Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι του noiz και καλώς σας βρήκα.Με ένα κολλητό μου,αποφασίσαμε να κάνουμε το δικό μας στούντιο με pc φυσικά,εξωτερική κάρτα ήχου κτλ κτλ

 

Για να μην σας τα πολυλογώ να η μέχρι τώρα τι έχουμε στήσει...

 

Pc

ASUS P53E DELUXE WIFI AP X38(Bios 0903)

CELLSHOCK 1800MHZ DDR3(OC)with new Bios

INTEL CORE 2 DUO 6550 2.40GHZ FSB 1333MHZ (OC)-->2.80GHZ

WD RAPTOR 74GB 10.000rpm

SEG.BARAC 750GB for DATA

ASUS 8800GT 512ΜΒ g92 VGA CARD(Drivers)169.21_forceware

PSU ENERMAX 850 WATT

ZALMAN 9700 LED CPU COΟLER

CASE COSMOS COOLERMASTER 1000

WIN XP SP2 GR

UPS TRUST 1400

MONITOR LCD 22" 226CW SAMSUNG 2ms 3000:1 400cdm 160/160

STUDIO MONITORS KRK 5  PAIR

MOUSE - KEYBOARD MICROSOFT 

 

Μουσικά όργανα

 

2 μπάσα,2 κιθάρες,ενα midi κι ενα synth

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ

 

RME FIREFACE 800 Fireware

 

ΗΧΕΙΑ MONITOR

 

KRK RP-5 Rokit Powered Reference Studio Monitor9(το γουφερ θα αγοραστεί σε λίγο καιρό)

 

ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ AKG

 

 

το ερώτημα μου είναι....

 

Αξίζει η αγορά ενος DAW Controller?Και αν ναι ποίο σε λογική τιμή.? ???

Αγορά μικροφώνου για φωνή...και πιό? ???

Εκτός απο το CUBASE SX που δουλεύουμε καιρό,με πιό άλλο sequence αξίζει να ασχοληθεί κάποιος? ???

Ποιά εφέ κατα την άποψη σας θα πλαισιώσουν το studio μας καλύτερα ???

 

ΥΓ.Κυριως ασχολούμαστε με 70s Ροκ,το metal με συμπαγή ήχο και την ηλεκτρονική μουσική.Ελληνικά δέν έχουμε σκοπό να ηχογραφήσουμε. :P

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και το κουράγιο σας να διαβάσετε ώς εδώ.Περιμένω εναγωνίως τις απόψεις σας. :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εχετε μαθει το cubase sx γιατι να πατε σε αλλο??εγω δηλαδη δεν θα πηγαινα γιατι θελω κατι που να το δουλευω γρηγορα οταν εχω καποιες ιδεες.Το sonar 7 ειναι εξισου ευκολο με το cubase.

Καλυτερα να βρειτε κανενα cubase le,cubase ai4 ή sonar home studio γιατι αυτες οι μεγαλες εκδοσεις (sx κτλ) δεν απευθυνονται και τοσο για homestudios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για επιλογή μικροφώνου εγώ να σου πρώτινα της SHURE το KSM44.SL, το δουλεύω εδώ και μισό χρόνο και είμαι ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα.

 

Τώρα για sequence θα σου έλεγα να παραμείνεις στο SX, δεν υπάρχει λόγος να πας σε άλλο, χάσιμο χρόνου είναι, όσο για τον φίλο Costas_SD θα διαφωνήσω μαζί του ότι οι μεγάλες εκδόσεις (όπως τις ονομάζει), δεν είναι για home studios. Ίσα ίσα, το μεγάλο γίνετε και μικρό, το μικρό όμως δεν γίνετε μεγάλο.(αυτό είναι δικό μου……) ;D 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Το SM57 είναι το καλάζνικοφ του μουσικού.

Πάρε 5-6 να βρίσκονται.

 

@ Το Cubase SX είναι το ίδιο με το Nuendo, εκτός του ότι το δεύτερο έχει καλύτερο audio engine και περισσότερες δυνατότητες (απο απλή ηχογράφιση μέχρι ντοκιμαντέρ  ;D ).

 

@ Ελληνικά Windows έχω να χρησιμοποιήσω πολλά - πολλά χρόνια και έχω τις χειρώτερες των εντυπώσεων.

 

@ Απο fx, χρειάζεσαι κάποιο/ α overdrive - distortion και ενα ψηφιακό reverb, delay κλπ

 

Ακουστικά θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλο ενα ζευγάρι.

Drums δεν θες;  ???

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

παιδια , καλησπερα εχω ενα προβλημα με το cubase ενω οταν φορτωνο ενα vst μπορο και το ακουω , οταν κανω εγρραφη ενω τα εκουαλαιζερ δουλευουν μετα οταν παταω Play δεν μπορω να ακουσω το record μου μπορει να με βοηθισει κανεις?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε oxtaxordε μάλλον δεν έχει δει τον τίτλο του θέματος... Αυτός ειναι "Δημιουργια studio"... όπως καταλαβαίνεις αυτό που ρωτάς δεν έχει καμοία σχέση με το θέμα, τώρα τι σε έκανε να το βάλεις εδώ, το ξέρεις μόνο εσύ  ;D

Κάνε μια αναζήτηση μήπως υπάρχει ήδη απάντηση (που μάλλον υπάρχει), αλλιώς άνοιξε ένα δικό σου θέμα και διατύπωσε το πρόβλημα ξανά (και κάντο λίγο πιο σαφές ώστε να είναι κατανοητό από όλους  ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου