Προς το περιεχόμενο

Κάτι φτηνό για beat?


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To electribe ER είναι πάρα πάρα πολύ φτωχό σε waveform(άρα πολύ περιορισμένο) σε αντίθεση με το Korg em-1 ή το EMX.Τώρα το Yamaha τo yamaha rm1x είναι ψυλοτρανζιστοράκι στον ήχο και στα drums του(μίας και το είχα) και θα σου πρότεινα να μην το πάρεις(Εκτός του διαδόχου YAMAHA RS-7000 που είναι σούπερ οργανάκι και στον ήχο του και στα drums του καθώς και ότι δίνει ωραίο όγκο για digital ).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα θελει κατι φτηνο. το yamaha ομολογω πως δεν το εχω ακουσει οποτε σε πισετυω για την τρανζιστορια.

 

το electribe er παντως το εχει ενας φιλος και ομολογω οτι ουτε εγω περιμενα να εχει καλο ηχο αλλα θυμιζει εντονα αναλογικο ηχο. επιπλεον εχει ταλαντωτες για μποτα, νταμπουρο και τομς οποτε εχει δυνατοτητες.

 

σαν πρωτο μηχανημα το προετεινω παντως για μη παρεξηγηθω οτι ειναι κανα τρελλο μηχανημα.

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βασικά είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα.... οπότε λέω να πάρω κάτι φτηνό και μεταχειρισμένο, ώστε να αποκτήσω μια αίσθηση του πώς δουλεύουν όλα αυτά.... Ξέρετε κάποιο που να με καλύπτει και να βρίσκεται και σχετικά εύκολα στο ebay ας πούμε.....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μενέλαε,

αμα δουλεύεις με vst σου προτείνω να κατεβάσεις σε demo αυτό http://www.d16.pl/index.php?menu=14

και αυτό http://www.d16.pl/index.php?menu=153 ώστε να ακούσεις διάφορους ήχους κτλ.

 

Tα αντίστοιχα hardware που προσομοιώνονται από αυτά δύο, τα βρίσκεις μεταχειρισμένα 1000 ευρώ. (ΕΛΕΟΣ!!!!!)

 

Μιά άλλη computer based λύση είναι το trigger-finger μαζί με κάποιο drum sampler του στυλ Battery κτλ. Δες όμως τα παραπάνω προγράμματα πρώτα.

 

ΥΓ Το drum programming είναι απ'τα πιο διασκεδαστικά πράγματα που μπορείς να κάνεις στη ηλεκτρονική μουσική παραγωγή οπότε θα καλοπεράσεις  :D.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βασικά είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα.... οπότε λέω να πάρω κάτι φτηνό και μεταχειρισμένο, ώστε να αποκτήσω μια αίσθηση του πώς δουλεύουν όλα αυτά.... Ξέρετε κάποιο που να με καλύπτει και να βρίσκεται και σχετικά εύκολα στο ebay ας πούμε.....;

 

Πρέπει να μας πεις πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις περίπου για να ξέρουμε τι μπορούμε να σου προτείνουμε ;).Και τέλος τι θέλεις Hardware ή Software τελικά.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μενέλαε,

αμα δουλεύεις με vst σου προτείνω να κατεβάσεις σε demo αυτό http://www.d16.pl/index.php?menu=14

και αυτό http://www.d16.pl/index.php?menu=153 ώστε να ακούσεις διάφορους ήχους κτλ.

 

Tα αντίστοιχα hardware που προσομοιώνονται από αυτά δύο, τα βρίσκεις μεταχειρισμένα 1000 ευρώ. (ΕΛΕΟΣ!!!!!)

 

Μιά άλλη computer based λύση είναι το trigger-finger μαζί με κάποιο drum sampler του στυλ Battery κτλ. Δες όμως τα παραπάνω προγράμματα πρώτα.

 

ΥΓ Το drum programming είναι απ'τα πιο διασκεδαστικά πράγματα που μπορείς να κάνεις στη ηλεκτρονική μουσική παραγωγή οπότε θα καλοπεράσεις  :D.

 

Να μην λέμε ρε παιδιά τα ίδια, το drumazon το έχει προτείνει και ο boukaw7.Sorry κιόλας για τη παρατήρηση  :P

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) thanks παίδες, θα κατεβάσω τα demos να τα τσεκάρω. Προτείνετέ μου κι άλλα soft drum machines και για ηλεκτρονική και για να βάζω απλώς ("απλώς", που λέει ο λόγος) σχετικά ρεαλιστικά drums στα κομμάτια μου (ακουστικά, swing-y και rock). Ειδικά για τη δέυτερη κατηγορία όμως, θα ήθελα και κατι γρήγορο/εύκολο. ;)

 

β) για hardware: θα ήθελα κάτι που να μου δίνει δυνατότητες να δω διάφορα πράγματα, να μάθω να δουλεύω λίγο με drum machines. Δηλαδή αυτό είναι πιο σημαντικό από τον τέλειο ήχο για μένα αυτή τη στιγμή (μην είναι και αίσχος βέβαια). Θα πάρω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεταχειρισμένο από bay, δε θέλω να δώσω δοβαρά λεφτά, γιατί έχω ΤΑ έξοδα, για διάφορα μουσικά. Οπότε κάτι μεταχειρισμένο στα 150-200$ (ΔΟΛΛΑΡΙΑ!) είναι το top νομίζω.... Για πείτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου