny...παρε μια γευση:            http://www.youtube.com/watch?v=fHOgkV0nvFQ                  
                                                                                              Με τον Jarrett σαξοφωνο παιζει ο Garbarek ενω με τον  Metheny ο πολυ προσφατα χαμενος Michael Brecker...                                                
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σκιά άλμπουμ δώσε όχι μεμονωμένα κομμάτια που σου άρεσουν!!!Ο Keith Jarrett δε θα λεγα οτι είναι εκτός της τζάζ φόρμας.Ακούω το cd απο το κομμάτι που έβαλες και είναι πολύ "hardcore"(σε σόλο κ κλίμακες) για αρχάριο στα σίγουρα.Για Pat Metheny δεν ξερω τι γινεται με το αλμπουμ απο αυτό που έβαλες γιατί δεν μου αρέσει καθόλου(δε θέλω σχόλια), εκτος του κομματιού που έβαλες.Έχουν και οι δύο σύγχρονα κομμάτια με πολλά είδη μουσικής μπλεγμένα μεταξύ τους αλλά νομίζω οτι είναι πιο δυσκολοι απο τους κλασσικούς.

Επιμένω ότι οι τζάζ μπόσες για κάποιον που είναι στην αρχή είναι πιο ανεκτές στο αυτί.Βέβαια εξαρτώνται όλα και απο την μέχρι τώρα παιδεία και εκπαίδευση του αυτιού του καθενός οπότε μάλλον υποκειμενικά τελείως αναφερόμαστε και οι δύο σε ακούσματα.

 

Πάντως θα με ενδιέφερε τι θα προτείνατε για αρχή σε έναν αρχάριο στη τζάζ ώστε να μην πελαγώσει ή την βαρεθεί-σιχαθεί(κ.α. υποκατάστατα).........

 

Nα βάλω και γω ένα σε στύλ βίντεο.Βέβαια ότι και να ακούσεις απο τον απίστευτο petrucciani δε θα το μετανοιώσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=nKZMElvAkdo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΕΕΕΕτσι......

 

Πάντως θα με ενδιέφερε τι θα προτείνατε για αρχή σε έναν αρχάριο στη τζάζ ώστε να μην πελαγώσει ή την βαρεθεί-σιχαθεί(κ.α. υποκατάστατα).........

 

Εδώ τι πάει όμως?Εδώ παπάς εκεί παπάς πάει ο παπάς τον έφαγε η παπαδιά αφού τον κομμάτιασε και τον έβαλε στην κατάψυξη!!!Με έπιασαν οι ποιητικές μου ανησυχίες...Συγνώμη για την παρεκτραπή και την κατακερμάτηση του αρχικού προσανατολισμού του θέματος πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.blue bossa και μοχίτο δεν πάει ρε παιδιά....Δεν είναι η κουτσουμπίλο(could u be love) το κομμάτι ούτε καλοκαιράκι έχουμε.(Το καλοκαιράκι, στην ακρογυαλιά,δώσμου ενα φιλάκι, κι ελα πιο κοντα)Ότι νανε... :P

 

Στη Μπραζίλ φίλε Trigga είναι κατακαλόκαιρο... Εκεί μας πήγε ο Bossa player... Και εντάξει είμαι λίγο πιο βόρειος... Προτιμώ το Mojito απο την Caipirinha... Τι να κάνουμε...;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει να ήταν καλό το ταξίδι.Κουνούσε το πλοίο?Είχε καθυστέρηση?Το μοχίτο πώς ήταν?Το μωρό το μελαμψό καλό ήταν?Πές λεπτομέρειες ρε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera kai sorry gia ta greeklish alla grafo apo ubuntu... epeidi kai emena m aresei i ipsili kritiki, genika itan euxaristo to akousma kai epeidi itan kai kali i mixi eixe gousto ;)... Alla an to krinoume paiktika to solo eixe merikes akires notes pou den estekan kai episis d me arese pou to thema to paixes toses fores kai akrivos me ton idio tropo xoris ti paramikri allagi, borei na mi meletas tzaz alla oute kai na exeis skopo na to kaneis alla afou afto to kommati egrapses pano s afto kai leo kai go tin apopsi mou... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου