Προς το περιεχόμενο

JOHN SUHR GUITARS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι σιγουρα δεν ειναι ψυχολογικο το θεμα και σιγουρα ένα τέλεια κατασκευασμένο όργανο δεν μας κάνει καλύτερους ... δεν παιρνω ...το μερος των ακριβων ουτε ειναι σιγουρο οτι μια πιο φτηνη δεν μπορει να ειναι καλυτερη απο μια ακριβη.υπαρχουν φτηνες που γαμανε....υπαρχουν και ακριβες που δεν αξιζουν τα λεφτα τους αλλα για μενα οι suhr τα αξιζουν.και οι warmoth ειναι παρα πολυ καλες κιθαρες αλλα ειναι και τα...μυστικα που απλα εμεις δεν τα ξερουμε και πραγματικα υπαρχουν.δυστυχως εδω που μεγαλωσαμε εχουμε λιγο αγνοια με αρκετα θεματα μαζι και εγω αλλα σιγα σιγα ολοι προσπαθουμε να μαθουμε ολο και πιο πολλα.

το ξερετε οτι μια suhr αν την κρατησεις απο το headstock ΧΩΡΙΣ να ειναι βιδωμενο το μανικι με το σωμα δεν ξεκολλανε.ειναι σαν να ειναι βιδωμενα.αυτο νομιζετε οτι γινετε στις περισσοτερες κιθαρες;και οπως ειναι ευνοητο αυτο παιζει τεραστιο ρολο στον ηχο.

ακομα τα μανικια που βαζουν δεν τα βαζουν με οτιδηποτε ξυλο.κρατανε απο το headstock το μανικι και πριν το ενωσουν με το σωμα χτυπανε το ξυλο στο backshape.αν θυμαμαι καλα τι ειχε πει o henderson στον φιλο μου συνηθως με το χτυπημα ακουγεται η νοτα g.αν το ξυλο οταν το χτυπησουν δεν ακουστει καλα,δεν το βαζουν στις ακριβες...αλα στις πιο φτηνες.(δεν ξερω τι σημαινει αυτο και πως πρεπει να ακουστει για να σημαινει οτι ακουγεται καλα).

συγχρονως με βαση τις αρμονικες(μανικιου-σωματος) γινεται το σωστο κουρδισμα πριν ενωθουν μεταξυ τους (μανικι και σωμα).

ειναι και αλλα πολλα -που εμεις δεν τα ξερουμε δυστυχως.. :cry:

βεβαια τωρα ξεφευγω λιγο και θα μου πειτε εμεις οι ερασιτεχνες τι ασχολιουμαστε με ολα αυτα.απλα πρεπει να τα λεμε γιατι οπως και να το κανουμε αλλη η ποιοτητα απο μερικες κιθαρες σε σχεση με αλλες και κατα 99% με αυτην την ποιοτητα και με κορυφαια ηλεκτρικα οι κιθαρες αυτες ειναι ενα σκαλοπατι πανω απο ολλες τις αλλες.το λεω και εγω απο προσωπικη εμπειρια :wink:

κακες suhr(οσο κακες μπορει να ειναι με τετοια ποιοτητα υπαρχουν και το ειχε παραδεχτει ο henderson),αλλα...στον suhr οτι πληρωνεις παιρνεις.ακομα και κατι πιο φτηνο ειναι εγγυηση

φιλε gto234 ειπες οτι οι κιθάρες με τις οποίες ηχογραφούν και γενικά έχουν δεν νομίζεις να έχουν σχέση με αυτές που φωτογραφίζονται.θα σου πω για τις suhr συγκεκριμενα οτι δεν φτιαχνουν με διαφορετικη νοοτροπια αυτες για τους καλλιτεχνες σε σχεση με αυτες που ειναι για το..κοινο.πως να σου πω..ειναι για ολους custom(μιλαω παντα για τις ακριβες suhr)

και θα πω κατι που εχει πει και καποιος αλλος...και ισχυει.δεν ειναι ακριβως αντιγραφη fender.εχουν το δικο τους διαφορετικο και πολυ καλυτερο feeling απο αλλες κιθαρες.δεν ειναι 5κομματια συναρμολογουμενα απλα.εχει πεσει πολυ δουλεια σε καθε μια απο τις κιθαρες που πουλιουνται

NightCrawler θα σε σκισω... :evil: σε μισω. :evil: αντε καλοπαιχτη και ελπιζω ειμαι ο επομενος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως αν είχα στη διάθεση μου 3500 ευρώ θα έδινα τα 1000 για την κιθάρα+καλούς μαγνήτες και τα υπόλοιπα 2500 θα τα έδινα για πάρα πολύ καλό ενισχυτή και πεταλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω και εγω αυτο θα εκανα ακριβως με 3500ευρω.μιλαμε στην περιπτωση που εχεις οτι γουσταρεις και θες μονο μια κιθαρα με κορυφαια ποιοτητα και εχεις και τα φραγκα :cry: .εγω προσωπικα δεν εχω βρει strat Που να μου αρεσει πιο πολυ απο την δικια μου αν και την πηρα 1200ευρω(σχετικα normal τιμη) και της εβαλα μετα μαγνητες που στοιχισαν 450ευρω.βεβαια ξεφυγε λιγο η τιμη αλλα....

στην ουσια σε ενα καλο επιπεδο ποιοτικων κιθαρων δεν υπαρχουν καλυτερες και χειροτερες αλλα κιθαρες με διαφορετικους ηχους

παντως δεν διαφωνω οτι ειναι λιγο ακριβες.διαφωνω να μπαινουν σχεδον ολες οι κιθαρες που λεει ο λογος στο ιδιο καζανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάλι 3500 ευρω τα βρίσκω υπερβολικό ποσό για μια κιθάρα.. ελατέ ρε παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο. εντάξει είναι δικαίωμα του καθένα να κάνει τα λεφτά του οτι θέλει και δεν μας πέφτει και λόγος...αλλά μην τρελαθούμε τωρα..3500???απο ξύλο είναι όχι από χρυσάφι.. αν ξέρεις τι σου γίνετε και τι θέλεις με 1500 ευρω παίρνεις τρελό όργανο και σου μένουν χρήματα για ένα ακόμη η ενισχυτή η ότι άλλο θέλεις και όλα αυτά πολύς καλής ποιότητας επίσης……

Τα όργανα τα αγοράζουμε για να τα χρησιμοποιούμε όχι για να τα βάλουμε σε γυάλα αποστειρωμένα…

Εγώ δέχομαι πως αυτές οι κιθάρες ίσως είναι καλύτερες απτις εργοστασιακές αλλά πιστεύω πως οι διαφορές είναι απειροελάχιστες και σίγουρα δεν αξίζουν 2000-2500 παρά πάνω…

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάλι 3500 ευρω τα βρίσκω υπερβολικό ποσό για μια κιθάρα..

Εγώ πάλι όχι, όταν η κιθάρα τα αξίζει. Όταν τη διαφορά την ακούς... :wink:

 

Για να μην παρεξηγηθώ, έχω πάρει κιθάρα με 600 (+200 extra μαγνήτες = 800) ευρώ που τη βρίσκω απείρως καλύτερη από άλλη που κάνει 1800, αλλά, δυστυχώς, αυτό δε συμβαίνει συχνά.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βγαινει ακρη με αυτο το θεμα.μονο αν παιξεις με κιθαρες τετοιου επιπεδου καταλαβαινεις την διαφορα δυστυχως και εδω στην ελλαδα δεν εχουμε τετοιες ευκαιριες να παιξουμε με τετοιες κιθαρες.τα λεφτα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ αλλα δυστυχως για να παρεις κορυφαια ποιοτητα αν τα εχεις πρεπει να τα σκασεις.ο καθενας κανει οτι νομιζει και οπως την βρισκει.εγω απο οταν επαιξα με την suhr αποφασισα οτι καποια στιγμη θα τα σκασω.αυτες οι κιθαρες πραγματικα δεν συγκρινονται και ο καθενας θα κρινει αν εκανε καλα οου τα εσκασε

 

NightCrawler περιμενω σχολια οταν σου ερθει αν και ξερω τι θα πεις 8)

 

Υ.Γ.ψαχνω drummer απο θεσσαλονικη... πουλαω fender stratocaster του 79 οriginal και fender twin reverb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry boys,επιμένω στην αποψή μου,ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ ΗΥPE 8O

Bεβαια όποιος έχει λεφτα & του αρέσουν ας τις πάρει δεν θα του κάνουμε & μήνυση :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ηρεμία...δεν χρειάζεται να πληρώσεις 3.500... και με 2.300 βρίσκεις... όσο για τον φίλο που είπε θαδινα 1000 για κιθάρα....τα άλλα για μαγνήτες και δεν ξέρω τι...και στο τέλος πεταλάκια...εντάξει...δεν νομίζω οτι υπάρχει επικοινωνία...ο ένας παίζει με G-Force και Mesa τελικους και Soldano και ο άλλος με τον 100αρι τον Marshall του λέει οτί είναι καλύτερος! υπάρχουν και ασεβείς...που δεν ακούνε τίποτα! anyway εγώ είμαι πολύ του να πέρνεις ακριβά πράγματα και όχι μεσοβέζικες λύσεις γιατί μετά τρέχεις όλη την ώρα να πουλάς...επίσης εγώ όταν έχω καλό ήχο παίζω καλύτερα...και θέλω να παίζω περισσότερο κιθάρα....και στην τελική όταν παίζω και κανά Live....έχω τον ήχο μου και δεν εξαρτίεμαι απο την μαλακία κονσόλα του μαγαζάτορα! και τέλος απο τα να τρώω στις πουτάνες...η στους καφεδες και στα τσιγάρα...τα τρώω στις κιθάρες και γουστάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε NightCrawler μαζι σου ειμαι :D αλλα αυτο που ειπες οτι δηλαδη:ο ένας παίζει με G-Force και Mesa τελικους και Soldano και ο άλλος με τον 100αρι τον Marshall του λέει οτί είναι καλύτερος,αυτο δεν ισχυει απαραιτητα.γιατι υπαρχουν 100αρηδες marshall που γαμανε και βγαζουν απιστευτο vintage και οχι μονο ηχο.οπως ειπα απο ενα σημειο και μετα που τα ...εργαλεια ειναι κορυφαια δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο αλλα στην ουσια διαφορετικοι ηχοι.εχεις 100%δικιο για το οτι να παιρνεις ακριβά πράγματα και όχι μεσοβέζικες λύσεις γιατί μετά τρέχεις όλη την ώρα να πουλάς.ποσος κοσμος την παταει ετσι...εχεις απολυτο δικιο.

 

Υ.Γ.1.ψαχνω drummer απο θεσσαλονικη... πουλαω fender stratocaster του 79 οriginal,fender twin reverb,marshall jtm30

 

Y.Γ.2.δειτε εδω το Gear μου:...http://www.photobox.co.uk/shared/browse.html?c_album=1207401

 

 

τα mp3 μου:ic-musicmedia.com/takis

 

Υ.Γ.3.ακομα σε μισω γιαυττην την κουκλα που αγορασες NightCrawler :x ακομα δεν το εχω χωνεψει 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ηρεμία...δεν χρειάζεται να πληρώσεις 3.500... και με 2.300 βρίσκεις... όσο για τον φίλο που είπε θαδινα 1000 για κιθάρα....τα άλλα για μαγνήτες και δεν ξέρω τι...και στο τέλος πεταλάκια...εντάξει...δεν νομίζω οτι υπάρχει επικοινωνία...ο ένας παίζει με G-Force και Mesa τελικους και Soldano και ο άλλος με τον 100αρι τον Marshall του λέει οτί είναι καλύτερος! υπάρχουν και ασεβείς...που δεν ακούνε τίποτα! anyway εγώ είμαι πολύ του να πέρνεις ακριβά πράγματα και όχι μεσοβέζικες λύσεις γιατί μετά τρέχεις όλη την ώρα να πουλάς...επίσης εγώ όταν έχω καλό ήχο παίζω καλύτερα...και θέλω να παίζω περισσότερο κιθάρα....και στην τελική όταν παίζω και κανά Live....έχω τον ήχο μου και δεν εξαρτίεμαι απο την μαλακία κονσόλα του μαγαζάτορα! και τέλος απο τα να τρώω στις πουτάνες...η στους καφεδες και στα τσιγάρα...τα τρώω στις κιθάρες και γουστάρω!

Τι να κάνουμε δηλαδή αφού σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει ο mesa boogie ή ο soldano, με το ζόρι να τον πείσουμε ότι είναι καλύτερος επειδή είναι ακριβότερος;Εγώ δεν έχω πρόβλημα μεγειά σου με χαρά σου να αγοράζεις ακριβά όργανα αν σε κάνουν να νιώθεις καλύτερος παίχτης έτσι.Σε εμένα πάντως δεν συμβαίνει αυτό!Μιλάω γενικά βέβαια και όχι για τις suhr τις οποίες δεν έχω παίξει.Και όσον αφορά τα πεταλάκια,ναι φίλε μου μου αρέσει καλύτερα ο ήχος που βγάζουν από τις πεταλιέρες και τα rack(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα έχω ακούσει όλα,έτσι;).Είναι θέμα γούστου,κατάλαβες και όχι ακρίβειας!Δεν πα να παίζει ο άλλος με τα ακριβότερα μηχανήματα,αν δεν βγάζει ήχο(που το έχω δεί αρκετές φορές) τι να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου