Προς το περιεχόμενο

Πένα ή δάχτυλα (μπασσο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

 

Μπορει να ειναι η ιδεα μου αλλα οταν παιζουν με δαχτυλα δεν ειναι λιγο πιο μπασσος ο τονος? Με ιδιες ρυθμισεις.

 

Με τα δάχτυλα είναι πιο μουντός ο ήχος, του λείπει το ξεκάθαρο attack που δίνει η πένα. Γι'αυτό και ακούγεται πιο μπάσσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά παίζω με δάχτυλα αλλά όταν χρειαστεί(για κανα πέρασμα) χρεισιμοποιώ το νύχι του δείκτη βοηθόντας τον τελευταίο με τον αντίχειρα...απλά δεν παίζει "πάνω-κάτω" αλλά μόνο "πανω-πάνω"...ελπίζω να έγινα κατανοητός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω που γρατζουναω λιγη κιθαρα και λιγο μπασο, δεν βολευομαι με πενα. Νιωθω μια ανασφαλεια στο δεξι μου χερι το οποιο εχει μαθει στις αποστασεις χορδων της κιθαρας, οποτε ψαχνει να βρει χορδη να χτυπησει και καποιες φορες την χανει. Εχουμε τσακωθει πολλες φορες για αυτο το θεμα αλλα παντα καταληγει με την ιδια δικαιολογια: εσυ φταις, που εισαι αριστεροχειρας και ξεκινησες να παιζεις δεξια...

Το καλο της πενας περαν της ατακας ειναι οτι επιτρεπει χαμηλοτερο action οπως ειπε και ο Jase.

To καλο με τα δαχτυλα ειναι οτι βαζεις τον αντιχειρα πανω στο μαγνητη και εχεις ολες τις χορδες κατω

απο την παλαμη σου. Βαρας και καμια σκαστη οταν θελεις, ενω αν φορας και flat χορδες χαιρεσαι να τις χαϊδευεις...

 

Προς το παρον δαχτυλα λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο, εκτός αν παίζεις ΠΟΛΥ συγκεκριμένα πράματα.

 

Ας πούμε ο kwstas που παίζει unholy/doom/grindcore/metalcore/aesthetic/masonist/country metal πρέπει να παίξει με πένα  ;D ;D

 

Ο ήχος της πενιάς στο μπάσο μου τι δίνει λίγο αλλά αυτό το "τσόινκγ τσόινγκ" έχει γέλιο καμιά φορά  8)

Πιστεύω ότι είναι πολυπρακτικό να κατέχεις και τις 2 τεχνικές!!

 

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με δάχτυλα. Όλα τα χρησιμοποιώ εκτός του μικρού (Pinky). Όταν άρχισα να μαθαίνω μπάσσο, μου άρεσε περισσότερο η ιδέα της πένας, αλλά με τον καιρό κατάλαβα ότι τον πραγματικό μπάσσο groovάτο ήχο τον βγάζουν τα δάχτυλα. Επιπλέον παίξε αν μπορείς 16α με ακρίβεια στα 130+ σε απόσταση πάνω των 3 χορδών με πένα...!! Πολύ δύσκολο... Η πένα είναι χρήσιμη όταν παίζεις πράγματα σε μεγάλες ταχύτητες και συνήθως σε μια χορδή (άντε δύο) συνεχόμενα. Αλλά και πάλι, εμένα αυτός ο ήχος συνήθως δεν μου αρέσει. Λίγες φορές είναι ωραίος, συνήθως ακούγεται σαν τρακτέρ... Φιλικά πάντα...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε τροπος ειναι μοναδικος και ξεχωριστος ειτε με πενα ειτε με δαχτυλα (ή δακτυλα :P),ειναι τραγουδια που οταν τα ακουω λεω "μπαα με τιποτα δεν θα εβγαινε τετοιος ηχος με δαχτυλα" και το φυσικα το αντιθετο.

Χρησιμοποιω και τα 2 οπου χρειαστει και διαλεγω οτι καθετε καλυτερο στα αυτια.

Περισσοτερο η πενα κολλαει σε στυλ metal, rock, punk.

Ειμαι μεγαλος λατρης του ηχου με πένα απο Fender P  bass, Rickenbacker και Gibson Ripper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σωστος μπασιστας "αφουγκραζεται" το κομματι και χρησιμοποιει τον τροπο (πενα η δακτυλα ) που το κομματι ΑΠΑΙΤΕΙ,αν δεν το κανει αυτο απλα δεν ειναι τοσο σωστος οσο (τις περισσοτερες φορες) ΝΟΜΙΖΕΙ....οτι ειναι..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σωστος μπασιστας "αφουγκραζεται" το κομματι και χρησιμοποιει τον τροπο (πενα η δακτυλα ) που το κομματι ΑΠΑΙΤΕΙ,αν δεν το κανει αυτο απλα δεν ειναι τοσο σωστος οσο (τις περισσοτερες φορες) ΝΟΜΙΖΕΙ....οτι ειναι..... ;)

 

Αλήθεια, τι είδους μέρη θα'λεγες πως απαιτούν την αντίστοιχη μέθοδο? Όχι απαραίτητα συγκεκριμένα είδη μουσικής, ίσως κάποιο παράδειγμα (δεν είμαι σαρκαστικός, ειλικρινά ρωτάω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου