Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για μονωση και ηχητικη...


ironmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια...

 

 

Εχω ενα δωματιο με διαστασεις 2,40Χ1.96 και εχω βαλει εκει τη drums μου...

 

Ο ηχος ομως ειναι αρκετα ασχημος και σκεφτομαι οτι για αυτο ευθυνεται οτι ειναι σχετικα μικρο το δωματιο...

 

Για την μονωση τωρα εχω σκευτει να γεμισω τους τοιχους με ricofon...Πιστευετε οτι θα βοηθησει στο να καλυτερεψει ο ηχος?(προβλημα με γειτονες δεν εχω τεραστιο οποτε δεν χρειαζεται ενα ισχυο μονωτικο...)

 

 

Αν οχι εχετε να προτεινετε κανενα υλικο και καποια κολπα ετσι ωστε να καλυτερεψει ο ηχος?

 

Υ.Γ 1. Τα δερματα που χρησιμοποιω δεν ειναι πολυ καλα αλλα θα τα αντικαταστησω μεσα σε αυτες τις μερες επισης θα προσθεσω σουρντινες...

 

Υ.Γ 2.Αν γινεται να μου πειτε και καποια τιμη για την μονωση θα με βοηθησει πολυ...

Υ.Γ 3.Συγγνωμη αν υπαρχουν κι αλλα τετοια threads τα διαβασα τα περισσοτερα αλλα δεν βγαζω ακρη...

 

 

Ευχαριστω πολυ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με τη δικιά σου! Το πρόβλημα το έλυσα με καλά δέρματα, αρκετό μουφλάρισμα (ring control και ένα πάπλωμα στην κάσα) και πολύ προσεγμένο κούρδισμα. Γενικά είχα ψαχτεί και για μόνωση αλλά το συμπέρασμα ήταν οτι τελικά θα έδινα πολλά λεφτά και πολυ κόπο για αμφίβολο αποτέλεσμα. Άσε που θα μειώσεις τον ηδη μικρό χώρο σου με αποτέλεσμα να έχεις ασφυκτική ατμόσφαιρα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για την μονωση τωρα εχω σκευτει να γεμισω τους τοιχους με ricofon...Πιστευετε οτι θα βοηθησει στο να καλυτερεψει ο ηχος?

 

"μόνωση" και "καλυτέρευση ήχου" είναι δύο διαφορετικά θέματα

 

το ρικοφόν θα βοηθήσει στο δεύτερο αλλά όχι στο πρώτο

 

για μόνωση θες πετροβάμβακα και ερμητικό κλείσιμο ανοιγμάτων δηλαδή πόρτες/παράθυρα, και βέβαια διπλα/τριπλά τζάμια όπου αυτά υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δερματα που θα παρω ειναι πολυ καλα (pinstripe sound control kai powerstroke)...Για μουφλαρισμα σου ειπα τις σουρντινες σεντονι εχω στην κασα...Για κουρδισμα το εχω ψαξει πολυ τα κουρδισα οπως λεει και ενα μεγαλο θρεαδ ο ηχος βελτιωθηκε αισθητα αλλα το προβλημα παραμενει...Για ποσα χρηματα μιλαμε για την καλυτερευση ηχου που θα εκανες?

 

 

 

Για μονωση δεν εχω προβλημα ισα ισα ακουγεται στο κλιμακοστασιο του πρωτου οροφου(το δωματιο ειναι στο ισογειο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρικοφον είναι πανάκριβο!  10 € το 1χ1 κάνει στου θωμά, στην ελλάδα το έχω βρει με 15€.

 

εδώ μπαίνει το θέμα με τις αυγοθήκες...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυγοθηκες φιλε δεν κανουν τιποτα...κοιταξτε ειμαι διατεθημενος να δωσω καποιο ποσο για μια πολυ καλη ακουστικη αλλα να μην ξεπερναει τα 250 ευροπουλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα.

αν είσαι ανάμεσα σε ρικοφόν και αυτγοθήκες και μπορείς να δώσεις 200 γιούρια τότε...

 

ρικοφόν.

 

οι αυγοθήκες είναι για φτωχαδάκια σαν εμάς...

 

θα φιάξει η ακουστική αλλά δεν πρέπει να βάλεις σε όλο το δωμάτιο (όχι δε "χρειάζεται")

πρέπει να αρχίσεις με το 1/3 του δωματίου καλυμμένο και αν χρειάζεται βελτίωση τότε βάζεις άλλη μια- δύο πλάκες...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου...Κοιτα μην με θεωρεις κανενα πλουσιο με λεφτα για πεταμα...Απλως εδω και 2 χρονια μαζευω λεφτα για να φτιαξω το δωματιο αυτο και να αναβαθμησω το set μου γιατι δεν πηγαινε αλλο αυτη η κατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου