Προς το περιεχόμενο

με ποια σειρα τα εφέ;


koxcygr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον thread, θα με ενδιέφερε να μάθω πέντε πράγματα απο ανθρώπους που το κατέχουν. Ειδικά πάνω στη θέση του κομπρέσορα.

 

Προσωπικά είμαι απαίδευτος και δεν χρησιμοποιώ κάποια συγκεκριμένη σειρά για κάθε σήμα. Συνήθως τα βάζω όπως μου "κάθεται". Συνήθως παίζω eq, reverb, delay, compressor. Νιώθω ότι ο compressor είναι καλύτερα να μπαίνει στο τέλος για ρυθμίσεις που αφορούν την συνολική μίξη, χωρίς να ξέρω αν αυτό είναι καλό.

 

H θέση των reverb/chorus fx και delay ειδικά, αλλάζει ανάλογα τον τύπο του delay (ping pong, απλό κλπ).

 

Για πείτε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη φορμουλα για την σειρα. Εξαρταται τι θελεις να κανεις...

 

π.χ. στο Call me ενα γνωστο ας πουμε ηλεκτρονικο dance κομματι, ο compressor βρισκεται στο τελος ολων ωστε να κανει το ducking (αυτο το "χοροπηδηχτο" που εχει το κομματι... οταν χτυπαει η μποτα να πεφτουν ολα τα αλλα σε ενταση). Παρολα αυτα αυτο ειναι κατι το οποιο γινεται με sidechain.

 

αν ομως μιλισουμε για μπασσο ας πουμε τοτε -εξαρταται παντα απο την περιπτωση- ας πουμε οτι συνηθως μπαινει πρωτα eq και μετα comp...

 

στη φωνη παλι, με επιφυλαξη μεν αλλα πιστευω οτι ας πουμε ειναι κανονας να ειναι πρωτα comp και μετα eq.

 

τωρα οταν μπαινουν και παραμετροι οπως modulation effects ε εντακς... ειναι θεμα καθαρα αισθητικης.

 

Γενικα σε αυτη την ερωτηση η απαντηση ειναι απλα θεμα αισθητικης και η απαντηση διαφερει απο περιπτωση σε περιπτωση...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον thread, θα με ενδιέφερε να μάθω πέντε πράγματα απο ανθρώπους που το κατέχουν. Ειδικά πάνω στη θέση του κομπρέσορα.

 

Θα βρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156430.0

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, όταν σε ένα κανάλι του Nuendo, βάλεις περισσότερα από ένα VST fx, παίζει ρόλο η σειρά που τα βάζεις;

Εγώ λίγο που έπαιξα δεν κατάλαβα καμία διαφορά, αλλά ίσως να είναι και ιδέα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, όταν σε ένα κανάλι του Nuendo, βάλεις περισσότερα από ένα VST fx, παίζει ρόλο η σειρά που τα βάζεις;

Εγώ λίγο που έπαιξα δεν κατάλαβα καμία διαφορά, αλλά ίσως να είναι και ιδέα μου

 

Τι λές βρε θηρίο; Πλάκα κάνεις;

Και βέβαια είναι η ιδέα σου (ή τα ηχεία σου)...

;)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λές βρε θηρίο; Πλάκα κάνεις;

Και βέβαια είναι η ιδέα σου (ή τα ηχεία σου)...

;)

 

Ισως να εχει βαλει χαμηλα την ενταση και ισως τα εφφε που διαλεξε να μην εκαναν ΤΟΣΟ αισθητη διαφορα. Δοκιμασε (ας πουμε) να βαλεις delay και μετα ενα preamp η overdrive, και μετα αλλαξε την σειρα να δεις (haaaalelujah)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου