Προς το περιεχόμενο

JOHN SUHR GUITARS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον προτείνω το θεμα να σταματήσει ΕΔΩ γιατι εκτροχιάστηκε εντελώς :wink:

 

Φίλε Κοτσαδόρε δεν ήθελα να σε θίξω αλλα & εσυ μάλλον το παρατράβηξες προσβάλλοντας με ως ανίδεο & όχι δεξιοτέχνη κιθαρίστα (ειδικά όταν ΔΕΝ ξερεις ούτε καν ποιός είμαι οπότε μπορεί & να βρεθείς προ εκπλήξεως :wink: )

 

Anyway το ζήτημα είναι να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι απο τις επιλογές μας & απο τη στιγμή που & τα 2 στρατόπεδα :lol: (οι "φτηνιάρηδες" :lol: & οι "ταχοντροσκαμε" :lol: ) είναι ευχαριστημένοι με τις επιλογές τους προς τι το μισος & ο αλληλοσπαραγμος? :lol:

 

α,και φιλε Κοτσαδορε την πεντατονική την αποφέυγω όπως ο διάβολος το λιβάνι (ασε που χρόνια τωρα εχω καταλάβει οτι στη κιθαρα δεν μετραει ποσο γρηγορα παίζεις αλλα ΤΙ παίζεις :wink: )

 

Τακη μου κατα την ταπεινή μου γνωμη δεν πρεπει να υπάρχει LEAD κιθάρα σαν εξιδικευμένο στυλ,είτε παίζεις κιθάρα γενικά είτε όχι & βεβαια ενας κιθαρίστας που πραγματικά ΠΑΙΖΕΙ πρέπει πάνω απο όλα να είναι εξαιρετικός ΡΥΘΜΙΚΟΣ κιθαρίστας αλλοιώς άστα & βράστα :wink:

 

Επίσης μια & παίζεις "blues" για ρίξε μια ματιά για να δείς με τι κιθάρες παίζαν οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ μπλουζίστες (όχι τα λευκά αμερικανάκια τυπου SEPARD που μας το ΠΑΙΖΟΥΝ μπλουζίστες αν & αυτοί σπάνια παίζουν με boutique κιθάρες μια & προτιμουν να τα σκάνε ακομα περισσότερο αγοράζοντας strat του 62 ...)

 

Μαλλον θα εκπλαγείς....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντως superfunk εσυ που παιζεις και ρυθμικη πολυ θα πρεπει να ξερεις ποσο σωστο,καλο πρεπει να ειναι το intonation μιας κιθαρας.

και το intonation δεν εχει παντα σχεση με το καλο set up...αλλα και με το ταιριαγμα και το ..κουρδισμα του μανικιου με το ξυλο πριν ενωθουν.δεν κολλανε ολα τα μανικια με οτι να ναι σωμα :wink:

βεβαια αυτο το ...ταιριαγμα δεν το κανουν πολλοι και γιαυτο ποτε δεν μπορεις να παραγγειλεις ας πουμε απο τον suhr μανικι ή σωμα σαν ξεχωριστα parts...

και οπως σου ελεγα για την ρυθμικη αν το intonation δεν ειναι τελειο μπορει να παιζεις ακορντα και η κιθαρα να ακουγετε λιγο φαλτσα...

δεν ξερω μπορει να μην το ακους(γενικα μιλαω :wink: ), αλλα ετσι ειναι

(οκ δεν γινεται παντα αυτο εννοειται :wink: )

 

και αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση με την suhr ηταν αυτο..επαιζα chords μεχρι κατω στο 17ταστο και η κιθαρα ..κελαηδουσε 8)

πουθενα ..νεκρα σημεια,αρμονικες ..σφυριζαν μεχρι και 22ταστο 8)

 

βεβαια απο οτι ξερω οι κανουριες ειναι ανωτερες σε απο πολλες αποψεις σε σχεση με τις pensa

 

ακομα ακουω συνεχεια προβληματα μικρα η μεγαλα με τα ταστα σε διαφορες κιθαρες του εμποριου..

αυτο (οπως και το τελειο intonation),δεν θα τα βρεις σε μια suhr για το λογο οτι η τοποθετηση των ταστων γινεται με....αλλα αστο δεν θα συνεχισω την αναλυση γιατι θα φανω υπερβολικος και full κολλημενος και δεν ειμαι οσο φαινομαι..αλλα η αληθεια να λεγεται

 

οταν παιρνεις μια suhr τα σκας λιγο παραπανω(2500€),αλλα εχεις ενα οργανο με εφορου ζωης εγγυηση,τελεια στημενο και και και...

 

και για να γελασουμε λιγο,οπως ειπε και ο suhr:

 

μπορεις να οδηγησεις μια Toyota Corolla ή μια Porsche Carrera GT.ειναι και τα δυο αυτοκινητα,εχουν και τα δυο απο 4τροχους και μια μηχανη,και τα δυο θα σε πανε στο ιδιο μερος.το ενα ομως απο τα δυο θα σε παει στο μερος που θελεις με ενα μεγαλο χαμογελο στο προσωπο σου :lol:

εκτος ομως οπως λεει αν ειναι χαμηλο το IQ του οδηγου :lol:

ο εξυπνος θα παει με τα λεφτα και το καλο αμαξι :lol:

α ρε κολλημααααααααα :lol: [/i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το intonation είναι καθαρά ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ θέμα & βεβαια καμμιά κιθαρα δεν ιντονάρει ΤΕΛΕΙΑ σε όλα τα σημεία ΚΑΜΜΙΑ

(& αυτο βεβαια οφείλεται στο γεγονος οτι η κιθαρα δεν ειναι tempered οργανο οπως π.χ. το πιάνο...)

 

Το Intonation δεν εχει σχέση με το "ταίριασμα" μπράτσου & σωματος βεβαίως!

 

Εχει σχεση με το πόσο σωστά βαλμένα είναι τα τάστα,ποσο ευθύ και χωρίς twists είναι το μπράτσο πόσο σωστα ρυθμισμενος ειναι ο καβαλάρης & βέβαια ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ πόσο καλά είναι πλαναρισμένα/τριμμένα/"κορωναρισμένα" ειναι τα τάστα.

 

Οποιαδήποτε κιθάρα περάσει απο ενα ΚΟΡΥΦΑΙΟ σετάρισμα (π.χ. http://www.plek.com/ ) θα παίζει & θα ιντοναρει ΤΕΛΕΙΑ & ευτυχώς ενα αψογο σετάρισμα ΔΕΝ κοστίζει ΠΟΥΘΕΝΑ 1000 ευρω!

 

Επαναλαμβάνω όμως ότι αν θελει καποιος την SUHR & την αγοράσει θα έχει ενα ΚΟΡΥΦΑΙΟ οργανο χωρις να χρειαστεί να την "ψαξει" και πολύ.

 

Εγω προτιμώ να αγοράζω καλες γιαπωνεζικες Fender ή να φτιάχνω partscasters & να τις σετάρω άψογα & με κορυφαίους μαγνήτες & είμαι ευχαριστημένος.

 

Παρεμπιπτόντως έχω βάλει σε μια κιθάρα αυθεντικούς SUHR μαγνήτες & όντως μου άρεσαν ΠΑΡΑ πολύ,μπορώ να πώ ότι συγκρίνονται χαλαρά με τους αγαπημενους μου LINDY FRALIN..

 

Παντως όλα αυτα που γραφει στο site του ο SUHR εξακολουθούν να με κανουν να πιστευω ότι ο τύπος πλασάρει το ΚΑΛΟ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ως ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ενω πολλά απο αυτά που γράφει παίζουν & λίγο στο χωρο της επιστημονικης φαντασίας :lol:

 

Το γεγονός βεβαια ότι ΟΝΤΩΣ είναι κορυφαίος luthier (δουλευε χρονια στη Fender) δεν αμφισβητειται απο κανέναν,αλλα κορυφαίοι luthier υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ (και φτιάχνουν και κάτι δυσκολότερο στην κατασκευη απο απλές BOLT ON κιθαρες :wink: )

 

Αν θεοποιούμε τον SUHR τότε τον Βenedeto,τον INTRUFF & τον D'Aquisto τι πρέπει να τους κάνουμε :?: :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τακι, εχω την εντυπωση οτι μεταπεισαμε τον superfunk :lol:

σωστα αυτα που λες superfunk kai sorry για πριν :P

θελω να τονισω απλα οτι αν τυχει ποτε να εχεις στην κατοχη σου μια suhr για καποιο διαστημα θα διαπιστωσεις οτι εχει τρομακτικη λεπτομερεια.

τσεκαρε το :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το intonation είναι καθαρά ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ θέμα & βεβαια καμμιά κιθαρα δεν ιντονάρει ΤΕΛΕΙΑ σε όλα τα σημεία ΚΑΜΜΙΑ

(& αυτο βεβαια οφείλεται στο γεγονος οτι η κιθαρα δεν ειναι tempered οργανο οπως π.χ. το πιάνο...)

 

Το Intonation δεν εχει σχέση με το "ταίριασμα" μπράτσου & σωματος βεβαίως!

 

Εχει σχεση με το πόσο σωστά βαλμένα είναι τα τάστα' date='ποσο ευθύ και χωρίς twists είναι το μπράτσο πόσο σωστα ρυθμισμενος ειναι ο καβαλάρης & βέβαια ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ πόσο καλά είναι πλαναρισμένα/τριμμένα/"κορωναρισμένα" ειναι τα τάστα.

[/quote']

 

συμφωνω σε ολα αλλα νομιζω οτι και το ταιριασμα παιζει το ρολο του

ποιους suhr pickups εβαλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι ήταν οι V60...

 

 

 

 

 

"συμφωνω σε ολα αλλα νομιζω οτι και το ταιριασμα παιζει το ρολο του "

 

 

Δεν νομίζω πιά να κατασκευαζονται κιθαρας με λαθος "ταιριασμα" μπράτσου- σωματος πουθενα στον κοσμο ,και εννοώ εδω ότι καμμια εταιρεία δεν τοποθετεί λαθος μετρημενα μπράτσα & γεφυρες στις κιθαρες της,ας ειναι καλά τα CNC ROUTERS :wink:

 

Απο εκει και περα απο την στιγμή που η σκαλα ειναι σωστα μετρημενη & η γεφυρα σωστα τοποθετημενη ΟΛΕΣ οι κιθαρες που δεν εχουν ΣΟΒΑΡΑ προβληματα κατασκευής (& πλέον καμμια κιθαρα δεν εχει τετοια σοβαρα προβληματα εκτος πια & αν ειναι made in ethiopia!!) μπορουν να ιντοναριστούν :lol: τελεια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να γελασουμε λιγο' date='οπως ειπε και ο suhr:

μπορεις να οδηγησεις μια Toyota Corolla ή μια Porsche Carrera GT.ειναι και τα δυο αυτοκινητα,εχουν και τα δυο απο 4τροχους και μια μηχανη,και τα δυο θα σε πανε στο ιδιο μερος.το ενα ομως απο τα δυο θα σε παει στο μερος που θελεις με ενα μεγαλο χαμογελο στο προσωπο σου :lol:[/quote']

 

Ποιός τα λέει αυτά ρε Τάκη...ούτε το όνομά του δεν μπορώ να προφέρω...εγώ που έχω Toyota Corolla είμαι πολύ ευχαριστημένος και πάω παντού χαμογελαστός!! :lol: :lol: 8) άσε που δεν έχω μείνει ποτέ εδώ και 12 χρόνια. Με τα λεφτά της Porsche θα έφτιαχνα ένα στουντιάκι και θα έπαιρνα ένα πιάνο με ουρά... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟΥΟΤΑ & ξερο ψωμί ,ΑΘΑΝΑΤΑ εργαλεία ειδικά οταν οδηγείς στην χωρα των ΚΑΦΡΩΝ :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να γελασουμε λιγο' date='οπως ειπε και ο suhr:

μπορεις να οδηγησεις μια Toyota Corolla ή μια Porsche Carrera GT.ειναι και τα δυο αυτοκινητα,εχουν και τα δυο απο 4τροχους και μια μηχανη,και τα δυο θα σε πανε στο ιδιο μερος.το ενα ομως απο τα δυο θα σε παει στο μερος που θελεις με ενα μεγαλο χαμογελο στο προσωπο σου :lol:[/quote']

 

Ποιός τα λέει αυτά ρε Τάκη...ούτε το όνομά του δεν μπορώ να προφέρω...εγώ που έχω Toyota Corolla είμαι πολύ ευχαριστημένος και πάω παντού χαμογελαστός!! :lol: :lol: 8) άσε που δεν έχω μείνει ποτέ εδώ και 12 χρόνια. Με τα λεφτά της Porsche θα έφτιαχνα ένα στουντιάκι και θα έπαιρνα ένα πιάνο με ουρά... 8)

 

συμφωνω..αλλα ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ να τα σκασεις ειμαι σιγουρος οτι θα επαιρνες και την porsche και το χαμογελο σου θα ηταν ακομα πιο μεγαλο μεχρι τα αυτια και ισως πιο πισω ακομα.. :lol:

οσο για το ποιος τα λεει αυτα....ενας μωρε που μολις αρχισε να ασχολειται με το επαγγελμα και κατασκευαζει κιθαρες..μην του δινεις και πολυ σημασια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το intonation είναι καθαρά ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ θέμα & βεβαια καμμιά κιθαρα δεν ιντονάρει ΤΕΛΕΙΑ σε όλα τα σημεία ΚΑΜΜΙΑ

(& αυτο βεβαια οφείλεται στο γεγονος οτι η κιθαρα δεν ειναι tempered οργανο οπως π.χ. το πιάνο...)

 

Σωστός, γι'αυτό και τα διάφορα Buzz Feiten, Earvana, το άλλο με τα "κυματιστά" τάστα που έχουν βγάλει οι Αυστραλοί και άλλα συστήματα.

 

Και δεν πιστεύω να υπάρχει κιθαρίστας παγκοσμίως που να κουρδίζει μία μία τις χορδές με το κουρδιστήρι. Όλοι προσπαθούμε να φτιάξουμε ένα tempered κουρδισμα στην κιθάρα.

 

Τώρα, αυτό που συζητάτε είναι το "σύνδρομο της BMW" και πάλι. Αν έχεις δώσει ¤1500 για μια "signature" Fender και σου έχει έρθει χάλια "ρυθμισμένη" και η Suhr σου έρχεται σαν να την ρύθμισε... ο Θεός, τότε θα

τα δικαιολογήσεις τα +¤1000, όσο και αν ακούγεται παράλογο αυτό (μιας και ένα σετάρισμα κοστίζει το πολύ το 1/10 απ'αυτό). Και δεν μπαίνω καν στην συζήτηση περί υπεροχής της... BMW σε άλλες λεπτομέρειες.

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου