Προς το περιεχόμενο

Πένα ή δάχτυλα (μπασσο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ενας λογος που δεν πεζω με πενα

 

http://www.youtube.com/watch?v=OEtNg_QTi8o

 

Nαι ωραία όλα αυτά και εντυπωσιακά, αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι αυτό το παίξιμο έχει θέση μέσα σε ένα κομμάτι?Γιατί εγώ τουλάχιστον τέτοιου είδους παίξιμο μονο σε skill promoting videos έχω δει που στην τελική δεν έχουν και κάποια μουσική αξία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

΄Ενας φίλος μου μπασίστας, μου είπε οτι αυτοι που παίζουν με πένα είναι κυρίως πρώην κιθαρίστες, ο αληθινός μπασίστας παίζει μονάχα με δάχτυλα.  ::)

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Ενας φίλος μου μπασίστας, μου είπε οτι αυτοι που παίζουν με πένα είναι κυρίως πρώην κιθαρίστες, ο αληθινός μπασίστας παίζει μονάχα με δάχτυλα.  ::)

 

Τέτοιου είδους μ..... δεν ήθελα ν'αρχίσουν να πετάγονται, κι επειδή βλέπω πως παίρνει φόρα το θέμα, να θυμήσω πως ο αρχικός λόγος ύπαρξης του παρόντος thread ήταν η συγκέντρωση απόψεων περί του τι ήχο προτιμάει ο καθένας στο μπάσσο. Επίτηδες το έθεσα στα όρια των "δαχτυλα ή πένα", μια και πιάνει τις δύο μεγάλες κατηγορίες (το slap το κατατάσσω στα "δάχτυλα"). Μην αρχίσουμε πάλι τσάμπα αψιμαχίες κι ελιτίστικους μπασσοσνομπισμούς. Αν ο ήχος που προτιμάτε στο μπάσσο παράγεται πετώντας άψητα λουκάνικα στις χορδές, αυτό είναι και τέλος!

 

(Rapture σαφώς και δεν απευθύνεται σε σένα αυτό - εκτός βέβαια αν έχεις την ίδια άποψη με τον φίλο σου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιντεο δεν το εβαλα για να πω οτι εφαρμοζετε η πεζει παπαδες απλα για να πω μεχρι που μπορεις να φτασεις το δεξι σου χερι σε τεχνικη.. με πενα δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα πραματα, Πρεπει να πεζεις ομως και με πενα οτι ξερεις καλο ειναι...

 

Παλια πιστευα οτι κανεισ το μπασσο σε μπουζουκι με πενα αλλα ειναι λαθος ..μπορεις να βγαλεις πριμα ηχο σε κομματια που χρειαζετε αναλογα την μουσικη οχι μονο μεταλ οπως ειπαν οι αλλοι...

 

επισης κατι που δεν ειπαμε αν βαλεις εφε μπορει να 8ες να τα τονισεις περισοτερο με την πενα!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι και να και παπαδες σε κομματι που στεκεται

ουτε εμενα μου αρεσουν οι παπαδες αλλα αυτο καλο μου ακουγεται

 

http://www.youtube.com/watch?v=DkOYGlI-zoo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Ενας φίλος μου μπασίστας, μου είπε οτι αυτοι που παίζουν με πένα είναι κυρίως πρώην κιθαρίστες, ο αληθινός μπασίστας παίζει μονάχα με δάχτυλα.  ::)

 

 

ο αληθινος μπασιστας παιζει και με τα δυο αναλογα τι του επιβαλει το κοματι το υφος και τα effe που χρησιμοποιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα αλλα αυτο δεν ειναι μπασο, εξι χορδες βλεπω...

 

 

:)

 

Ο Myang δεν είναι μπασίστας δηλαδή; 8)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Myang δεν είναι μπασίστας δηλαδή; 8)

Ωραιος ο Myung, αν μας αφηναν και οι υπολοιποι να ακουσουμε τι παιζει...

 

Αν δεν πεταξει καποιος το κλισε για τις >4 χορδες σε θεμα για μπασο, χαλαμε την παραδοση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πάει λίιιγο off-topic αλλά με το Myung μου τη δίνει ότι περισσότερο ακούω τα τασταρίσματα που κάνει παρά τις νότες που παίζει...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου