Προς το περιεχόμενο

Πένα ή δάχτυλα (μπασσο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβλεπα διάφορες συζητήσεις σε άλλα topics στο noiz και είδα πολλές διαφορετικές απόψεις από μπασσίστες και μη για το πως "πρέπει" ή ακόμα καλύτερα πως προτιμάτε να παίζεται το μπάσσο. Θα'θελα πολύ ν'ακούσω τις απόψεις σας, και μάλλιστα ακόμη περισσότερο από άτομα που δεν είναι μπασσίστες, μια και τις περισσότερες φορές τους βρίσκω πιο αντικειμενικούς (υπάρχουν και εξαιρέσεις  ;D). Ποιός ήχος σας αρέσει περισσότερο (και ανάλογα το είδος εννοείται), και ποιόν τρόπο προτιμάτε?

 

 

P.S.: Το θέμα δεν το έβαλα για να καταλήξει σε flame war, please keep it civil!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρέπει δεν υπάρχει, ο κάθε τρόπος έχει τους λόγους του.

Εγώ παίζω μόνο με δάχτυλα, βέβαια δεν έχω μάθει κ να παίζω με πένα, αλλά έχω σκοπό να μάθω πληροφοριακά κάποια στιγμή.

Πιστεύω όμως πως θα προτιμώ κ πάλι δάχτυλα στο τέλος και μόνο για την αίσθηση :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είπες για να μην καταλήξουμε σε flame war, θα πω ότι απλός προτιμώ τα δάχτυλα γιατι μαρέσει σαν ήχος και η αίσθηση που δίνει...

 

Δαχτυλα

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "καλύτερο" kate me είναι να μπορείς και τα 2  :)

 

Όσο περισσότερο ψάχνεται κανείς με το μπάσσο βλέπει ότι δεν είναι πάντα εφικτό. Η "παράδοση" θέλει τον καλό μπασσίστα να παίζει με δάχτυλα (για διάφορους λόγους).

 

Αυτό που απασχολεί εμένα επειδή προσπαθώ να παίζω και με τους δυο τρόπους (δυστυχώς όχι στο επίπεδο που θα ήθελα) είναι ότι είναι δύσκολο να βρω ενα "μέσο" σετάρισμα που θα βολέψει και στα δυο παιξίματα. Ο κύριος λόγος που παίζω και με τους δυο τρόπους είναι οι διαφορές στον ήχο και στο στυλ που προσδίδουν έτσι ώστε να μπορώ να παίζω αρκετά πράγματα.

 

Καλύτερα kate me όμως να αφιερωθείς σε μια τεχνική και όταν φτάσεις σε ενα καλό επίπεδο τότε να δεις και την άλλη  ;)

 

Πίασε ότι σε βολεύει καλύτερα τώρα και μην το σκέφτεσαι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα'θελα πολύ ν'ακούσω τις απόψεις σας, και μάλλιστα ακόμη περισσότερο από άτομα που δεν είναι μπασσίστες, μια και τις περισσότερες φορές τους βρίσκω πιο αντικειμενικούς (υπάρχουν και εξαιρέσεις  ;D).

 

Λίγο δύσκολο για αυτούς να ξέρουν να παίζουν (μπάσο) με δάχτυλα  ;D

 

Κατά βάση παίζω με δάχτυλα αλλά ενίοτε (για το γκαν γκαν) βάζω και τη πένα. Τώρα θα μου πεις τι πένα. Αστο καλύτερα  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο για αυτούς να ξέρουν να παίζουν (μπάσο) με δάχτυλα  ;D

 

Κατά βάση παίζω με δάχτυλα αλλά ενίοτε (για το γκαν γκαν) βάζω και τη πένα. Τώρα θα μου πεις τι πένα. Αστο καλύτερα  ;D

 

Μιλούσα καθαρά για τον ήχο που βγάζει ο κάθε τρόπος, όχι για το παίξιμο καθ'αυτό, εξ'ού και οι "εξωτερικές" απόψεις!  ;D

 

Εννοείται ότι κι εγώ είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος, και καλό θα'ναι για οποιονδήποτε μπασσίστα να μπορεί να εκμεταλλευτεί τα καλά κάθε τρόπου παιξίματος, αλλά υποκειμενικά στον καθέναν αρέσουν διαφορετικά πράγματα, εξ'ού και το thread.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τι θες να βγάλεις. Και τι θες να παίξεις.

Ο κάθε ήχος (πενάτος και μη) θα 'ναι καλός αν χρησιμοποιείται εκεί που πρέπει και όταν πρέπει.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με καμία απ' τις δύο κατηγορίες, αρκεί όπως είπα, να χρησιμοποιούνται εκεί που πρέπει.]

Γουστάρω Chris Squire και Dave Hope, αλλά τρελαίνομαι και για Bernand Edwards (ω, Θεέ....τι ήχος;;!!) και Anthony Jackson φερ' ειπείν.....

:)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειμαι ''δακτυλατος'' και λογο αισθησης, και λογο τεχνικης, και λογο μουσικης παιδειας. Αλλα οταν αρχιζω τα Slayer-ικα μου αρπαζω την πενουλα μου και ειμαι ανετος. 8)

 

Τωρα απο ηχο... δεν ξερω.Αρκει να τριζει το σπιτι και ειμαι μεσα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τα δυο εχουν την αξια τους. Οταν θες το μπασο να παρει μερος στο attack tων vτραμς και των κιθαρων θα χρησιμοποιησεις πενα. Φαντασου το Paradise city, για παραδειγμα, με το μπασο παιγμενο με τα δαχτυλα. Εμενα προσωπικα σε ροκ, και μεταλ φασεις μου αρεσει πολυ η συνεισφορα του εφφε 'σουστας' που προσφερει η πενα, ειδικα οταν παιζουν κοντα στη γεφυρα και αποκτα περισσοτερη ευκρινια και χτυπημα.

 

Μπορει να ειναι η ιδεα μου αλλα οταν παιζουν με δαχτυλα δεν ειναι λιγο πιο μπασσος ο τονος? Με ιδιες ρυθμισεις.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου