Προς το περιεχόμενο

Καινούριο κομμάτι! Με ολίγον απο γκάιντα... ;D


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον το τελευταίο μου κομμάτι γι αυτό το διάστημα (έχω ανεβάσει αρκετά :))

Έχει αρκετή γκάιντα (μου άρεσε ο ήχος της απο το Colussus και γι αυτό αποφάσισα να κάνω κάτι με γκάιντα)

Τα σχόλια δικά σας όμως! Κάντε τον κόπο...  ;)

 

http://www.box.net/shared/1td49g2880

 

Το κιθαρόσολο αφιερωμένο στο φίλο μου το Χάρη, στον οποίον χρωστάω τη μισή κιθάρα που ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι με τις γκάιντες μου άρεσε πολύ. Νομίζω όμως - χωρίς να είμαι σίγουρος - ότι είσαι λίιιιγο χαμηλά για το σύνηθες range της γκάιντας. Ίσως και να κάνω λάθος.

 

Από τη στιγμή που μπαίνει το ροκ μέρος θα προτιμούσα τα σκασίματα πιο έξω - να σε χτυπάνε - και τις γκάιντες ως χαλί. Τα τύμπανα είναι χαμένα στη μίξη όπως και το σόλο σε ορισμένα σημεία. Πρόσεξε το μπάσο στα σκασίματα.

 

Επίσης, στο σόλο δίνεις την εντύπωση ότι έπαιζες ό,τι σου ερχόταν στο μυαλό χωρίς να το προσχεδιάσεις. Ίσως επειδή δεν έχει dynamics.

 

Το "γιαγιαγιαγια" καλή ιδέα αλλά παραείναι έντονο ως εφέ. Κάτι πιο διακριτικό ίσως;

 

Παρά την (εποικοδομητική μου ελπίζω) κριτική, πας πολύ καλά. Συνέχισε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι με τις γκάιντες μου άρεσε πολύ. Νομίζω όμως - χωρίς να είμαι σίγουρος - ότι είσαι λίιιιγο χαμηλά για το σύνηθες range της γκάιντας. Ίσως και να κάνω λάθος.

 

Και εγώ αυτό πιστεύω. Αλλα το colossus έχει τις πραγματικές εκτάσεις όλων των οργάνων. Στην γκάιντα έχει και πολύ μπάσες και πολύ πρίμες νότες, με τη διαφορά ότι απο ένα σημείο κάπου στη μέση αλλάζει το ηχόχρωμα. Μάλλον χρησιμοποιούνται διαφορετικού είδους σωλήνες για τις μπάσες και διαφορετικό για τις πρίμες.

 

Από τη στιγμή που μπαίνει το ροκ μέρος θα προτιμούσα τα σκασίματα πιο έξω - να σε χτυπάνε - και τις γκάιντες ως χαλί. Τα τύμπανα είναι χαμένα στη μίξη όπως και το σόλο σε ορισμένα σημεία. Πρόσεξε το μπάσο στα σκασίματα.

 

Το σόλο ήταν ήδη δυνατά σε αυτό το σημείο, το οποίο με προβλημάτισε πάρα πολύ στη μίξη. Ή τα τύμπανα θα χανόταν ή το σόλο. Το σημείο που χάνεται παίζω χαμηλές νότες mutαριστές γι αυτό χάνεται. Επειδή όλο το κομμάτι αποφάσισα να γίνει χωρίς μετρονόμο, όλα πέφτουν αλλου γι αλλού! Το μπάσο είναι το τελευταίο...  :D

 

Επίσης, στο σόλο δίνεις την εντύπωση ότι έπαιζες ό,τι σου ερχόταν στο μυαλό χωρίς να το προσχεδιάσεις. Ίσως επειδή δεν έχει dynamics.

 

Εεε... Έτσι είναι όλα μου τα σόλο. Αυτοσχεδιαστικά. Σπανίως κάτι το προσχεδιάζω. Μόνο το πώς θα αρχίσει σκέφτομαι.

 

Το "γιαγιαγιαγια" καλή ιδέα αλλά παραείναι έντονο ως εφέ. Κάτι πιο διακριτικό ίσως

 

Παρά την (εποικοδομητική μου ελπίζω) κριτική, πας πολύ καλά. Συνέχισε.

 

Είναι όντως υπερβολικό, αλλα το βαλα για να καθαρίσει η γκαιντίλα κάπως.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, έχεις πέσει μέσα σε όλες τις αδυναμίες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλο το κομμάτι αποφάσισα να γίνει χωρίς μετρονόμο, όλα πέφτουν αλλου γι αλλού!
Αυτο ειναι κατα τη γνωμη μου το μεγαλο σου προβλημα.....εχοντας ακουσει πλεον καμποσα κομματια σου ,καταληγω στο συμπερασμα οτι υπαρχει προβλημα σωστου timing το οποιο πρεπει να βρεις εναν τροπο να το διορθωσεις....Στα περισσοτερα κομματια σου ενω δεν λειπουν οι συνθετικες ιδεες και ενορχηστρωσεις , υπαρχει ελλειψη groove....Καλο θα ειναι λοιπον, απο την στιγμη που υπαρχει αυτο το προβλημα, τουλαχιστον τα τυμπανα να προγραμματιζονται ετσι ωστε να μην "κουνανε", για να μπορεσεις πατωντας πανω σε κατι σιγουρο και σταθερο να βελτιωνεις τα παιξιματα σου "χρονικα"..............Φιλικα και χωρις καμμια προθεση "υψηλης κριτικης".  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια συνθεση αλλα...

 

πολυ άχρονο ρε γμτ... ξαναγράφτο με μετρονόμο, ειδικά τα κρουστά ώρες ώρες ειναι αλλού για αλλού

 

το άλλο που δεν μου αρέσει είναι που αλλάζεις συχορδίες με την γκάιντα... ακούγεται ψέυτικο γιατί η γκάιντα μπορεί να παιξει την μελωδία, και απο κει και "κάτω" μόνο drones...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε απόλυτο δίκιο για το ρυθμό, αλλα προτιμώ όταν γράφω σε τέτοιο στύλ κομματιών (που δεν είναι μπιτάκια δηλαδή) να είναι πιο χαλαρό. Να είναι σαν να έχει παιχτεί ζωντανά. Βάζω μερικά κομμάτια στο bpmόμετρο και μου βγαζει κάτι ολοστρόγγυλες τιμές, που σημαίνει ότι δεν έχει γίνει τίποτα στο χέρι. Όλα προγραμματισμένα midi. Δεν το δικαιολογώ επειδή όντως χάνει, αλλά καλύτερα έτσι πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Λάμπρο αλλά όχι όταν έχεις τέτοια ρυθμικά μέρη που προσπαθείς να έχεις... Anyway, εγώ πιστεύω ότι δεν είναι θέμα ρυθμού αλλά ότι δεν φαίνεται να ξέρεις πολλά από τύμπανα. Ίσως και να κάνω λάθος. Κανας φίλος ντράμερ δεν υπάρχει;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Man, το έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα, γιατί συνήθως απλά jamάρω και μετά βάζω τα υπόλοιπα. Αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι εσύ ξέρεις το κομάτι όπως το έχεις στο μυαλό σου, ενώ οι άλλοι όχι. Στο μυαλό σου μπορεί να έχεις κάτι απόλυτα ρυμικό και δομημένο, πρέπει όμως να το δώσεις και στους άλλους να το ακούσουν έτσι ;) Αυτό είναι βασικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Κι εγώ γράφω κομάτια και ξέρω ακριβώς πώς τα θέλω, αλλά αυτό που έχω γράψει τελικά είναι απλά μια strummed κιθάρα κι ένα πρόχειρο lead vocal. Οπότε τι περιμένω να καταλάβουν οι άλλοι; Το ρυθμό που εννοώ; Τις δυναμικές που εννοώ; Την ενορχήστρωση που εννοώ;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιδέα είναι καλή.

Τουλάχιστον εμένα μου άρεσε.

 

Όμως … θέλει και μέτρημα … όπως είπαν και οι άλλοι.

Εκεί μέσα, το καθένα όποτε ήθελε βάραγε.

 

Μην επαναπαύεσαι στο ότι η ιδέα ήταν καλή.

 

Όλος ο κόσμος είναι γεμάτος από καλές ιδέες.

 

Ο μάγκας (καλλιτέχνης) είναι αυτός που όχι μόνον θα κάτσει να τις κάνει πραγματικότητα,

αλλά θα τις υλοποιήσει τέλεια.

 

Επειδή όμως το να γίνει κάτι τέλειο είναι η .. "λάντζα" της υπόθεσης  ;D

που όλοι την βαριούνται,

οι ιδέες παραμένουν ιδέες … 

ή δύσμορφα κατασκευάσματα όταν υλοποιούνται τσαπατσούλικα.  :( >:(

 

Θέλω να το ξανακούσω προσεκτικά φτιαγμένο.

Μπρος λοιπόν,  στη λάντζα !!!  ;D

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου