Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Emu 0202


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Πηρα προχτες απο ενα παληκαρι απο δω μια emu 0202.

 

Την συνδεσα ,εβαλα τους drivers ,ολα κομπλε... οταν ανοιγω ομως το Cakewalk μου λεει 'The following drivers either do not support the current audio format or are in use by another application'

 

Γιατι μου το λεει αυτο?

 

(αν εχω βαλει πανω στην emu monitors ,την σταθμη της εντασης την ρυθμιζω απο τα win ε?)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

 

Πηρα προχτες απο ενα παληκαρι απο δω μια emu 0202.

 

Την συνδεσα ,εβαλα τους drivers ,ολα κομπλε... οταν ανοιγω ομως το Cakewalk μου λεει 'The following drivers either do not support the current audio format or are in use by another application'

 

Γιατι μου το λεει αυτο?

 

(αν εχω βαλει πανω στην emu monitors ,την σταθμη της εντασης την ρυθμιζω απο τα win ε?)

 

Κανε το εξης.Κλεισε οτι παραθυρο εχεις ανοιχτο (ιντερνετ,μουσικη κ.τ.λ.) και μετα ανοιξε το cakewalk και δες αν θα σου ξαναβγαλει αυτο το μηνυμα.Αν δεν στο ξαναβγαλει θα ειναι επειδη την "εξοδο" την χρησημοποιουσε αλλο προγραμμα εκεινη την στιγμη (π.χ. youtube) Αν στο ξαναβγαλει προσπαθησε να την δουλεψεις με τους asio4all drivers μηπως και αλλαξει κατι http://www.asio4all.com/

 

Εξαρταται.Αν σε βολευει το κανεις απο τα win.Προσωπικα θα σου προτεινα να εχεις την σταθμη των win παντα στο τερμα και να κανονιζεις την ενταση των μονιτορς απο το "direct monitor" ποντεσιομετρο της καρτας.......

 

Καλη τσικνοπεμπτη  ;) :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται.Αν σε βολευει το κανεις απο τα win.Προσωπικα θα σου προτεινα να εχεις την σταθμη των win παντα στο τερμα και να κανονιζεις την ενταση των μονιτορς απο το "direct monitor" ποντεσιομετρο της καρτας.......

 

Καλη τσικνοπεμπτη  ;) :D

 

 

 

Ευχαριστω για την βοηθεια...

 

ΑΛΛΑ , αυτο ειναι το προβλημα μου. Οτι ενω συνδεω τα μονιτορς επανω στη καρτα και 'καταργω' την κονσολα οπως ολοι μου ειπαν να κανω... δεν λειτουργει το 'direct monitoring' knob. Οταν εχω συνδεδεμενο οργανο λειτουργει. Αλλα σαν λειτουργεια Volume control στo pc ΔΕΝ... Οποτε αναγκαστικα το χειριζομαι απο τα win πραγμα καθολου βολικο ,οποτε αναγκαστικα καταφευγω στην λυση της κονσολας?

 

Τα ειχα κλειστα ολα και μου το ελεγε το μυνημα στο cakewalk.

 

Καλη τσικνοπεμπτη και σε σενα (εγω θα δουλευω :( ).

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το cakewalk διαβασε παρακατω τι εχει γραψει η ιδια η εταιρια για το συγκεκριμενο προβλημα που σου συμβαινει και μαλλον θα βρεις την λυση εκει.

http://www.cakewalk.com/Support/kb/reader.aspx/2003174

 

Οταν λες οτι λειτουργει οταν εχεις συνδεδεμενο οργανο επανω εννοεις οτι λειτουργει το knob κανονικα για master ενταση ή για την ενταση του οργανου ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το knob για το direct monitoring στην 0202 ειναι μονο για τις 2 εισοδους που χρησιμοποιεις για recording. Δεν εχει volume για το output και αυτο το ρυθμιζεις μονο απο τα Windows!

Τσεκαρε λιγο στα windows σε τι εχεις ρυθμισμενα τα sample rate και bit depth (δεξι κλικ στο εικονιδιο με το μεγαφωνο στο system tray-->Playback devices-->διπλο κλικ στο E-MU 0202|USB-->Advanced)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο καταλαβα και γω... οτι μαλλον δεν εχει Volume control και η μονη λυση ειναι καθε φορα η ενταση μεσω win και με τον φοβο ΜΗΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ειναι τερμα και κανουν μπαμ τα ηχεια.

 

 

Οποτε μαπα το καρπουζι με την λυση της εξωτερικης καρτας ηχου... ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΛΕΙΤΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΜΕΣΩ ΚΟΝΣΟΛΑΣ!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το knob για το direct monitoring στην 0202 ειναι μονο για τις 2 εισοδους που χρησιμοποιεις για recording. Δεν εχει volume για το output και αυτο το ρυθμιζεις μονο απο τα Windows!

Τσεκαρε λιγο στα windows σε τι εχεις ρυθμισμενα τα sample rate και bit depth (δεξι κλικ στο εικονιδιο με το μεγαφωνο στο system tray-->Playback devices-->διπλο κλικ στο E-MU 0202|USB-->Advanced)

 

+0202

 

έχω την ίδια κάρτα.

 

... η μονη λυση ειναι καθε φορα η ενταση μεσω win και με τον φοβο ΜΗΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ειναι τερμα και κανουν μπαμ τα ηχεια.

 

απλά ΔΕΝ το ξεχνάς...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+0202

 

έχω την ίδια κάρτα.

 

απλά ΔΕΝ το ξεχνάς...  ;)

 

1000 φορες τοτε να εχω και την κονσολιτσα με το faderακι της και να ειμαι ησυχος.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Οποτε μαπα το καρπουζι με την λυση της εξωτερικης καρτας ηχου... ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΛΕΙΤΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΜΕΣΩ ΚΟΝΣΟΛΑΣ!

 

 

Μαπα είναι το καρπούζι, και πάντα μάπα θα είναι, αν αγοράζεις πράγματα προτού ελέγξεις το αν σε εξυπηρετούν. Υπάρχουν πάμπολες εξωτερικές κάρτες ήχου που διαθέτουν Knob για την ένταση των ηχείων, τώρα αν εσύ αγόρασες την πρώτη που βρήκες μπροστά σου χωρίς να τσεκάρεις το αν διαθέτει αυτή τη λειτουργία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου