Προς το περιεχόμενο

Μπλιαχρινγκερ ble100


Tthawth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι απο περιέργεια. Μηπως γνωρίζει κανείς ποιός ειναι ο σταθμός που πιάνει το behringer ble100 όταν δυναμώσει το LEVEL?

Σε νορμάλ ένταση λειτουργεί (για 20¤ μιλάμε) οκ. Αρκεί να μην πατήσεις το On γιατί τότε αρχίζει να φυσάει ο βοριάς απ'το σπασμένο μου πετάλι. Υπάρχει γιατρικό για το φύσημα? Καμιά αλλαγή σε τρατζιστορ? κανα νεο πυκνωτάκι καμια αντιστασούλα? Έτσι να περιαματιστώ λίγο. Καλα τα 20¤ για πετάλι αλλα τι να το κάνεις το peak clip όταν ότι χάνεις σε peaks το κερδίζεις σε ανεμοθύελλα? Πραγματικά το πετάλι αυτο επηρέασε δραματικά τις ώρες που κάθομαι μπροστά στον practice ενισχυτή μου. ΔΕΝ το αντέχουν τα αυτιά μου σε ON κατάσταση! Για αυτο παρακαλώ όποιον καλό άνθρωπο γνωρίζει τι μπορει να φταίει για φυσίματα σε πεταλακια, ας μου πει καμια ιδέα να ξεκοιλιάσω το bl100 μου! Καλά Χριστούγενα να έχουμε! (τώρα το ble100 έπιασε Πλουταρχο! Αν μπορούσε να πιάσει και λίγο rock-red fm θα μπορούσα τουλάχιστον να συνοδεύσω και κανα τραγουδάκι :Ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω πήρα απο περιέργεια το CS100 (COMPRESSOR/ SUSTAINER), που είναι κάτι αντίστοιχο, και δεν είχα τέτοια προβλήματα. Εχει ένα μικρό φύσημα όταν ανεβάζω το sustain πάνω απο την μέση, αλλα οχι τόσο ενοχλητικό.

 

Ετσι αγόρασα χωριστά ραδιόφωνο ...

 

Με τι ενισχυτή το χρησιμοποιείς ?

Μπαταρία ή με μετασχηματιστή (και τι είδος) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ένα μικρό φύσημα όταν ανεβάζω το sustain πάνω απο την μέση' date=' αλλα οχι τόσο ενοχλητικό.[/quote']

 

Και ο digitech compressor που είχα είχε αυτή τη συμπεριφορά, οπότε είναι μάλλον γενικότερο πρόβλημα στους κομπρέσσορες αυτό ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ενισχυτή το χρησιμοποιείς ?

Μπαταρία ή με μετασχηματιστή (και τι είδος) ?

 

Εναν 30αρη ενισχυτή έχω αλλα δεν πιστευω (ακομα) οτι μπορει να φταίει αυτός. Τα λοιπά πετάλια μου ειναι οκ μαζι του.

 

Το δοκίμασα με μπαταρία και με μετασχηματιστή (το onespot) και δεν ειχε καμια διαφορα στην συμπεριφορα δυστυχώς! Και οκ το ραδιόφωνο. Δεν πρόκειται ποτε να λειτουργήσω ενα limiter σε Full Level , αλλα το φύσημα ειναι τρομακτικό εαν το ακους περισσότερο απο 5 λεπτά. Και δεν ανέφερα καθόλου το τι γίνεται οταν αυξάνω το enhance! Τέσπα. Φθηνό ήταν το πεταλάκι, ας μην εχω απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,οι κιθάρες πρέπει να έχουν άριστα ηλεκτρικά για να μην ακούγεται φύσημα όταν τις κομπρεσσάρουμε (compressors-sustainers),δεν φταίνε συνήθως τα πεταλάκια αλλά οι κιθάρες,ειδικά με τους μονοπήνιους μαγνήτες.Για αυτό η πρώτη φροντίδα είναι να φτιάξουμε τα ηλεκτρικά της σε κάποιον ειδικό. :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι από την φύση τους οι κομπρέσσσορες είναι όργανα τέτοια που πρέπει να είναι καλά μηχανήματα για να μην αντιμετωπίζουμε παρόμοια προβλήματα. Ε δεν είναι τυχαίο που studios έχουν πανάκριβους κομπρέσσορες και eq και μπορεί τα υπόλοιπα εφέ να μην είναι του ανάλογου κύρους!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαφωνώ λιγάκι με το "φτηνό πεταλάκι".

 

Μπορεί να είναι σε πλαστικό σασί, και όχι πολύ έξυπνος σχεδιασμός (τροφοδοσία στο πλάι και αντε να το ανοιξεις) αλλα στα ηλεκτρονικά, ας πουμε, δεν πιστεύω ότι αλλα πολύ ακριβότερα είναι με τόση διαφορά καλλίτερα, γιατί η πρωτη υλη είναι κάτι που έχει αστείο κόστος. Δεν πάω να υπερασπιστώ την Behringer, το πρωτο πεταλάκι που πήρα έτσι απο περιέργεια ήταν, αλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο ουσιαστικό παράπονο.

 

Επίσης και στο GT-8 βγάζει φύσημα ο compressor, μαλλόν ο haryy έχει δίκιο.

 

Εκτός και ετυχε και είναι το συγκεκριμένο του Tthawth προβληματικό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες 1 πεταλάκι compressor των 20e άντε 50e να ανταγωνίζεται αυτό υπερπολλαπλάσιας αξίας; Εδώ full κομπρέσορες των 1000e δεν λένε 1 σε "εξωτικές" λύσεις που βρίσκεις στα διάφορα studios! :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τιμες 50, 100 ευρώ όπου το κόστος κατασκευής είναι πρακτικά το ίδιο ...

 

... δεν το συγκρίνω με κάτι 50 φορες επάνω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου