Προς το περιεχόμενο

JOHN SUHR GUITARS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είδα τον scott henderson πρόσφατα και έπαιζε με μια suhr.Πολύ καλός ήχος αλλά εντελώς stratocaster.Τις φέρνει μου είπαν ο Κουρμπής αλλά είναι πανάκριβες πάνω από 2000¤ ίσως και παραπάνω.Τώρα το θέμα είναι όπως λέει και ο superfunk,είναι δυνατόν μια bolt-on κιθάρα να κοστίζει τόσα πολλά;Νομίζω,χωρίς να γνωρίζω βέβαια ότι ο κ. suhr είναι λιιιιγο ακριβός για την δουλειά του :wink: !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερή κατασκευή τις είδα από κοντά στο κατάστημα που προαναφέρθηκε

καλοζυγισμένα όργανα, που κουρδίζονται στο 7ο τάστο από προδιαγραφές

κατασκευστή, μαγνήτες δικιάς του κατασκευής, έχει πολλή ωραία αίσθηση

στο παίξιμο. Τα χρήματα όντως :? πανάκριβες φτάνουν και 3500ευρώ,

μάλλον μόνο για επαγγελματίες και γι αυτούς που τα έχουν.

κορυφαία ποιότητα κατασκευής. (το logo της δεν μου άρεσε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3500 ευρω!!!!!!!!!!!!!! :lol: :cry: :lol: :cry: 8O 8O 8O

 

μάλλον η ίδια απάτη που γίνεται με το custom shop & τον Tom Anderson μου μυρίζει εδω :wink:

 

ας σοβαρευτούμε καλύτερα λέω εγω,3500 για ενα αντίγραφο στρατ & τελε που τα φτιάχνει καποιος καλύτερα με κομματια Warmoth ειναι πολλά :wink:

 

δώσε καλυτερα 1000 και παρείγειλε ολα τα ξυλα απο τη Warmoth & κορυφαίους μαγνήτες & δωσε και 200 ευρω σε εναν κορυφαίο τεχνίτη για σετ απ & συναρμολόγηση αν δεν μπορείς μόνος σου :wink: και θα σου πω εγω αν ξαναμιλήσεις για Suhr.... :roll:

 

Δεν καταλαβαινω γιατι να πληρωσω εξτρα 2500 ευρω για ενα καλό σετ απ & "επιλεγμενα" (ναι καλά....) ξύλα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk μπορει να εχεις δικιο μπορει ομως και οχι :roll: και εγω με το θεμα εχω λιγο μπερδευτει...και σου μιλαω μονο για κιθαρες σαν τις suhr,anderson,tyler κτλ. που θεωρουνται απο τις καλυτερες custom.πιο κατω παραθετω ενα Link που συμμετεχουν σε αυτο εππαγελματιες μουσικοι αλλα και ερασιτεχνες και δεν μπορω να παραβλεψω οτι ...μονο εσυ πας τοσο κοντρα στο ρευμα :D ολοι οι αλλοι εχουν πεσει τοσο θυμα του εμποριου τελικα;δεν νομιζω ολοι...

παντως πριν επιτηδες ρωτησα να δω γνωμες γιατι εχω παιξει με suhr και δεν εχω ξαναπαιξει με τετοιο απιστευτο οργανο.η κιθαρα παιζει μονη της... 8) μονο αν παιξεις και πεσεις σε καλη μπορεις να το καταλαβεις.και δεν συναρμολογουν απλα ξυλα απο warmoth ουτε (τουλαχιστον τα πιο πολλα ξυλα ),ειναι οτι να ναι.ειναι πολυ προσεγμενες και δεν τα λεω τελειως τυχαια αυτα.ο κολλητος μου που κανει μαθημα με henderson εχουν γινει..κολληταρια :wink: και εχουν μιλησει πολλες ωρες γιαυτο το θεμα.το custom της suhr δεν εχει καμια σχεση τουλαχιστον απο οσα ξερει ο suhr που δουλευε στο custom shop της fender.στης fender δεν κανουν ουτε τα μισα απο οτι στις suhr.τελοσπαντων ειναι ενα θεμα που δεν προκειται να βγει ακρη ουτε να συμφωνησουμε 100%

η κιθαρα η κορυφαια δεν γινεται απλα παιρνοντας ξυλα μετριας ποιοτητας και απλα τα συναρμολογεις.ειναι και αλλα πολλα που ειναι βεβαια λεπτομερειες...αλλα αυτες οι λεπτομερειες ειναι που κανουν την διαφορα απο τις απλα καλες κιθαρες.ειναι πολυ αψυχο για μια κιθαρα να νομιζεις και να λες(γενικα μιλαω :wink: ),οτι απλα την συναρμολογεις

 

http://hugeracksinc.com/board/viewtopic.php?t=10672&highlight=

[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όλοι μας πορωνόμαστε και τρελλαινόμαστε με τα πολύ ακριβά όργανα και τις custom κιθάρες αλλά μήπως στην τελική είναι ψυχολογικό το θέμα;Δεν καταλαβαίνω τι καλύτερο μπορεί να έχει μια κιθάρα αξίας 3000¤ από μια καλά κατασκευασμένη warmoth ή γενικά μια φθηνή αλλα καλή κιθάρα;Εξάλλου είναι τόσο διαφορετικά τα κριτήρια για τον κάθε ένα μας που μπορεί ένα ακριβό όργανο να μην μας ικανοποιεί και ένα φθηνό να κάθεται τέλεια στο χέρι κλπ.Σίγουρα οι hand made κιθάρες κοστίζουν περισσότερο για τους ευνόητους λόγους και σίγουρα η λεπτομέρεια κατασκευής είναι καλύτερη αλλά και τι έγινε;Μήπως έχοντας ένα τέλεια κατασκευασμένο όργανο μας κάνει καλύτερους ή μήπως μπορεί κανένας να ακούσει αυτό το πιό ακριβό ξύλο που βάζει ο suhr και ο κάθε suhr;

Και το γεγονός ότι οι γνωστοί κιθαρίστες παίζουν με custom κιθάρες δεν μου λέει και πολλά.Μήπως τις πληρώνουν;Διαφήμιση κάνουν και το πετυχαίνουν μια χαρά.¶λλωστε οι κιθάρες με τις οποίες ηχογραφούν και γενικά έχουν δεν νομίζω να έχουν σχέση με αυτές που φωτογραφίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον takis.Οk, ίσως τα ξύλα που θα πάρεις από τη warmoth όπως και οι μαγνήτες να είναι ίδιας ποιότητας (και καλύτερης άμα είσαι τυχερός) από αυτά που χρησιμοποιεί ο Suhr.Αυτό όμως δεν αντικαθιστά την ΕΜΠΕΙΡΙΑ και τα "μυστικά του επαγγέλματος".Και αυτό ισχύει παντού.Ένα αυτό,και δεύτερον,αν κάποιος Mark Knopfler δεν έπαιζε σε κάποια φάση με Pensa-Suhr,θα τον ήξερε κανείς τον κύριο;Αμφιβάλλω...Το "hype" πληρώνεται πάντα ακριβά.

Σίγουρα,αν πάρεις καλά κομμάτια και τα δώσεις σε έναν ικανό τεχνίτη πιθανότατα να σου φτιάξει μια ΠΟΛΥ καλή κιθάρα.Παίζει όμως να βγεί και "κουπί".Θα είναι ανάλογη μιας Suhr;Χλωμό.Μια κιθάρα έχει πολύ περισσότερες λεπτομέρειες απ'οσες νομίζουμε...δέν είναι απλά "βιδώνω πέντε κομμάτια και έχω όργανο".Αυτά είναι για τους μοντελιστές.Από κει και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου με τι ποιότητα κιθάρας ικανοποιέιται κάποιος....για την ιστορία,ο Johhny Ramone έπαιζε με μια Mosrite της πλάκας :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αλήθεια αυτή την στιγμή αγοράζω μια Suhr και την περιμένω λίαν συντόμος....τελικά δεν πήρα Anderson ...σνιφ....

εγώ προσωπικά κιθάρες σαν τις Αnderson και τις Suhr δεν έχω ξαναπάιξει...

δεν ξέρω κανέναν...μα κανέναν τόσο καλό τεχνίτη που να του εμπιστευόμουνα 1000 ευρώ σε κομμάτια...+ ότι δεν έχω ακούσει ακόμα καμία χειροποίητη απο κάποιον και να πω...ωχ παναγειά μου τι άκουσα! έχω ακούσει μερικές πολύ καλές αλλα καμία σε επίπεδα τρελά....

+ και γω μπορώ να διατιμπανίζω οτι η δικία μου Ibanez είναι καλύτερη απόλες...γιατί απλα είναι δικιά μου και μου αρέσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Καπιτάλα :P

 

Πλάκα κάνω.Με γειά σου και καλόπαιχτη.Εκτός του ότι πήρες μια από τις καλύτερες κιθάρες που κυκλοφορούν,είναι και καλή επένδυση.Σαν BMW μοτοσυκλέτα ένα πράμα.... :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έσπρωξα μια Fender USA strato...και σπρώχνω και το μισό μου rack...καταλαβαίνεις...8) το χειρότερο έρχεται....θέλω να αγοράσω προενίσχυση...πολύ γέλιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου