Προς το περιεχόμενο

μαγνητης "μονοδιπλος" σε strat.τι απογοητευση!


chrismes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάσου να έβαζες έναν SD hot rail για παράδειγμα που έχει ακόμα περισσότερο γκάζι.

ο JB και ο hot rails ειναι high output μαγνήτες και μάλιστα με ελάχιστη διαφορά μεταξύ τους(15+kohm ο JB και 16+ ο hot rails)

καλύτερα αν θέλει οπωσδήποτε 'ζεστό' bridge μαγνήτη να κοιτάξει σε κανονικού μεγέθους διπλούς με output γύρω στο 8k-10k το πολύ ;)(προτείνω suhr dsv στα 9k για να μην έχει και δραματικές αλλαγές στο volume των μαγνητών οταν τους αλλαζει με τον επιλογεα)

 

ΥΓ : ευκαιρία και για νέο pickguard έτσι για να ανανέωση

;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε μια αμερικανα εβαλα ενα μονοδιπλο JBjr "bridge" .

ηθελα στην 1η θεση του επιλογεα να εχει λιιιγο περισσοτερο "γκαζι" .

η κιθαρα εχασε τον χαρακτηρα της !!!!

πανε τα πριμα , παει η 2η θεση που γ....ε  ο ηχος , και η κιθαρα σκληρυνε  .

πολυ μουντιλα.

ποιος αλλος μαγνητης παει σε αυτην την θεση να μου δινει γκαζι αλλα με ηχο strat ?

 

 

Οσον αφορα το "χασιμο του χαρακτηρα".........μην περιμενεις βαζοντας στη bridge θεση μιας στρατ οτιδηποτε αλλο εκτος απο καθαροαιμο μονο να διατηρησεις τον παραδοσιακο στρατ ηχο (ειδικα το "quack"στην θεση δυο). Ειδικα αν βαλεις εναν πολυ hot μαγνητη οπως ο JBJr. Επιπλεον ο JBJr δεν ειναι και ο πλεον "ζεστος" μαγνητης. Θα εχεις μεν κατι που μπορει να μοιαζει η να πλησιαζει στον κλασσικο στρατ ηχο αυτης της θεσης, αλλα δεν θα ειναι το ιδιο.

 

Προσωπικα δεν συμπαθω τους διπλους σε μεγεθος μονου. Ειναι λιγο τραβεστι........δεν κανουν σωστα ουτε αυτο που κανουν οι πραγματικοι μονοι, και δεν ακουγονται οπως οι πραγματικοι διπλοι. Γνωμη μου......αν θελεις παραδοσιακο ηχο στρατ κρατα τον μονο που ειχε η κιθαρα σου (η βαλε αλλον μονο της αρεσκειας σου) και δουλεψε με τα πεταλακια σου και τον ενισχυτη σου. Αλλιως αν θελεις λιγο περισσοτερo ογκο απο αυτον της στρατ χωρις βεβαια να φτανεις τα σχεδον 16Κ του JBJr δοκιμασε εναν κλασσικο διπλο με σχετικα low output, οπως ηδη σου ειπαν γυρω στα 8-10Κ(αλλα ξεχνα τον παραδοσιακο στρατ ηχο στις θεσεις 1 & 2)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να χαλας τον καθαρο (αλλα και το βρωμικο...)ηχο της κιθαρας σου βαζοντας της διπλους μπορεις να κανεις δυο πραγματα

 

1.να βαλεις ενα κομματι ατσαλι κατω απο τον bridge pickup (θα δωσει μεσαια και ογκο)

 

2.να βαλεις εναν απο τους παρα πολλους hot single coils που κυκλοφορουν στην αγορα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.να βαλεις ενα κομματι ατσαλι κατω απο τον bridge pickup (θα δωσει μεσαια και ογκο)

 

Μπορεις να εμβαθυνεις λιγο σε αυτο;

 

Εχει νοημα να το κανω σε διπλο μαγνιτι; Και αν ναι τοτε πως ακριβος γινετε;

 

Ευχαριστω!

"Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να χαλας τον καθαρο (αλλα και το βρωμικο...)ηχο της κιθαρας σου βαζοντας της διπλους μπορεις να κανεις δυο πραγματα

 

1.να βαλεις ενα κομματι ατσαλι κατω απο τον bridge pickup (θα δωσει μεσαια και ογκο)

 

2.να βαλεις εναν απο τους παρα πολλους hot single coils που κυκλοφορουν στην αγορα. ;)

+100......μα γι'αυτο προτεινα κι εγω τους fralins (και plate εχουν σαν option και πιο hot μοντελα υπαρχουν)...                bplate2.jpg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα ειναι μια american series του 2002 .

οντως δεν εχω βαλει split διακοπτακι γιατι αυτα δεν τα βρισκεις και τοσο ευκολα στην καλαματα !!!

αλλα εξηγειται η τοση μουντιλα ?

σε μια ακριβως ιδια κιθαρα εχω βαλει ενα pearly gates και χωρις παλι διακοπτακι και ολα ειναι μια χαρα !!!!

παντως μαλλον θα βαλω και σε αυτην pearly gates .......

ευχαριστω ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα ειναι μια american series του 2002 .

οντως δεν εχω βαλει split διακοπτακι γιατι αυτα δεν τα βρισκεις και τοσο ευκολα στην καλαματα !!!

αλλα εξηγειται η τοση μουντιλα ?

σε μια ακριβως ιδια κιθαρα εχω βαλει ενα pearly gates και χωρις παλι διακοπτακι και ολα ειναι μια χαρα !!!!

παντως μαλλον θα βαλω και σε αυτην pearly gates .......

ευχαριστω ......

πολυ καλυτερη επιλογη ο pearly gates(τον εχω και εγω στην ibanez μου)

ειναι λογικο να σου αρεσει καλυτερα η δευτερη θεση στην στρατ σου με αυτον εφοσον εχει λιγοτερο output ;) (ειναι καπου στην μεση...περιπου 12k αν θυμαμαι καλα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια ακριβως ιδια κιθαρα εχω βαλει ενα pearly gates και χωρις παλι διακοπτακι και ολα ειναι μια χαρα !!!!

Ο pearly gates ειναι γυρω στα 8.5k και εχει και περισσοτερα πριμα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει νοημα να το κανω σε διπλο μαγνιτι;

 

Oχι δεν εχει  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περίεργο φίλε Crismes που όντως έχεις μουντό ήχο, μετά από αυτή την αλλαγή... και μάλιστα με τέτοιου είδους μαγνήτη. Όπως σου είπα είναι δοκιμασμένη λύση χιλιάδες φορές.

 

Βέβαια ο Pearly Gates, έχει εκπλητικό όγκο, και όχι τόσο γκάζι, λόγω μικρότερης εξόδου από τον JBjr, με αποτέλεσμα να μην κομπρεσάρει πολύ το σήμα, και να παίρνεις όγκο με λίγο gain αμέσως από τον ενισχυτή. Αν όμως είχες μονό στην γέφυρα, για να βάλεις τον Pearly Gates, λογικά θα πρέπει να σκάψεις το σκάφος, και δεν ξέρω αν αυτό σε βολεύει..

 

Anyway... όμως δεν μου είπες σε τι ενισχυτή ακούς αυτή την μουντίλα...

 

Καλημέρα.  :)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου