Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Boost pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας. Τους τελευταίους μήνες είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός Mesa Boogie Single Rectifier Rectoverb 50 (Series II). Τώρα τελευταία (επειδή εχω κ περισσότερο χρόνο) πειραματίζομαι περισσότερο μαζί του και έχω βρει -με την βοήθεια ενός graphic EQ στην λούπα του- τον ήχο που μου αρέσει. Θέλω να του δώσω όμως λίγο παραπάνω γκάζι στο vintage κανάλι του. Δοκίμασα να βάλω μπροστά το Keeley DS-1 που έχω ως boost, αλλά το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει μια και προσθέτει πολλά μπάσα (γίνεται ο ήχος "ασαφής" στις χαμηλές συχνότητες) αλλά και κάποια ενοχλητικά πρίμα. Το ερώτημα απλό: Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο boost πετάλι που να προσθέτει drive χωρίς να αλλοιώνει τόσο έντονα τα χαρακτηριστικά του ήχου που βγαίνει από τον ενισχυτή??

 

Έχω κατά νου τα Keeley TubeScreamer (Ποιό από όλα ομως???), Fulltone OCD. Παρακαλώ τα φώτα σας/προτάσεις. Ευχαριστώ :P

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

EH NANO BOOSTER

 

Δεν προσθέτει πολύ drive αλλά ένα ελαφρύ drive το οποίο δεν ρυθμίζεται γιατί το πεταλάκι εχει μόνο 1 κουμπί .

Σε ένα ήδη ήχο drive προσθέτει ένα γρέζι το οποίο είναι πολύ καλό κατα τη γνώμη μου.Επίσεις είναι και πολύ φτηνό πετελάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Να επαναλάβω ότι δεν θέλω boost στο volume (έχει solo boost o Boogie) αλλά παραπάνω γρέζι/agreesive ήχο ΧΩΡΙΣ να αλλοιώνονται τα χαρακτηριστικά της παραμόρφωσης που έχω από τον ενισχυτή. Τιμή δεν με ενδιαφέρει (εντάξει δεν θα δώσω πάνω από 200 ευρω για boost πετάλι... :P)

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rc δεν θα το προτεινα τοσο μιας και στην απαντηση του φιλου θελει κατι πιο γκαζατο.

 

Βεβαια ειναι και καθαρα θεμα γουστου. Γενικα η σειρα χαρακτηριζεται απο την διαφανεια των πεταλιων.

 

 

 

 

Επειδη και εγω ψαχνομουν τους πρωτους μηνες με το τι πεταλια πρεπει να παρω για να φτιαξω τον ηχο μου, στο χρονο πανω καταλαβα οτι ο ενισχυτης (για mesa αναφερομαι) μπορουσε να μου δωσει πολυ περισσοτερα απο αυτα που νομιζα και για παιξιμο σπιτι δεν χρειαζομαι καποιο πεταλι εκτος απο εναν κομπρεσορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BB Preamp, OCD.

Λοιπόν επειδή έχω και τα δύο, δύναμαι να πω πως το BB αποδίδει καλύτερα με διπλοπηνιακούς ενώ το OCD με μονοπηνιακούς και στα 18V.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ σας. Τους τελευταίους μήνες είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός Mesa Boogie Single Rectifier Rectoverb 50 (Series II). Τώρα τελευταία (επειδή εχω κ περισσότερο χρόνο) πειραματίζομαι περισσότερο μαζί του και έχω βρει -με την βοήθεια ενός graphic EQ στην λούπα του- τον ήχο που μου αρέσει. Θέλω να του δώσω όμως λίγο παραπάνω γκάζι στο vintage κανάλι του. Δοκίμασα να βάλω μπροστά το Keeley DS-1 που έχω ως boost, αλλά το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει μια και προσθέτει πολλά μπάσα (γίνεται ο ήχος "ασαφής" στις χαμηλές συχνότητες) αλλά και κάποια ενοχλητικά πρίμα. Το ερώτημα απλό: Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο boost πετάλι που να προσθέτει drive χωρίς να αλλοιώνει τόσο έντονα τα χαρακτηριστικά του ήχου που βγαίνει από τον ενισχυτή??

 

Έχω κατά νου τα Keeley TubeScreamer (Ποιό από όλα ομως???), Fulltone OCD. Παρακαλώ τα φώτα σας/προτάσεις. Ευχαριστώ :P

 

Αν θέλεις όπως λες να μην υπάρχει έντονη συχνοτική αλλοίωση, προτίμησε το ocd απο κάποιο tubescreamer-οειδές...

 

(Ή βγάλε το eq απο τη λούπα και βάλτο πριν τον ενισχυτή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου