Προς το περιεχόμενο

mac ασχετος!


gpapava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω στην κατοχή μου εναν φορητο μακ εδώ και ένα χρόνο. Powerbook g41.67MHz me 1.5GB RAM κτλ κτλ.

Και νομίζω πως έφτασε η ώρα να αρχίσω να ηχογραφώ και εγώ όλες αυτες τις ιδεες που έχω στο μυαλό μου με τις κιθάρες μου.

Και θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Είναι αρκετό το φορητό μου(σε ταχύτητα) για αυτό που θέλω να κάνω? Virtual instruments κτλ.

2)Θα χρειαστώ κάρτα ήχου καινουργια εξωτερική?

3)Μπορώ να συνδέσω ένα οποιδήποτε midi keyboard πάνω του? Η πρεπει να βρω συμβατο με μακ?

4)Πως συνδέω την ηλεκτρική μου πάνω στον μακ για ηχογράφηση? Έχω και ενα πεταλακι ZOOM.

5)Ποιο software μου προτεινετε να χρησιμοποιήσω? Έχω ήδη το garageband και logic express.

6)Τα plug-ins είναι ίδια για όλα τα προγράμματα ανεξαρτήτως πλατφορμας μακ-windows? logic,cubase κτλ?

 

 

Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλά ειμαι όντως ασχετος και για αυτό ζητάω τα φώτα σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ και καλό ψάξιμο με το Mac!

Επειδή τα θέματα βασικής συνδεσμολογίας τα έχουμε εξαντλήσει πια, θα σου δώσω μερικές λακωνικές απαντήσεις και μετά θα πρέπει εσύ να κάνεις έναν κόπο και να ανατρέξεις στο αρχείο των topics γιατί είναι πολλά που θα δεις...

 

1) Μια χαρά είσαι αφού έχεις και τόση RAM.

2) Μη ρωτάς τα αυτονόητα! :wink:

3) Αν η κάρτα που θα πάρεις έχει MIDI I/O βεβαίως, αλλιώς θα πάρεις ένα USB MIDI interface (οπότε θα έχεις MIDI I/O) ή ένα USB MIDI keyboard που να είναι συμβατό με Mac (το 99% όσων κυκλοφορούν είναι).

4) Θα συνδέσεις την κιθάρα στο πεταλάκι σου και από εκεί στο audio in της κάρτας σου ή κατευθείαν στο audio in (και ακόμα καλύτερα να πάρεις κάρτα με είσοδο Hi-Z που είναι ειδική για κιθάρες).

5) Software για να κάνεις τι; Αν εννοείς για να ηχογραφείς πάρε Logic/Cubase/Sonar. Υπάρχουν και πολλά άλλα βέβαια.

6) Τα plug-ins δεν έχουν σχέση με Mac ή Windows αλλά με format (VST, RTAS, TDM κλπ.) το οποίο καθορίζεται από το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείς ως host (Logic, Cubase...)

 

Ελπίζω να βοήθησα... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθησες αρκετά! Ευχαριστω και τρεχω να βρω και αλλες απαντήσεις.

Στην μαμισια καρτα ήχου να συνδέσω την κιθάρα μου?(αφου την συνδεσω στο πεταλακι πρωτα) Για να ψαχτω λιγακι πριν αγοράσω καποια εξωτερική.

 

Απο software προτεινεις garageband, logic ή κατι άλλο για αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα!!!!!!!

Το software θα το χρησιμοποιήσω για να ηχογραφησω 3-4 όργανα πραγματικά και κάποια άλλα virtual.

Απο οτι είδα μάλλον θα χρησιμοποιήσω για αρχή το garageband, αφού είναι πιο γηινο για αρχη για μένα! :D

Στο logic δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα!

 

Με περιμένει πολλή δουλειά και διάβασμα απο ότι βλέπω.

Αρχίζω από τώρα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου έγραψα κάρτα, αναφέρομαι στην εξωτερική κάρτα ήχου που θα πρέπει να αγοράσεις. Υπάρχουν κάρτες συνδέονται μέσω USB ή Firewire (και 1-2 με PC card) και παρέχουν εισόδους για διάφορες πηγές. Στην προκειμένη, θα ψάξεις για μια κάρτα με είσοδο Hi-Z ώστε να έχεις καλύτερο σήμα. Προτείνω τη Firewire Solo ή τη Fast Track USB (θα βγει και σε Firewire) της M-Audio.

 

Το πόσα όργανα και τι είδους όργανα θα ηχογραφείς is up to you! Αφού έχεις το Garageband ψάξτο, εγώ δεν έχω δουλέψει καθόλου αυτό το πρόγραμμα. συμφωνώ όμως ότι είναι λίγο άτοπο να αρχίσεις με Logic ή Cubase, δεν θα τα εκμεταλλευτείς έτσι κι αλλιώς.

 

Καλές αναζητήσεις (γνωστικές και μουσικές)... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, καλωστονε, να που γιναμε δυο :)

 

Το Garagebad ειναι καταπληκτικό και πολυ ευχρηστο για demo και pre productons καταστάσεις.

Εχει καλούς δικούς του ηχους και λούπες, ολα ταξινομημένα και ευχρηστα.

Ακουγεται παρα πολύ καλα γιατι φορτώνει υπογειως plugins του logic σε μεμονομενα preset αλλα και σε συνδιασμούς.

Ειναι δωρεάν μεσα στο OSX, πολυ γρηγορο και απλό στην χρηση του, δηλαδή οτι πρέπει για καποιον που ξεκιναει.

Αν σωζεις τα αρχεία σε archive, τοτε ανοίγουν και στο logic μαζι με τα plugins και τους ηχους ( Οι βιβλιοθήκες ειναι κοινες).

Το garagebad 3 ειναι ακόμα πιο εξελιγμένο, επισης βλεπει οτι plugins εχεις στον mac σου και οχι μονο του logic.

Τα τεσσερα packs που διατιθενται απο την Apple ειναι πολυ καλα και σε πολυ καλες τιμες

Εγω την εχω καταβρει μαζί του :wink:

 

Tωρα για καρτα ηχου (δεν ξερω το ποσο που διαθέτεις) θα σου προτεινα την metric halo http://www.mhlabs.com/metric_halo/products/mio/uln2/

δες και αυτό http://www.mhlabs.com/metric_halo/news/scott.shtml

Ειναι πολυ φτηνη σε σχεση με το επιπεδό της.

Αν σου ειναι ακριβή τοτε πηγαινε σε αυτό: M Audio - Transit USB

και μεζεψε χρήμα :) :) [/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα' date=' καλωστονε, να που γιναμε δυο[/quote']

 

Όχι μόνο δύο! κι εγώ-κι εγώ!!

 

H μόνη μας διαφορά είναι χρησιμοποιώ το OS 9.2 και σχεδόν καθόλου το OSX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου