Προς το περιεχόμενο

Μπλιαχρινγκερ ble100


Tthawth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

boukaw7 δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε σένα' date=' μίλησα γενικά

 

[/quote']

 

Γράψε λάθος τότε :oops: . No hard feelings then :D :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Aν ξεπατσάρεις τo μπάσσο από το εφέ' date='αυτό συνεχίζει να "φυσάει"??

Αν ναι,τότε το εφέ είναι γιούχου.Αν όχι,τότε ισχύει το πρώτο μου post[/quote']

 

Καταλαβα τι εννοεις. Το Μπασσο μονο του δεν παραγει φυσημα. Δεν παραγει φύσημα ουτε και καποιο απο τα αλλα πεταλια που εχω. Μονο το συγκεκριμένο ble100. Ακόμα και με σκέτο καρφί στο Line in (χωρίς το μπασσο). Μολις πατήσω On παράγεται ενα συνεχες φυσημα ενώ όσο δυναμώνω το level volume, ακούγεται και κάποια ραδιοσυχνότητα. Οταν το πετάλι ειναι off ολα ειναι καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί το πετάλι σε on αν δεν έχεις πάνω του ούτε το καρφί?? Αν ναι,τσέκαρε για θόρυβο και έτσι.Στο λέω γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα το καρφί σου (μήπως δοκίμαζες και κανένα άλλο?)

Τέλος,μήπως βάζεις τέρμα το sustain και το level του,δηλ. κομπρεσσάρεις τσίτα όπως και level στο τέρμα.Αν ναι,τότε το βρίσκω κάπου λογικό να σου βγάζει θόρυβο.Χαμήλωσε λίγο και τα 2 και άκου πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί το πετάλι σε on αν δεν έχεις πάνω του ούτε το καρφί?? Αν ναι' date='τσέκαρε για θόρυβο και έτσι.Στο λέω γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα το καρφί σου (μήπως δοκίμαζες και κανένα άλλο?)

Τέλος,μήπως βάζεις τέρμα το sustain και το level του,δηλ. κομπρεσσάρεις τσίτα όπως και level στο τέρμα.Αν ναι,τότε το βρίσκω κάπου λογικό να σου βγάζει θόρυβο.Χαμήλωσε λίγο και τα 2 και άκου πάλι.[/quote']

 

Χωρίς καρφί δεν ανοίγει το πετάλι.

Δοκίμασα διάφορα καρφιά.

Με ολα τα pots στο 0, πατάω το on και αρχίζει το φύσημα. ΚΑΝΕΝΑ pot δεν επηρεαζει το φυσημα. Υπάρχει εκει έτσι απλά, μονο και μονο γιατι το πεταλι ειναι σε κατασταση ON. Το LEVEL pot (volume) δεν προσθέτει φύσημα, παρα μονο απο το 12oclock και μετά αρχίζει να παράγει ένα απαίσιο HUM και όταν πλησιάζει το τέρμα του μπορεί κανεις να ξεχωρίσει και ομιλίες ή τραγουδάκια απο ραδιοφωνικο σταθμο. Όλα τα άλλα pots δεν προκαλουν κάποιο πρόβλημα.

 

 

Ηχογράφησα μερικα δευτερόλεπτα για να καταλαβετε τι συμβαίνει στο

http://users.forthnet.gr/ath/hardtoid/midi/Wave5.mp3

 

Τα 5π πρωτα δευτερόλεπτα ειναι με το πετάλι κλειστό. Ακούγεται μονο το φύσημα του μπασου-καρφιού-καρφιου στο pc-καρτας ηχου. Στα 5 δευτερόλεπτα ανοίγω το πετάλι και να το φύσημα με το LEVEL στο 0 παρακαλώ! Μετα απο 5'' πάλι, ανεβάζω σιγά σιγά το LEVEL και το αφήνω λίγα δέυτερα οπότε ίσως προλάβετε να ακούσετε τις ραδιοφωνικές ομιλίες. Εαν πειράξω το eq, μπορουν να ακουστούν καλύτερα αλλα δε το κάνω. Αντιθέτως, αρχίζω στο φινάλε να δυναμώνω το enhance οπότε το πετάλι φτάνει σε οργασμό παραγωγής θορύβου. Και για φινάλε , πολύ απλά πατάω το off στο πετάλι και ηρεμουν τα αυτακια μας...

Θα ήταν καλη ιδέα να πιάσει να ηχογραφήσει ο καθένας μας μερικα καλα πεταλάκια να έχουμε ενα test drive !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ θωθ, αυτό βγάζει πολύ φύσημα πράγματι .... 8O

 

θα δοκιμάσω να γράψω και εγω δοκιμές με το δικό μου behringer compressora και θα επανέλθω με δείγμα για συγκρίσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το White Noise το έχεις δει??? Μηπως προσπαθούν να σου μιλήσουν οι νεκροί??????????? :twisted:

 

Πέρα από την πλάκα, έχω πάρει δύο πετάλια Behringer (Preamp Booster, Line Selector) και πραγματικά λειτουργούν αξιοπρεπώς με πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου. Δεν ξέρω τι στο καλό μπορει να συμβαίνει αλλά άβυσσος η ψυχή του κυρ-Μπεχρινγκερ...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το White Noise το έχεις δει??? Μηπως προσπαθούν να σου μιλήσουν οι νεκροί??????????? :twisted:

 

Πέρα από την πλάκα' date=' έχω πάρει δύο πετάλια Behringer (Preamp Booster, Line Selector) και πραγματικά λειτουργούν αξιοπρεπώς με πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου. Δεν ξέρω τι στο καλό μπορει να συμβαίνει αλλά άβυσσος η ψυχή του κυρ-Μπεχρινγκερ...!!![/quote']

 

Και εγω έχω το BDI21 της behringer και δεν καταλαβαινει τιποτα απο φύσημα. Μονο αυτο το καταραμένο BLE100 το σκίζει το θέμα. Εχει κανεις άλλος το συγκεκριμένο πεταλάκι να τα ενώσουμε μπας και μας μιλήσει ο σχωρεμενος ο James Brown?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου να μην αγορασω ποτε κανενα προιον της behringer το οποιο να σχετιζεται αμεσα με ηχο.και τηρησα την υποσχεση μου.εκανα ομως ενα αλο λαθος...πηρα την fcb 1010 :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου