Προς το περιεχόμενο

Σωστή τοποθέτηση μικροφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος κανόνας σχετικά με τη σωστή τοποθέτηση του μικροφώνου κατα την ηχογράφηση.Και κατι ακόμη θα ήθελα να μου αναφέρεται και τα διάφορα περιγραματα που καλύπτουν τα μικροφωνα και που χρησιμοποιουναι.Ζητάω πολλά?.

Πιστέυω οτι θα βοηθήσει πολλούς αυτο το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θέλεις να ηχογραφήσεις,το κάθε όργανο (πηγή ήχου) έχει πολλές και διάφορες τεχνοτροπίες και επομένως οπαδούς των διαφόρων τεχνοτροπιών...λίγο πιο συγκεκριμένος γίνε και σίγουρα ο Feather θα σου δώσει τα φώτα του :wink:

 

πάντως αν ενδιαφέρεσαι για ηλεκτρική κιθάρα η αγαπημενη μου τεχνική είναι σχεδόν παντα ενα SHURE SM57 πάνω στο μεγάφωνο λίγο πιο δεξιά απο το κέντρο του ,καμμιά φορά το συμπληρώνω και με ενα AKG 414 2 μέτρα μακριά απο ον ενισχυτή για "χώρο" (σε ξεχωριστό κανάλι) (αν και τελικά στο 90% των περιπτώσεων το 57αρι "επιβιώνει".....)

πάντα ΜΟΝΟ βέβαια... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φίλτατο Superfunk! Mία ενδεδειγμένη λύση για ηχογράφηση κιθάρας ειναι και αυτή που προτείνει. Βέβαια για κάθε όργανο υπάρχει διαφορετικός τρόπος τοποθετησης χωρια που υπάρχουν και διαφορετικές ''σχολές'' ηχογράφησης. Για τα μικρ'οφωνα πολικά διαγράμματα εννοείς;

ay Respects To The Vultures For They Are Your Future...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω το αρχαίο θέμα και θέλω να ρωτήσω κάτι.

 

Πρόκειται να παίξουμε ένα live με την μπάντα αυτές τις μέρες και μέχρι τώρα τοποθετούσα το μικρόφωνο (sm57) στο κέντρο του αριστερού μεγαφώνου του twin reverb ακουμπώντας το στην γρίλια του ενισχυτή κάθετα. Βλέποντας τα βίντεο απο φίλους "εικονολολήπτες" παρατήρησα ότι ο ήχος μου έξυνε ειδικά στα drive..

 

Τί μου προτείνετε για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα? Παίζει ρόλο σε ποιο απο τα δυο μεγάφωνα βάζω το μικρόφωνο? Σε πόση απόσταση απο την γρίλια πρέπει να είναι  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξυνει.... ;D  πολυ βαλτο μεταξυ της περιφερειας του μεγαφωνου και του κεντρου,.αν συνεχιζει να.... ξυνει βαλτο off axis  .

 

Παίζει ρόλο σε ποιο απο τα δυο μεγάφωνα βάζω το μικρόφωνο?

 

Παίζει ρόλο σε ποιο απο τα δυο μεγάφωνα βάζω το μικρόφωνο?

 

συνηθως ενα απο τα δυο μεγαφωνα "παιζει" καλυτερα,πειραματισου

 

Σε πόση απόσταση απο την γρίλια πρέπει να είναι

 

live?κολλημενο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου