Προς το περιεχόμενο

Καινουριο PC- Θορυβος(ground loop?) σε ολες τις συσκευες ηχου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους,

 

Μολις εφτιαξα ενα καινουριο PC με i7 επεξεργαστη. Ευτυχως το μηχανημα παει παρα πολυ καλα, ωστοσο αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το συγκεκριμενο PC.

 

Εχοντας συνδεδεμενη την RME Multiface II καρτα ηχου και αυτην στα μονιτορ το συστημα ειναι απολυτα ησυχο. Ακομα και σε full level ακουω μονο το θορυβο απο τους κονβερτορες/ηχεια.

 

Εκει που αρχιζουν να δυσκολευουν τα πραγματα ειναι οταν αρχιζω να συνδεω περιφερειακες συσκευες ηχου.

 

Γεια παραδειγμα, συνδεω τον προενισχυτη Gain Station και αμεσως εχω θορυβο που θυμιζει ground loop. Ο θορυβος προερχεται απο τα inputs της καρτας ηχου και οχι απο τα outputs. Να σημειωσω επισης οτι το Gain Station το συνδεω με balanced καλωδιο οποτε λογικα θα επρεπε να μην εχω θορυβο. Οταν τον αποσυνδεω απο την πριζα ο θορυβος εξαφανιζεται.

 

Το ιδιο συμβαινει και με το Presonus Eureka. Ο ιδιος ακριβως θορυβος. Επισης balanced καλωδια.

 

Για να μην μακρυγορω οποιαδηποτε "φετα" εχω που χρησιμοποιει μπριζα με γειωση προκαλει θορυβο στα inputs της RME.

 

Το ιδιο συμβαινει και με το Motif ES που εχω αλλα σε αυτο αναγκαστικα επειδη εχει unbalanced εξοδους εχω φτιαξει pseudo-balanced καλωδια.

 

Εχει κανεις καμμια ιδεα για το τι μπορω να κανω? Νομιζα οτι αυτο το προβλημα παρουσιαζοταν μονο στα λαπτοπ(και ειχα ενα Toshiba που μου εκανε το ιδιο πραγμα) αλλα σε desktop πρωτη φορα μου συμβαινει.

 

Καμμια ιδεα? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς "καλοτάξιδο" το καινούριο pc  ;)

 

Έχεις αποκλείσει την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού ως πιθανή πηγή του θορύβου;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς "καλοτάξιδο" το καινούριο pc  ;)

 

Έχεις αποκλείσει την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού ως πιθανή πηγή του θορύβου;

 

Ευχαριστω :)

 

Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για τιποτα πια ;D

 

Η αληθεια ειναι οτι ειχα φερει ηλεκτρολογο πριν ενα χρονο για να κοιταξει τυχον προβληματα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Βεβαια το αν τον εμπιστευομουν ειναι αλλο θεμα.

 

Ωστοσο ειναι περιεργο γιατι με το λαπτοπ για παραδειγμα δεν ειχα τετοιο θεμα(βεβαια εβαλα στο λαπτοπ φις χωρις γειωση).

Επισης με αλλο ενα pc που εχω για ιντερνετ επισης δεν εχω τετοιο προβλημα. Τι θα μπορουσα να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να τα βάλεις όλα (pc, ηχεία κλπ.) σε κανένα σταθεροποίητή ή UPS.

Εναλλακτικά δες πόσο καθαρή είναι γείωση του σπιτίου. Η ιδανική είναι η μηδενική

γείωση.

 

Εναλλακτικά θόρυβο μπορούν να σου βγάλουν κάποιες συσκευές αν έχεις στην ίδια

φάση του πίνακα πόλλες συσκευές ενεργές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγιές το καινούργιο PC!!!

 

Βασικά πολλά μπορείς να κάνεις και αν το ψάξεις λίγο εδώ θα βρείς άκρη απο άλλα θρεντ.

Λίγα απο αυτά που μπορείς να κάνεις είναι:

1) Να αλλάξεις πολικότητα στην πρίζα της προενίσχυσης (βάλε την πρίζα αλλιώς)

2) Να αλλάξεις πρίζα (στον τοίχο) στις προενισχύσεις που δουλευείς και ακόμα καλύτερα, αυτές να παίρνουν ρεύμα απο άλλη γραμμή.

3) Αν βάζεις τις προενισχύσεις σε πολύπριζο, δοκίμασε χωρίς αυτό. (απ'ευθείας στον τοίχο)

4) Βάλε ένα hum-canceller μεταξύ εξόδου προενίσχυσης και κάρτας

 

Αν τίποτε απο αυτά δεν δουλέψει, θα πρέπει να κάνεις το μόνο πράγμα που σε εμένα τουλάχιστον δούλεψε.

Να πάρεις ένα μετασχηματιστή 1:1 (220V-220V) με αρκετά watt και να βάζεις τα όποια μηχανήματα ήχου εκεί.

Τον μετασχηματιστή θα τον βρεις σε καταστηματα ηλεκτρολογικού (όχι ηλεκτρονικού) υλικού και θα πρέπει να τους πείς να στο φτιάξουν σε κουτί με καλώδιο και πρίζα(ξέρουν αυτοί). (εμένα μου στοίχησε 65€ στο σύνολο)

Βοηθησά?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....................................................

Λίγα απο αυτά που μπορείς να κάνεις είναι:

1) Να αλλάξεις πολικότητα στην πρίζα της προενίσχυσης (βάλε την πρίζα αλλιώς)

.................................................................................................

 

Τελικά αυτό όντως ισχύει ή είναι "μύθος"?!το έχεις δοκιμάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό όντως ισχύει ή είναι "μύθος"?!το έχεις δοκιμάσει?

Ναι και μάλιστα πρόσφατα, πριν απο 2 εβδομάδες παίξαμε σε ένα μαγαζί και ο ενισχυτής του μπάσσου (trace elliot) έβγαζε ένα απίστευτο θόρυβο σε όλο το PA. Η πρώτη κίνηση ήταν να αλλάξουμε καλώδιο στο μπάσσο, τίποτα, η δεύτερη κίνηση...γυρίσαμε την πρίζα και.... τέλος τα φσσσσσσσ γκρρρρ μπζζζζζζζζ για το υπόλοιπο της βραδιάς.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγιές το καινούργιο PC!!!

 

Βασικά πολλά μπορείς να κάνεις και αν το ψάξεις λίγο εδώ θα βρείς άκρη απο άλλα θρεντ.

Λίγα απο αυτά που μπορείς να κάνεις είναι:

1) Να αλλάξεις πολικότητα στην πρίζα της προενίσχυσης (βάλε την πρίζα αλλιώς)

2) Να αλλάξεις πρίζα (στον τοίχο) στις προενισχύσεις που δουλευείς και ακόμα καλύτερα, αυτές να παίρνουν ρεύμα απο άλλη γραμμή.

3) Αν βάζεις τις προενισχύσεις σε πολύπριζο, δοκίμασε χωρίς αυτό. (απ'ευθείας στον τοίχο)

4) Βάλε ένα hum-canceller μεταξύ εξόδου προενίσχυσης και κάρτας

 

Αν τίποτε απο αυτά δεν δουλέψει, θα πρέπει να κάνεις το μόνο πράγμα που σε εμένα τουλάχιστον δούλεψε.

Να πάρεις ένα μετασχηματιστή 1:1 (220V-220V) με αρκετά watt και να βάζεις τα όποια μηχανήματα ήχου εκεί.

Τον μετασχηματιστή θα τον βρεις σε καταστηματα ηλεκτρολογικού (όχι ηλεκτρονικού) υλικού και θα πρέπει να τους πείς να στο φτιάξουν σε κουτί με καλώδιο και πρίζα(ξέρουν αυτοί). (εμένα μου στοίχησε 65€ στο σύνολο)

Βοηθησά?

 

Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!

 

1)Το εχω δοκιμασει. Τιποτα.

2)Επισης το εχω δοκιμασει. Παλι κανενα αποτελεσμα.

3)Το ιδιο

4)Αυτο δεν το εχω δοκιμασει. Η μαλλον το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα με ενα box της Art νομιζω αλλα δε μου αρεσε αυτο που εκανε στον ηχο και το εδωσα πισω.

 

Αν θες εξηγησε μου λιγο αυτο που λες με το μετασχηματιστη. Δεν το εχω ακουσει ποτε αυτο. Ειναι ασφαλες? Πως δουλευει? Θα εχω γειωση?

 

Αυτη τη στιγμη με ενα μονο τροπο μπορω να αποφυγω το θορυβο:

Βαζοντας ανταπτορακια στις μπριζες με τη γειωση(εκτος του pc φυσικα) με τα οποια απομονωνω τη γειωση. Ετσι 0 θορυβος. Ειναι απαραιτητη η γειωση σε τετοιου ειδους μηχανηματα?(προενισχυσεις, εφε). Ξερω οτι δεν ειναι ο σωστος τροπος αλλα πρακτικα κινδυνευουν? Ολα τα μηχανηματα ειναι συνδεδεμενα σε πολυμπριζα ασφαλειας με προστασια για υπερταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, ενα μικρο update:

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

 

Τελικα αγορασα ενα μετασχηματιστη 1:1 και συνεδεσα εκει ολα τα μηχανηματα ηχου.

 

Οντως λοιπον, ο θορυβος απο το PC σταματησε :)

 

Για να δουμε,

 

1)Συνδεω το Gain Station - 0 θορυβος. Τελεια!

2)Συδεω Eureka μια χαρα...

...

...

...

Συνδεω το Μotif ES8... Ωχ...Τι εγινε τωρα? Θορυβος σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ(και στο Motif).

Οταν λεω θορυβος σε ολες τις συσκευες εννοω οτι ακομε και με σβηστες τις συσκευες εκει που στα inputs της RME δεν ειχα καθολου θορυβο εμφανιστηκε εντονο hum. Βγαζοντας το Motif απο την πριζα ο θορυβος εξαφανιζεται απο ολες τις συσκευες.

 

Βαζοντας το Motif εκτος μετασχηματιστη δε λυνει το προβλημα.

 

Αδυνατω να καταλαβω τι παει στραβα αυτη τη φορα. Εφοσον ο μετασχηματιστης επρεπε και εν μερει λυνει το προβλημα μου γιατι οταν συνδεω το Motif γινεται χαμος?

 

Τι αλλο να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου